Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Porazit Němce je naše povinnost, tvrdí kouč

2 2004
Praha - Se sestavou, která se má blížit složení týmu pro klíčové čtvrtfinále, nastoupí hokejová reprezentace v pátečním utkání Světového poháru proti Německu. „Němci budou nepříjemní, zarputilí. Ale hrajeme doma a je pro nás povinnost uspět,“ prohlásil kouč Vladimír Růžička po čtvrtečním tréninku v Sazka Areně.

Dvě prohry na severu Evropy prakticky rozhodly o tom, že český tým nebude hrát čtvrtfinále Světového poháru v domácím prostředí. Už zbývá jenom teoretická možnost, že by tým skončil v tabulce druhý.

Přestože v zápase s Německem už z hlediska vývoje ve skupině o mnoho nepůjde, tým supeře rozhodně nepodcení. „Němci ukázali, že svoji sílu mají. Čeká nás těžký zápas," řekl Růžička.

Viděl jsem je proti nám i ve Stockholmu proti Švédům. Hrají urputně každý zápas. Jim je snad i jedno, že se silnými mužstvy prohrávají, hlavně, že je ta prohra přijatelná. Navíc ve Švédsku hráli dobře. Doma podle mě budou Finy hodně kousat a potom přijedou sem, kde nemají co ztratit,“ odhaduje trenér.

V zápase půjde také o to, aby si hráči připsali alespoň nějaký úspěch před čtvrtfinálovým duelem a dostali se do psychické pohody. „Určitě by bylo příjemné vyhrát a potvrdit zlepšený výkon ze třetí třetiny ve Švédsku,“ prohlásil Patrik Eliáš.

Na hodinovém tréninku v Sazka Areně chyběl jenom Martin Ručinský. „Má ze zápasu ve Švédsku natažené postranní kolenní vazy,“ informoval lékař Zdeněk Ziegelbauer. „V první třetině zápasu ve Švédsku jsem se srazil s protihráčem. Mohl jsem dohrát, ale dneska to nešlo,“ řekl Ručinský.

V zeleném dresu, v kterém trénují náhradníci, bruslil kromě Josefa Vašíčka i kapitán Robert Reichel. „Roberta zlobí záda. Odpoledne se mu na ně podívá Pavel Kolář a stejně jako Martin Ručinský proti Německu nenastoupí,“ prozradil Růžička.

Na ledě bruslily opět zcela nové formace. Ve stejném složení, jako při zápase ve Švédsku, zůstala jenom řada Jágr – Prospal – Straka. Posledně jmenovaný také po Robertu Reichlovi převezme kapitánské „céčko.“

Přestože měl proti Německu původně chytat Roman Čechmánek, do branky se nakonec postaví Tomáš Vokoun. „Tomáše jsem se zeptal, jestli chce v pátek chytat a Tomáš řekl, že ano. Pro mě je důležité, aby byl v co nejlepší v pohodě. Chytal skvěle na mistrovství světa a daří se mu i na Světovém poháru,“ řekl Růžička.

Sestava se bude podle jeho slov blížit té, která v pondělí, nebo v úterý nastoupí do čtvrtfinále. „Doba zkoušení je pryč. Viděl jsem v zápase všechny hráče. Každý dostal šanci alespoň ve čtyřech zápasech, jak jsme byli doladění. Samozřejmě je ještě potřeba něco doladit. Třeba proti Německu chci nechat odpočinout Jirku Fischera, který zatím odehrál všechny zápasy. Také chci vyzkoušet, jak to půjde Patriku Eliášovi a Petru Sýkorovi, když nebudou hrát spolu.“

„Jsem připraven nastoupit s kýmkoli. V týmu jsou samí kvalitní hráči a věřím, že dokážu hrát s každým. V NHL jsem měl před lety také výbornou sezonu s Petrem Sýkorou a s Jasonem Arnottem a stejně nás rozdělili. Tenkrát jsem z toho byl špatný, ale teď už se se změnami dokážu dobře vyrovnat,“ tvrdí Patrik Eliáš.

Zápas v Sazka Areně začíná v pátek v devatenáct hodin a podle informací Sazky je na něj prodáno do čtvrtečního odpoledne jedenáct tisíc vstupenek. Nehrozí tedy, že by hokejisté hráli před poloprázdnými ochozy. Hala má kapacitu 17500 diváků.

Jak tým trénoval:
červené dresy: Hamrlík, Malík – Havlát, Výborný, Eliáš
modré dresy: Kaberle, Šlégr – Hejduk, Čajánek, Dvořák
bílé dresy: Židlický, Fischer – Jágr, Prospal, Straka
černé dresy: Špaček, Škoula – Sýkora, Dopita, Vlasák
zelené dresy: Reichel, Vašíček (Martin Ručinský netrénoval).Najdete na iDNES.czmobilní verze