Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polák v NHL: rváč, horník i astronom

1 2003
Calgary - Calgary se pomalu stává patronem hráčů z nehokejových zemí střední a východní Evropy. Loni povolalo vedení klubu Flames z farmy maďarského gólmana Leventa Szupera, který chvíli dělal náhradníka Romanu Turkovi. Teď zase získalo protřelého bitkaře Krzystofa Oliwu, který je jedním ze dvou Poláků v NHL. Obrovitý útočník se má stát zlým mužem týmu, v civilu je přitom považován za všestranného člověka, který se zabývá i astronomií.

V juniorském věku snil o tom, že bude hrát NHL, a sílu přitom nabíral jako horník v dolech. I proto se mu dnes v Kanadě přezdívá "Polské kladivo".

A ruce má opravdu jako kladiva. 196 centimetrů vysoký a 107 kilogramů vážící Oliwa má v Calgary nahradit veterána Craiga Berubeho. Funkce? Bitkař a strážce hvězd.

V NHL vykročí už do své osmé sezony už bez kouče Robbieho Ftoreka, který ho doprovázel velkou částí profesionální kariéry. "Dlužím mu hodně," řekl polský útočník deníku Calgary Sun o trenérovi, který mu dal šanci už ve farmářské AHL v Albany před devíti lety.

Oliwa se pak probil do prvního týmu New Jersey a z něj se přes Columbus a Pittsburgh dostal do New York Rangers, odkud ale putoval na farmu do Hartfordu. Až Ftorek jej znovu vytáhl nahoru jako kouč  Bostonu, který si "Polské kladivo" vyžádal v trejdu.

Oliwa si vydobyl postavení jednoho z nejaktivnějších bitkařů NHL. Za posledních pět let se víckrát porval jenom Peter Worrell, který má na kontě 104 pěstních soubojů, Oliwovi přitom chybí dvě do stovky.

Právě přestup Petera Worrella do Colorada byl důvodem, proč Calgary angažovalo Oliwu. Severozápadní divize se pomalu mění ve skupinu těžkotonážníků, kromě dvou zmiňovaných působí v Edmontonu bitkař George Laraque a v Minnesotě další obr Matt Johnson.

Oliwa jim bude zdatným protivníkem. Připravuje se s boxery, svaly už netuží v dolech, ale v posilovně. Kromě toho ale mluví plynně německy a anglicky, provozuje obchod s oblečením a relaxuje tím, že pozoruje hvězdy.

"Když přijedu domů po zápase, ve kterém jsem se porval, jsem moc rozrušený a nemůžu usnout," vysvětluje. "Jedna z mála věcí, kterou v tu chvíli mohu udělat, je sednout si k dalekohledu a dívat se na nebe."

Druhým Polákem v kanadsko-americké lize je útočník Mariusz Czerkawski, který ovšem patří spíš mezi střelce, než bitkaře. Dva Poláci ale dávno nejsou pro zámořskou soutěž kvůli svému původu atrakcí. Tou by se nyní mohl stát nováček Nashvillu Jordin Tootoo. Pokud se prosadí do prvního týmu, bude prvním eskymákem, který kdy hrál slavnou NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze