Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pouze Kaberle a Hrdina nic nevyhráli

21 2001
Praha - Pestrý mix hokejových generací posledních let představí trenéři hokejové reprezentace na zimních olympijských hrách v Salt Lake City. Od mistrů světa z roku 1996, přes "zlaté hochy z Nagana" a aktéry mistrovského hattricku posledních třech světových šampionátů až po nadějné mládí z NHL. Z nominované třiadvacítky pouze obránce Tomáš Kaberle a útočník Jan Hrdina nezískali žádnou z prestižních týmových trofejí. Ostatní jsou buď mistří světa, olmypijští vítězové nebo ve své kariéře zvedli nad hlavu Stanley Cup.

Olympijské hry bude mít ještě jeden zvláštní rozměr pro gólmana Romana Turka a útočníka Petra Sýkoru. Pokud by se totiž výběru trenéra Josefa Augusty podařilo obhájit naganské zlato, stali by první hokejisty české historie, kteří získali všechny tři týmové trofeje. Dosud se to podařilo jen deseti hráčům - čtyřem Švédům (Jonsson, Naslund, Loob, Fosrberg) a šesti Rusům (Fetisov, Larionov, Gusarov, Kamenskij, Mogilnyj, Malachov).

Věkový průměr české reprezentace je 27,6 roku. Když nejstarší člen týmu Dominik Hašek poprvé oblékl reprezentační dres, nebyly benjamínkovi Havlátovi ješte ani dva roky.

Mistři světa z roku 1996: Turek, Čechmánek, M. Sýkora, Dopita, Lang, Reichel, Patera.
Olympijští vítězové z roku 1998: Hašek, Čechmánek, Hamrlík, Šmehlík, Špaček, Dopita, Hejduk, Jágr, Lang, Reichel, Ručinský, Patera.
Mistři světa z roku 1999: Čechmánek, Kubina, Špaček, Ručinský, P. Sýkora, Dvořák, Patera.
Mistři světa z roku 2000: Čechmánek, M. Sýkora, Dopita, Reichel, Čajánek, Havlát, Patera.
Mistři světa z roku 2001: Kubina, Špaček, Dopita, Reichel, Ručinský, Čajánek, Dvořák, Patera.
Vítězové Stanley Cupu: Jágr (1991 a 1992), Turek (1999), P. Sýkora, Eliáš (oba 2000), Škoula, Hejduk (oba 2OO1).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze