Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pospíšil míří do Plzně, nechce být otrávený

27 2004
Pardubice - Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Přísloví, které hokejovému útočníkovi Davidu Pospíšilovi nic neříká. Rozhodl se do ní vlézt už potřetí. Opět z Pardubic míří do Plzně. „Na Plzeň mám jen příjemné vzpomínky. Přirostla mi k srdci,“ tvrdí čtyřiatřicetiletý útočník, který se sám rozhodl opustit pardubický extraligový tým.

Jak jste přijal zprávu, že vás vedení pardubického klubu uvolnilo z kádru a máte si najít nové působiště?
To bylo ale trošku jinak. Iniciativa vzešla ode mně. Sám jsem šel za manažerem Kusým, že chci jít pryč.

Proč jste se tak rozhodl?
Nechtěl jsem opakovat loňskou sezonu, kdy jsem byl uvolněn až těsně před začátkem extraligy. V hlavě jsem si srovnal, že v Pardubicích bych hrál ve třetí nebo ve čtvrté lajně a neměl bych tolik prostoru k hokeji, jak bych si přál. Byl bych jen otrávený, což je zbytečné. Je pro mě lepší jít do Plzně, která se ke mně vždy zachovala výborně. Byl jsem s ní domluven už během minulé sezony, kdy jsem šel na hostování do Petrohradu.

Vedení pardubického klubu přijalo váš návrh bez problémů?
Manažer Kusý vcelku souhlasil. Myslím, že se mu to i hodilo. Opět tady bude přetlak hráčů, což není dobré. Navíc po příští sezoně bych byl volným hráčem. Pan Kusý se k mému návrhu postavil férově. Doufám, že tomu tak bude i při jednání s Plzní.

Na západě Čech jste hostoval už v úvodu minulé sezony. Půjde nyní opět o hostování?
Chci přestoupit. S hostováním by opět mohly být problémy. Už se nechci nikde potulovat. Pardubice a Plzeň jsou dva kluby, které jsou mi nejbližší. A když už mám někam jít, tak do Plzně a natvrdo.

V Pardubicích jste tedy necítil šanci, že budete hrát?
Šance je vždycky. Navíc letos bude záležet především na výkonnosti, nikoliv na oblibě. Trenér Výborný má jiný přístup. Cítil jsem to nyní v kabině, po delší době v ní zavládla přátelská atmosféra. Přesto jsem se rozhodl odejít. Nechtěl jsem čekat, zda se třeba před sezonou do kádru přece jen nevejdu.

Rusko nesvědčí rodině

Polovinu minulé sezony jste strávil v Petrohradu. Odchod do Ruska vás nelákal?
Ale ano, lákal by mě. Jenže je mi už 34 let a v tomto věku se mi nechce na rok odsunout rodinu stranou a odejít na rok do Ruska. Nejsem ochoten tam jít jen kvůli penězům a obětovat kvůli nim rok bez manželky a bez dětí. Peníze jsou krásná věc, ale neznamenají v životě všechno.

Na angažmá v Petrohradu tedy nevzpomínáte v dobrém?
Kdepak, jenom pozitivně. Dostal jsem se mezi výborné lidi. Ze začátku sice byli uzavření. Po čtrnácti dnech jsem ale začal mluvit, jako by ruština byla moje mateřština, a hned se bariéry prolomily. Zapadl jsem do týmu jako místní hráč a se spoluhráči jsem v kontaktu dodnes. Byla to dobrá zkušenost. Zažil jsem jiný hokej, poznal fajn lidi. A také jsem si zalétal letadlem tolik, jako se mi nepovedlo za celý život (smích). Hráčům v Rusku nic nechybí, jenom to není dobré pro rodinný život.

Naprosto stejně hovořil i váš spoluhráč z Petrohradu Ján Lašák, který teď přišel do Pardubic.
To jsme ale oba měli štěstí, že jsme byli v Petrohradu. Je to evropské kulturní centrum. Člověk tam sežene naprosto všechno. Navíc je to bezpečné město. Petrohrad jsou jako Paříž a Benátky dohromady. Spolu s Moskvou je to jiný svět. Mnohem horší by bylo být třeba v Čerepovci. Tam se dá hrát jen hokej, nic jiného.

Vedení Petrohradu vás nezkoušelo zlákat na další sezonu?
Těsně před koncem sezony jsem dostal nabídku. Už jsem ale věděl, že tam nechci být celý rok. Chovali se však ke mně férově, proto jsem byl stejný i já k nim. Včas jsem jim řekl, ať se raději poohlédnou po někom jiném.

Konec kariéry v Plzni

S Pardubicemi už netrénujete?
Připravuji se individuálně. Ale je to kvůli tomu, že mám za sebou operaci menisku. Pomalu rozhýbávám a zatěžuji koleno.

Kdy jste si meniskus poranil?
Asi jsem moc běhal a koleno to nevydrželo. Je opotřebované a není v takovém stavu, aby sneslo velkou běžeckou zátěž. Už jsem ho měl šestkrát operované a nemám v něm přední křížové vazy. Na ledě je to ale v pohodě, tam jde o jiný pohyb.

Kdy byste se měl zapojit do přípravy v Plzni?
Předpokládám, že v pondělí. Měl bych od prvního června podepsat smlouvu a hned se zapojit do přípravy. Měl bych být schopen okamžitě trénovat na 100 procent. Jenom budu vynechávat skokové a běžecké pasáže. Stejně jsem přípravu absolvoval už vloni a sezona pak byla parádní.

Asi je pro vás velkou výhodou, že byste měl téměř celou letní přípravu absolvovat s týmem, v němž budete i hrát.
Jít jen na led, když kluci přes léto tvrdě makají, není ideální. Je lepší absolvovat tvrdý letní dril s týmem. Dřina dává lidi dohromady, utužuje partu. Jsem rád, že do Plzně nepřijdu jako vyžírka (smích).

Takže do Plzně se už hodně těšíte?
Moc. Na Plzeň mám jen příjemné vzpomínky. Ať už to bylo pět let, kdy jsem tam hrál v jednom kuse, nebo loňské hostování. Plzeň mi přirostla k srdci. Dokážu si i představit, že bych tam žil.

Je možné, že tam i zakončíte kariéru?
Přesně tak to vidím. Jsem realista. V Pardubicích budou muset zanedlouho také omladit mužstvo a to už nebudu mít vůbec šanci. Navíc nechci nic lámat přes koleno. Prostě až ucítím, že už bych měl skončit, tak to udělám. Na světě jsou i jiné věci než jen hokej, a už se na ně těším.

Autoři:
Bodování

19

Dominik Kubalík

Plzeň

18

Martin Erat

Kometa

17

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

13

Dominik Kubalík

Plzeň

9

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze