Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Potvrzeno: V NHL letos bude výluka

Montreal - Detroit: Hašek likviduje šanci Zedníka - Dominik Hašek je jeden z mála Čechů, kteří v případě výluky zůstane za mořem. Podle svého agenta by mohl obléknout dres farmářského klubu Ottawy v Binghamptonu. | foto: Reuters

15 2004
Praha, New York - Je to oficiální. V nejslavnější hokejové soutěži světa vypukla výluka. Neodvrátily jí ani dlouhá sezení šéfů NHL a hráčské asociace, ani apely hráčů. Radost mají fanoušci v Evropě, kterou nyní nejlepší profesionálové obsadí. Co bude dál? Každým dnem bez hokeje bude kredit zámořské soutěže upadat.

Právě propadlá kolektivní smlouva mezi NHL a NHLPA byl dokument složený z 31 článků.

Byl vyhotoven v roce 1994 a uzavřel 103 dní trvající výluku.

Dával návod k řešení nejrůznějších problémů: pojištění hráčů, jejich minimální mzdu či pravidla vyplácení peněžních bonusů.

Na poslední stránce byli podepsáni dva muži: komisař NHL a muž jednající za kluby Gerry Bettman a hlava hráčské asociace NHLPA Bob Goodenow. Po deseti letech čeká na jejich podpisy hokejový svět znovu.

A právě Bettman ve čtvrtek, jen několik hodin před uplynutím platnosti kolektivní smlouvy na tiskové konferenci v New Yorku oznámil, že nejslavnější hokejová soutěž na světě 13. října nezačne.

Seriózní jednání se konají již od půlky dubna, ale situace se nepohnula ani o píď kupředu. Majitelé klubů chtějí platové stropy. Hráči je rezolutně odmítají a chtějí svobodný trh. Obě strany mají ve svých požadavcích naprosto jasno.

"Majitelé musí jednou provždy pochopit, že na systém platových stropů nikdy nepřistoupíme," říká šéf výkonného výboru hráčů Trevor Linden, jinak útočník Vancouveru Canucks.

"Pokud se podíváte na ekonomiku klubů, zjistíte, že není jiná volba," oponuje však Bettman.

S jednáním je spojeno i časté osočování druhé strany přes média, čímž se celá situace ještě zhoršuje. Je téměř vyloučené, že některá strana najednou ustoupí od své filosofie a přistoupí na požadavky té druhé. Kompromis? Nikdo neví, jak by se tak propastně rozdílné postoje daly skloubit.

První zářijový týden předložila NHLPA svojí poslední nabídku. Obsahovala zavedení tzv. daně z luxusu, automatické snížení platů všech hráčů o 5 procent a další úsporná opatření. Podle propočtů asociace měly tyto kroky ušetřit alespoň 150 milionů dolarů.

NHL však bez bližšího zkoumání nabídku odmítla.

"Je to k zbláznění. Hráči se zde dobrovolně vzdávají milionů dolarů a oni nemají zájem," řekl Linden.

"I kdyby všechno, co navrhují, fungovalo, pořád by polovina týmů prodělávala peníze," opáčil viceprezident NHL Bill Daly.

Žádná další jednání plánovaná nejsou. Hráči se zvolna začínají přesouvat do Evropy.

Statisíce fanoušků jsou roztrpčeny a diskuse na internetu se plní rozezlenými výkřiky. Vkrádají se asociace jako neschopnost, úpadek. Ohrožen může být i kvalitní mezinárodní hokej. Pokud k řešení nedojde do ledna, nebudou moci profesionálové z NHL hrát na Olympijských hrách v Turíně v roce 2006.

"Jsem znechucený tím, co se děje," řekl legendární obránce Bobby Orr. "Tento spor přeci není o tom, aby jedna strana zvítězila nad druhou. Bojujte pro dobro hry!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze