Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poprask v Moskvě, Putin vyrazil na Jágra

15 2001
Moskva - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES)V ulicích neparkovalo jediné auto, zato na každém kroku stál policista. Ruský prezident Vladimir Putin se vezl na hokej, z Česka přiletěl Jaromír Jágr. Nejdražší vstupenky se prodávaly za 300 dolarů, tedy dvanáct tisíc korun. Dobročinný zápas Bure Team - Jágr Team vysílaly tři televizní kanály. Oprýskaná hala slavného klubu Spartak Moskva zažila nevšední společenskou událost. Nejdůležitější hosté přijížděli v limuzínách. V lóži se usadil prezident Putin.Jágr tým podlehl ruským hvězdám na penalty
V modré košili se však před obecenstvem napřímil jen na vteřinu. Pokynul rukou a rychle se posadil. Nejspíš na doporučení ochranky, která obsadila klíčové pozice na stadionu. Nenápadné muže v saku doplnili ostřelovači v černém úboru, s dlouhou puškou a dalekohledem. Obavy z teroristů v ruské metropoli trvají. Ve čtvrti Sokolniky kvůli bezpečnostním opatřením nebylo kde zaparkovat, takže se diváci do hlediště dostávali se zpožděním. Ani v průběhu utkání se však pět tisíc míst nezaplnilo.

Útočník Jaromír Jágr, hlavní postava zájezdu, celý den zářil báječnou náladou. Do Ruska letěl poprvé. "V osmnácti jsem byl v Kyjevě, ale to není Rusko. Docela se tam těším," vyprávěl na Ruzyni. Pak ještě poškádlil Vladimíra Růžičku, legendárního centra ve výslužbě: "Máš formu?" V sestavě byli napsaní ve stejné formaci, společně s Martinem Strakou. Jako na olympiádě v Naganu.

Na moskevském letišti Šeremetěvo okamžitě Jágra zajali pořadatelé charitativního utkání ve prospěch ruských hokejových veteránů. Zavedli ho do salonku pro prominenty, fotoreportéři číhali za dveřmi. Z davu se vyloupl menší muž v tmavém obleku, bílé košili a kravatě. Pavel Bure se přihrnul k Jágrovi, anglicky se pozdravili a potřásli si pravicemi. Společně podstoupili komorní tiskovku, na níž si vyjádřili vzájemnou úctu.

Do hotelu v centru přepravil Jágra dlouhý černý mercedes, na zbytek mužstva čekal autobus. Široké moskevské třídy se plní auty, na dopravní zácpy se ovšem používá účinný recept. Policejní doprovod. Vůz s nápisem "Milicija" a majáčkem na střeše provede chráněnce protisměrem i na červenou. Ostatní účastníci silničního provozu ve volhách i džípech to respektují.

S Jágrem poobědval šéf hráčské asociace NHLPA, Bob Goodenow. Právě on údajně nebyl nadšený zápasem, který se podobal nepovolené přípravě české a ruské reprezentace na olympiádu. "My jsme žádný problém neměli," odmítal. "To spíš lidé z kanadské federace, Wayne Gretzky a Pat Quinn, protestovali, že se tady poruší pravidla. My jsme rádi, když sportovci udělají humánní skutek."

Čeští i ruští hokejisté večer v hale Spartaku podarovali bývalé sovětské hvězdy, které po pádu komunistického režimu ve stáří strádají. Ve druhé pauze přátelsky hraného utkání, což stvrdil i výsledek 5:5, nastoupili někteří na rudý koberec s berlemi, tři přivezli na vozíku. Tašku a obálku převzali například Šuvalov, Mkrtyčan a Zinger. "Máme vůči nim dluh," prohlásil Pavel Bure.

Ruský prezident Vladimír Putin s Jaromírem Jágrem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze