Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie ví o desítkách falešných lístků

26 2004
Jen málokdo si může být jistý, že vstupenka na hokejový šampionát, kterou koupil na černém trhu, je pravá. Ukázalo se to hned v sobotu. Ještě se ani nezačal hrát první pražský zápas hokejového šampionátu, a už byl na světě skandál.

Ochranka Sazka Areny nevpustila na zápas Česko - Lotyšsko několik desítek Lotyšů, protože měli falešné vstupenky.

Koupili si je od své největší cestovní kanceláře a podle atašé lotyšského velvyslanectví Evy Straujá-Lejnieceové naletěl na falešný lístek i sám šéf lotyšské cestovky. Lístky objednal u české cestovní kanceláře, které za ně zaplatil přes tři čtvrtě milionu korun.

Lotyši však nejsou jediní, kdo má falešnou vstupenku. I MF DNES se velmi snadno podařilo získat padělky na stejný zápas. Na první pohled se tváří jako pravé je to růžová sjetina z terminálu Sazky, podobná té, na jaké si lidé odnášejí vsazená čísla Sportky.

"Jenže jsou tu dva fígly. Zaprvé je k částce 88 korun domalovaná nula tak, že se to dá poznat až při detailním zkoumání. A pak: tento zápas se prodával buď jen v balíčku po dvou za 880, nebo samostatně, ale za 440 korun. A tato vstupenka je pouze na jeden zápas, ale za cenu obou," popsal novinář MF DNES, který vstupenky sehnal přes internet.

"Jedna přišla na dva tisíce. A zdá se, že ani sám překupník nevěděl, že prodává padělky. Čekal jsem, že hned poté, co mi lístky prodá, telefon vymění. Ale byl pořád k dosažení a zpráva, že vstupenky jsou falešné, ho vyděsila," řekl novinář. Oba případy už vyšetřuje policie.

Podle policejní mluvčí Daniely Razímové má v rukou zatím asi třicet padělaných vstupenek a policisté už vyslechli poškozené. "Vím o 120 lístcích, které naše cestovka minulý týden nakoupila v České republice a které jsou zřejmě falešné. Je to smutný případ," konstatovala lotyšská atašé Eva Straujá-Lejnieceová.

O to smutnější, že Lotyši jsou velcí patrioti a hokejoví odborníci je oceňují jako nejlepší fanoušky. Za lístky zaplatili od čtyřiceti do dvou set eur. "Jsme velmi naštvaní. Nevíme, na koho se obrátit. S něčím takovým jsme vůbec nepočítali," povzdechl si jeden z podvedených.

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund tvrdí, že s padělky nemá společnost nic společného. Podle něj existují dva typy lístků: velké bleděmodré kartičky z tvrdého kartonu a sjetiny z terminálů Sazky.

"Pro hromadné objednávky jsme rozdělili ty tvrdé. Na jejich padělky jsme zatím nikde nenarazili. Větší problém je s těmi, co vypadají jako z terminálů. Na padělcích je špatná cena a další znaky. Z našich strojů však nepocházejí, jejich obsluha nemá možnost se strojem manipulovat. Jsou to padělky odjinud," odmítá podezření, že by prodejci v trafikách mohli prodat falešné vstupenky.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze