Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici chtějí Hlinkův stadion

25 2004
Litvínov - Ivan Hlinka a město Litvínov - to je nerozlučné spojení. Nejslavnější hokejový rodák a velký patriot město proslavil jako nikdo jiný a stal se jeho symbolem. Po Hlinkově tragické smrti se očekává, že město uctí trvale jeho památku. Už téměř jisté je, že jméno hokejového idolu ponese litvínovský zimní stadion. Objeví se časem v Litvínově i Hlinkova ulice, náměstí, nebo sady?

Litvínovský starosta Karel Zdražil již navrhl městské radě, aby byl po Hlinkovi pojmenován městský zimní stadion. "Návrh starosty se bude projednávat na schůzi ve čtvrtek. Myslím si, že bude mít všeobecnou podporu," říká litvínovský místostarosta Jan Matiko.

Jediný rozpor mez radními může podle Matika nastat pouze v otázce, jak přesně se stadion bude jmenovat. "Jde o to, jestli v názvu použít jeho vysokoškolský titul, či nikoli. To je ale pouze dílčí problém, každopádně si myslím, že většina radních i litvínovských občanů si přeje, aby stadion nesl jméno Ivana Hlinky a to je pro nás nejdůležitější," uvedl Matiko. Zatím mají politici v návrhu Stadion inženýra Ivana Hlinky.

Samotný Hlinka paradoxně o podobné pocty příliš neusiloval. Stadion mohl nést jeho jméno již za jeho života, ale on s tím nesouhlasil. "Prosazoval jsem to už před dvěma lety. Ivan však ideu nepodpořil, na okázalost si skutečně nepotrpěl. Navíc říkal, že na takové úvahy je příliš brzy," řekl místostarosta Litvínova Milan Šťovíček.

Změnu názvu stadionu bude ještě schvalovat městské zastupitelstvo. "Po právní stránce asi nebude nutné, aby rozhodnutí rady posvětili i zastupitelé. Nicméně bude dobré deklarovat, že odkaz tak výjimečné osobnosti, jakou Ivan Hlinka byl, ctí celé město. Jsem přesvědčen o tom, že návrh přijmou radní i zastupitelé jednohlasně," uvedl radní Vlastimil Doležal.

Hlinka kromě doby, kdy na přelomu tisíciletí trénoval v Pittsburghu a posléze v sibiřském Omsku, strávil v Litvínově prakticky celý svůj hokejový život, do Prahy ho nezlákaly ani nabídky bohaté Sparty. Když skončil svá zahraniční angažmá, vždy se do rodného města vrátil.

Fanoušci by nyní Hlinkovi ve městě nejraději postavili sochu v nadživotní velikosti. Alespoň takové jsou jejich ohlasy na zpravodajských serverech, informujících o včerejším rozloučení. "Žádné další návrhy k uctění památky Ivana Hlinky zatím nepadly, ale není vyloučené, že město se bude ještě na něčem podobném podílet," říká místostarosta Matiko s tím, že se uvažovalo například o příspěvku na pomníček v místě, kde Hlinka tragicky zahynul.

Ještě tento týden bude o uctění Hlinkovy památky jednat také vedení litvínovského hokejového klubu. "Při prvním hokejovém zápase po jeho smrti drželi hráči minutu ticha a od té doby nastupují s černými páskami," uvedl mluvčí klubu Vladimír Novotný.

Klub hodlá uctívat Hlinku trvale. Zvětšenina jeho dresu s čtrnáctkou na zádech bude pravděpodobně již napořád vyvěšena hned pod střechou litvínovského stadionu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze