Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokud se dostane do Detroitu, pozve babičku

4 2003
Prostějov - Deštivě začal den, v němž hokejový útočník Jiří Hudler opět nakročil blíž k NHL. Místo tréninků s Jágr Teamem se vydal do Vsetína vyřídit další záležitosti, které brzdí podpis smlouvy s Detroitem, jenž jej loni draftoval. "Všechno je domluvené, chybějí jen administrativní záležitosti," řekl devatenáctiletý centr, v současnosti největší talent českého hokeje.

Detroit každý rok pravidelně zasazuje do sestavy mladého útočníka. Předloni dostal šanci ruský forvard Dacjuk, loni Švéd Zetterberg. Teď má přijít na řadu Hudler. "Ještě tam nejsem, ale prosadit se v NHL je pro mě nade všechno," říká.

Původně Red Wings letos chtěli vzít Rusa Grigorenka. Ten však měl těžkou autonehodu, po níž se probíral z kómatu. "Je to strašné, ale je to tak. Měl k podpisu smlouvy o krok blíž než já," říká Hudler, jenž se do mužstva musí probít v zářijovém přípravném kempu.

Po mistrovství světa si dopřál dovolenou na Kypru, ale zbytek prázdnin obětuje angažmá v NHL. Přestěhoval se, tvrdě dře, chystá se učit i anglické hokejové termíny.

Nejdřív trénoval v Praze s Marianem Jelínkem, jenž v létě připravuje řadu hráčů z NHL. Teď se pod jeho vedením připravuje s Jágr Teamem. Ve čtvrtek se sice ulil, ale jinak dostává zabrat. Když se při exhibičním fotbalovém utkání se zmoženým výrazem vracel na lavičku, posílal ho Jelínek zpátky na hřiště.

"Jen běhej, potřebuješ zhubnout," pokřikoval na něj. "Ale vždyť já moc shazovat nemusím, maximálně dvě kila," brání se Hudler. Má sice dokonalé hokejové myšlení, ale na cestu do NHL, plné soubojů, se musí vydat v perfektní formě. A tak posiluje břišní svaly a hlavně nohy.

"Musím něco nabrat. Mám na to ještě dva měsíce," říká. Nebojí se, že by kvůli svalům ztratil svoje přednosti. "Mrštnost, vyčuranost u mantinelu, myšlenka, to se neztratí," tvrdí.

Za tři týdny bude v drilu pokračovat na Floridě. Tam také bude mezi americkými hráči pilovat angličtinu. "Domluvím se, ale ne tak, jak bych chtěl. Vím, jak je to důležité." Načas si nejspíš bude muset zvyknout na život bez přítelkyně Agáty Žilkové.

"Uvidíme, jak to půjde. Klidně půjdu i na farmu. Když to bude dobré, byl bych rád, kdyby tam byla se mnou." Určitě do zámoří pozve tátu i babičku, svou největší fanynku. "Nějak se to tam vystřídá," říká.

V týmu by se mohl setkat s Dominikem Haškem, jenž zvažuje návrat. V Detroitu je na ulicích častokrát nebezpečno, ale Hudler by to klidně podstoupil. Hlavně kdyby se dostal do prvního týmu...

Zatím raději zahání myšlenky na první zápas za Red Wings. "Občas myslím na to, jak stojím vedle Yzermana, ale neuvěřím tomu, dokud se to nestane," poznamenává Hudler. "Proto si neříkám, že tam budu stát, ale že tam chci stát."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze