Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povečeřel s Hemským, teď táhne Čechy za postupem

Tomáš Vincour | foto: Michal Miškovský

4 2008
Toruň - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Je jedním ze tří krajánků, kteří pomáhají české osmnáctce k návratu do elitní skupiny mistrovství světa. Hokejista Tomáš Vincour patří ve výběru Marka Sýkory k největším tahounům. Se zdviženou hlavou neustále hledá hokejky svých spoluhráčů z prvního útoku a zakládá nebezpečné akce.

Na vítězstvích s Litvou a Polskem se celkem podílel pěti asistencemi.

V zápasech může zúročit zkušenosti nabyté v zámořské juniorské lize. Nastupoval v ní za mužstvo Edmonton Oil Kings a svůj první rok za oceánem si nemůže vynachválit.

"Byla to pro mne úžasná zkušenost. Musel jsem se postarat sám o sebe, ve škole jsem se od spolužáků mohl naučit jazyk. Navíc jsem měl štěstí a bydlel jsem ve skvělé rodině, která pro mě dělala první i poslední."

Kanada jedničku loňského juniorského draftu uchvátila

"Na naše utkání chodilo pět tisíc fanoušků, což je úžasné. Hokej je v Edmontonu součástí života. Na zápasy se chodí diváci pobavit, třeba při něm zvládnou i večeři. Hodně se jim líbí i bitky, kterých je v naší lize k vidění spousta."

V kanadské metropoli mají čeští hráči velmi dobrou pověst. Do zápasů NHL naskakují v dresu tamních Oilers Aleš Hemský a Ladislav Šmíd. Nejslavnější soutěž světa pochopitelně zajímá i nadějného Moravana.

"Samozřejmě jsem se snažil chodit na jejich utkání co nejčastěji. Dokonce jsme šli na společnou večeři a s Láďou Šmídem jsem byl prakticky neustále v kontaktu."

Jelikož cesta Vincourova týmu skončila ve WHL již po základní části, mohl vyrazit do Česka a připojit se ke svým vrstevníkům v reprezentačním výběru.

"Po návratu jsem byl na ledě s Kometou a poté už začínalo první soustředění v Benátkách nad Jizerou. Chvíli jsem si musel zvykat na široké hřiště a hlavně na herní systémy. V Americe se hraje hodně důrazně, v reprezentaci zase technicky. Navíc nastupujeme proti  nevyzpytatelným soupeřům a musíme podle toho naši hru hodně upravovat," vysvětluje hráč, který přeskakuje mantinely s třiadvacítkou na dresu.

Proti Litvě hledání systému, s Polskem krasojízda

Na duel s domácím celkem dorazilo i několik stovek místních fandů a viděli výborný výkon českého výběru.

"Proti Polákům už jsme věděli, co můžeme od utkání čekat. To nám hodně pomohlo a na ledě to bylo vidět. A zdejší fanoušci? Moc jim nerozumím, oni seděli za naší střídačkou a neustále pokřikovali. Dali jsme sedmý gól a skandovali, že to nevadí, tak nevím," podivuje se nad mentalitou místních hokejových příznivců synovec majitele Komety Brno Libora Zábranského.

Houby už hráči nechtějí ani vidět

Při cestě za postupem se Čechům nestaví do cesty jen soupeři, ale i další nepříjemnosti. Prožili požární poplach na hotelu. V Tor – Tor Aréně mají kabinu, jejíž rozměry odpovídají spíše dětskému pokoji, a polské kuchyni na chuť také nepřišli.

"Zázemí tu nemáme zrovna ideální, ale s tím se musíme vyrovnat. Nejhorší to je s jídlem. Ve všem jsou houby. Někdy je to opravdu hodně špatné. Snažili jsme se o tom mluvit i s trenéry, jestli by se nedalo s kuchaři domluvit něco jiného, ale oni snad mají houbu i ve znaku," kroutí smířeně hlavou sympatický křídelník.

Dnes si hráči užívají volného dne. Ráno si zakopali s míčem, následovalo protažení a přesun zpět do hotelu. Odpoledne vyrazí celá výprava do nákupního centra. V sobotu vyzve český celek k souboji tým Ukrajiny.

"Víme o nich, že mají kvalitního brankáře Balabenka. My se však musíme soustředit hlavně na sebe a nic jiného než vítězství si nepřipouštíme," uzavírá rozhovor urostlý forvard.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze