Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ponižující konec zlatých švédských hokejistů

8 2004
Stockholm - Čtvrtfinálový debakl 1:6 od českých hokejistů byl pro švédská média "ponižujícím koncem účinkování hvězd zlaté generace" ve Světovém poháru. Severský celek se doma dočkal nezvyklé kritiky a ozvaly se i hlasy po rezignaci reprezentačního trenéra Hardyho Nilssona.

"Hvězdy zlaté švédské generace hrály role statistů," napsal o výkonu vicemistrů světa deník Dagens Nyheter (DN). "Světový pohár byl zřejmě poslední šancí pro hráče narozené v 70. letech vyhrát společně jeden z velkých turnajů," vyjádřil list zřejmě i za hokejisty hluboké zklamání.

"Co teď čeká švédské hráče, je nejasné. Osud NHL je zatím nejistý a přejdou-li při vynucené pauze v zámoří do nejvyšší švédské ligy, dobrou reklamu si rozhodně neudělali," dodal.

Čeští hokejisté se podle DN zaslouženě ujali vedení, zápas definitivně rozhodla Židlického branka v 37. minutě. "České vítězství nebylo nikdy ohroženo. Odvolání brankáře Tellqvista a kuriózní pokus o zvrat za stavu 1:5 bylo pak jen činem čistého zoufalství," napsal DN.

Zvlášť hořká musela být prý prohra pro superstars typu Sundina či Forsberga a přinejmenším stejně hořká pro trenéra Nilssona. "Dvě stříbra na světových šampionátech pod jeho vedením nepomohou - Hardy bude ve své funkci kouče národního celku spojován jen s přívlastkem 'prohrávající'," tvrdí Dagens Nyheter.

"Prohraje-li celek tímto způsobem ve čtvrtfinále olympijských her i čtvrtfinále Světového poháru, nemůže tomu být jinak," uzavřel list s trpkou narážkou na švédskou prohru 3:4 od Běloruska při ZOH v Salt Lake City před dvěma lety.

Švédská tisková agentura TT použila výstižné tituly jako "Velké fiasko pro Tre Kronor" a "Konec zlaté generace". Hořekuje v referátu nad tím, že Světový pohár pro mužstvo skončil ještě dřív, než stihl pořádně začít. Uznává také, že Česko si postup
zcela zasloužilo. "S jistou obranou, vynikajícím brankářem Tomášem Vokounem a krutou efektivitou bylo české vítězství nakonec velmi jednoduché."

TT připomíná, že během první třetiny Švédsko jen čtyřikrát vyslalo puk na českou branku, přičemž dvě z těchto střel pocházely z prvních 18 sekund hry. První dva české góly přitom padly po švédských chybách na obranné modré čáře. Když pak Češi zvýšili na 4:0, začalo domácí obecenstvo na své jinak velmi populární hvězdy bučet a pískat.

"Turnaj byl propagován jako 'Poslední bitva'. Výsledek 1:6 proti Česku znamená konec Světového poháru i konec jedné zlaté generace," soudí TT ve shodě s ostatními médii.

Upozorňuje, že účast profesionálů na příští zimní olympiádě v Turíně je velmi nejistá, až nepravděpodobná, a tak Světový pohár byl zřejmě posledním setkáním celků v plné sestavě před delší přestávkou. Věk hráčů jakými jsou Forsberg, Sundin, Lidström, Näslund, Alfredsson nebo Salo přitom není podle TT na švédské straně.

"Ten či onen se může ještě vrátit, ale takhle spolu hráli zřejmě naposledy," konstatuje agentura a dodává, že to přitom nebyla rozlučka s jásotem, ale s protesty zklamaného publika.

"Je-li tohle konec, pak největší generace švédského hokeje odchází do historie naplněná zklamáními. Vyřazeni v prodloužení s Kanadou při semifinále SP v roce 1996, poraženi Finskem ve čtvrtfinále OH 1998, fiasko proti Bělorusku ve čtvrtfinále olympiády 2002 a pak Světový pohár roku 2004. Poslední bitva, poslední zklamání," končí TT trpké hodnocení.

Poklonu složil i slovenský tisk
Slovenský tisk pochválil české hokejisty za supervýkon, kterým v úterním čtvrtfinále Světového poháru ve Stockholmu smetli domácí Švédy 6:1. Základ triumfu Čechů spatřoval ve skvělé defenzivě, výtečném gólmanovi Tomáši Vokounovi a skvělé koncovce.

"Čeští hokejisté po rozpačitých dvou zápasech v evropské skupině předvedli supervýkon v pravý čas a splatili domácím Tre Kronor prohru 3:4 ze skupiny na stejném ledě," píše Sme. Dodává, že Češi předváděli vysokou školu efektivnosti. V době, kdy se domácí hráči zmobilizovali k náporu, deptali je lahůdkovými góly. "Český tým se zaskvěl nejlepším výkonem od svého posledního titulu mistrů světa z roku 2001 v Německu," dodává Sme.

Výrazné vítězství hostů označil list Pravda za šokující. České mužstvo během celého souboje zodpovědně bránilo a vyvarovalo se také zbytečných vyloučení. "Čechům se tak podařilo eliminovat největší zbraň Švédů, kterou byly dosud skvělé přesilovky," soudí deník.

I podle Slovenské televize podali čeští hokejisté excelentní výkon. Vyhrávali osobní souboje a dobře kombinovali. "Během celého zápasu Češi téměř neudělali chybu. Vepředu byli efektivní, Švédům nedali dýchat," uvedli komentátoři. Nadchl je i výkon gólmana Vokouna, kterého označili za skálu, o kterou se rozbíjely švédské útoky.

To snad není pravda, jako by si říkal švédský kouč Hardy Nilsson (vlevo) a jeho asistent Ulf Dahlén. Jeho svěřenci ve čtvrtfinále Světového poháru podlehli Česku 1:6.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze