Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poláci hrají český hokej, tvrdí Hub

15 2001
Zlín - Polsko? A tam se hraje hokej? Podobnými hláškami si vloni v létě přátelé dobírali zlínského hokejového útočníka Jaroslava Huba, který se poprvé chystal na zahraniční angažmá. Jeho novým klubem se stal nováček polské extraligy Polonia Bytom. Po nečekaném zisku bronzové medaile nezůstalo u jediné sezony. Nový ročník stráví ve stejném klubu. "Nikdy by mě nenapadalo, že budu hrát zrovna v Polsku. Jenže jednání o novém angažmá krachlo, Bytom jsem sehnal na poslední chvíli," vzpomíná na loňské léto Jaroslav Hub.

ětšina hokejových fandů si myslí, že polská extraliga nemá velkou úroveň. Tamní reprezentace se příliš neprosazuje, do šestnáctičlenné skupiny A mistrovství světa postoupila po dlouhé pauze teprve letos. Hub tento názor nevyvrací.

"Vyrovnala by se první české lize," porovnal soutěže. "Polská liga má určitou kvalitu, ovšem stagnuje. Je v ní spousta přestárlých hráčů. Fyzicky a bruslařsky na tom nejsou špatně, ale chybí jim hokejové myšlení," dodal.

Spolu s krajany Římským a Sedlákem patřil v mužstvu ostravského trenéra Roháčka k hlavním oporám. Na ledě strávil přes třicet minut. V základní části byl v klubovém hodnocení třetí (21+12), ve vyřazovací části si o příčku polepšil (5+5). "Bronz byl velkým překvapením, hráli jsme na šest sedm lidí," poznamenal.

"Na nejlepší dva celky jsme neměli. Vítězná Osvětim poskládala čtyři kompletní pětky, také druhé Katovice disponovaly solidním kádrem." Hokej v Polsku není v žebříčku popularity na prvním místě jako u nás. Je pátý nebo šestý, přednost mají fotbal a hlavně plochá dráha.

Tomu odpovídá i finanční zázemí soutěže. Hub si přesto nestěžuje. Výplatu dostal vždycky, i když na ni občas musel čekat. "Je to lepší než v Havířově, kde jsem hrál předtím. Dodnes mi dluží peníze, asi to budu řešit přes soud," vzkázal bývalému klubu.

Přestože Polsko je mnohem větší než Česká republika, Huba čekalo méně cestování než doma. Většina klubů sídlí blízko sebe v Horním Slezsku. Dál jsou jen Krynica, kam se jede z Bytomi čtyři hodiny, a hlavně Gdaňsk. K Baltu to autobusem po nekvalitních polských cestách trvalo jedenáct hodin. "Ale tam jsme jeli jen třikrát za sebou, dalo se to vydržet," ulevil si.

Kvůli blízkosti má většina zápasů příchuť derby. Tím největším byly zápasy s Katovicemi, které s Bytomí tvoří velkou aglomeraci. Tomu odpovídala i atmosféra v hledišti. Polští diváci, kteří se v tuzemsku proslavili podporou fotbalových rowdies ostravského Baníku, se podobným způsobem chovají i na hokeji. "Jsou to blázni. Flašky na ledě jsou normální, při každém utkání byli v pohotovosti policisté," popsal Hub.Témata: Bytom, Osvětim

Najdete na iDNES.czmobilní verze