Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Post-Gazette: Jágra nechtějí ani za karton piva

Jágra vítají fanoušci Washingtonu - JAROMÍR JÁGR VE WASHINGTONU. Fanoušci Capitals takhle vítali svou novou hvězdu při příchodu z Pittsburghu. | foto: ČTK/AP

12 2003
New York - Jaromír Jágr je nešťastník, na jehož příkladu lze demonstrovat všechny problémy, s nimž se v současnosti potýká zámořská NHL. K tomuto závěru došel ve svém sloupku v Pittsburgh Post-Gazzette komentátor Ron Cook. Prý jen několik hokejistů Pittsburgh Penguins litovalo odchodu české hvězdy do Washingtonu a generální manažer Craig Patrick je dnes považován za génia, když se jej zbavil. Potvrzuje to nynější nezájem o útočníka u jiných týmů NHL, píše Cook.

Možná není tak hrozný nešťastník jako Mike Tyson, ale nešťastník je to určitě, tvrdí Cook. Před dvěma lety prý dostal manažer Patrick co proto, že vyměnil Jágra za tři údajné talenty Krise Beeche, Michala Sivka a Rosse Lupaschuka.

Dnes, píše Cook, je považován za génia. A to nikoli proto, že by se z oněch tří staly přes noc hvězdy, ale kvůli tomu, co se stalo z Jágra.

Jágr si prý vysloužil přezdívky jako rakovina v kabině, zabiják trenérů a nekřesťansky přeplácený hráč, který nepodává patřičné výkony. Lze se proto divit, že se Capitals minulý týden nijak nebránili spekulacím, že by jej rádi vyměnili, ptá se dále Cook. Odpovědí jim však byl jen hlasitý smích manažerů ostatních klubů.

Možná, že na Penguins nemělo Jágrovo chování tak negativní dopad, spekuluje Cook, ale jen několik spoluhráčů, pokud vůbec nějací takoví byli, jeho odchodu opravdu litovalo. Jeho neustálé a otravné změny nálady byly nesnesitelné. A pokud jsou zprávy z Washingtonu pravdivé, dodává Cook, není Jágr ani teď vyrovnanější. Je mu 31 let, ale stále nedospěl, konstatuje komentátor listu Pittsburgh Post-Gazzette.

O tom, že se nedokáže srovnat s trenéry, nelze vést spory, pokračuje Cook. V Pittsburghu vytrvale brojil proti kouči Kevinu Constantinovi, až ho donutil odejít. Pak se veřejně hádal s Ivanem Hlinkou, což by bylo k smíchu, kdyby to nebylo tak smutné, konstatuje sloupek zámořského listu. Hlinka přece přišel z Čech právě proto, aby Jágra zklidnil.

Teď je prý Jágr na štíru s trenérem Brucem Cassidym, který při nástupu do funkce považoval za svou prioritu navštívit Jágra u něj doma v Česku. "Takhle to dnes chodí. Platit sportovcům miliony nestačí. Musíte jim také ukázat také, že je obdivujete," poznamenal ironicky list.

Zdá se, že nic nepomůže tomu, aby byl Jágr v pohodě. Ani příchod jeho někdejších spoluhráčů z Pittsburghu Roberta Langa a Kipa Millera. Ani bombastická smlouva, kterou dostal od Capitals krátce poté, co přišel. "Majitel Washington Capitals Ted Leonsis musí proklínat svou pošetilost pokaždé, když se probudí a uvědomí si, že stále dluží Jágrovi smluvně zaručených 55 milionů dolarů," dodává Cook.

Stejně jako Pittsburgh před lety, i Capitals by tolerovali Jágrovi jeho výstřelky, kdyby byl stále jedním z nejlepších hráčů NHL. Dokonce by přehlédli i jeho problémy s hráčskou vášní a s daňovým úřadem. Ale Jágr letos skončil v kanadském bodování až na dvacátém místě. V dobách, kdy hrál za Pittsburgh, tuto soutěž čtyřikrát za sebou vyhrál.

Cook svůj sloupek uzavírá připomínkou, že NHL čeká po příští sezoně dlouhé a náročné vyjednávání o kolektivní smlouvě, jejíž nejdiskutovanější součástí budou platové stropy hráčů. Kluby se snaží srazit platy už teď a hvězdy jako Jágr se budou muset uskrovnit. "Patricka by dnes už ani nenapadlo, že by poslal Beeche, Sivka a Lupaschuka zpátky a angažoval znovu Jágra. A smutná pravda o kdysi skvělém Jágrovi? Patrick by dnes za něj nedal ani karton piva," uzavřel komentátor Pittsburgh Post-Gazette.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze