Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Potvrzeno: hokejista Rob dopoval

1 2008
Praha - Analýza vzorku B potvrdila, že hokejista Luboš Rob z prvoligové Komety Brno dopoval. Vzorek, který sedmatřicetiletý útočník odevzdal po listopadovém utkání v Chomutově, obsahoval efedrin. Ten se sice neřadí se mezi "tvrdý" doping, přesto za jeho užití hrozí trest zastavení činnosti až na dva roky.

O dalším vývoji jeho kariéry rozhodne slyšení před vyšetřovací komisí, jež má navrhnout výši trestu. O postihu pak definitivně rozhodne Český svaz ledního hokeje (ČSLH).

Výsledky B vzorku se s původním nálezem rozcházejí jen málokdy a ani v Robově případě tomu nebylo jinak. "Potvrzujeme, že analýza B vzorku potvrdila pozitivní nález v moči. Sportovec má nyní právo na slyšení," řekl dnes předseda Antidopingového výboru České republiky Jaroslav Nekola.

"Bude zasedat vyšetřovací komise, kde má sportovec možnost se obhájit, případně prokázat, že došlo k chybě v procesu dopingové kontroly.

Vyšetřovací komise pak definitivně posoudí, zda došlo k porušení dopingového pravidla," doplnil Nekola.

Slyšení by se podle něj mohlo konat v horizontu 14 dnů. "Pokud by sportovec prokázal chybu v procesu dopingové kontroly, je zcela osvobozen. Jestliže prokáže, že se stal obětí ´atentátu´ ze strany lékaře nebo někoho jiného, pak je mu snížen trest na polovinu," vysvětlil Nekola.

Robovi hrozí trest zastavení činnosti až na dva roky, přestože efedrin se neřadí se mezi "tvrdý" doping. "Při výkonu však pomáhá, protože způsobuje vyplavování adrenalinu. Pomáhá tak zvýšit výkonnost a aktuální odolnost, neboť mobilizuje psychické zásoby energie," popsal Nekola s tím, že Rob před dopingovou kontrolou neuvedl, že by užíval léky či prostředky obsahující efedrin.

Sám hokejista se nyní musí vypořádat s nelehkou situací, v níž se ve své bohaté kariéře dosud neocitl. "Samozřejmě jsem to čekal, že se nález potvrdí. Byla to však i moje povinnost o analýzu B vzorku požádat," uvedl Rob pro ČTK. Na dopingové kontrole přitom nebyl zdaleka poprvé. "Bral jsem to jako naprosto rutinní věc, prostě jednu z mnoha kontrol," konstatoval.

V první chvíli ho celá nepříjemnost hodně zaskočila. "Teď s odstupem času už je to o něco lepší, ale táhne se to a já bych to chtěl mít co nejdříve vyřešené," řekl Rob. "Sám bych chtěl vědět, z čeho to vůbec bylo. Byl jsem každopádně nachlazený, ale takhle zpětně je těžší na to vzpomínat, přece jen od toho uplynula nějaká doba," prohlásil.

Podle informací, které má, se sazba za jeho prohřešek pohybuje v širokém rozmezí od možného varování, napomenutí nebo pokuty až po dvouletý zákaz činnosti. "Ve svých letech opravdu nemám ani v nejmenším zapotřebí pomáhat si dopingem," podotkl Rob.

Nadějí pro něho zůstává předání návrhu trestu, který vyřkne vyšetřovací komise, na ČSLH. "Otázkou je, zda se pak bude přihlížet i k tomu, že jsem žádný takový problém dosud neměl, a byl bych rád, kdyby to funkcionáři tak brali, nebo se z toho udělá exemplární případ," řekl odchovanec českobudějovického hokeje.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze