Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor na Čalouna, velí finský brankář Chomutova

Jan Lundell | foto: Karel Kopáč, MF DNES

26 2008
Hokejový gólman Jan Lundell řádku let mučil střelce ve finské lize, jeho jméno mělo zvuk. Vždyť na starou adresu mu dorazila i jeho nová výzbroj z Ameriky. Teď se přeposílá na adresu novou: Chomutov. Finská hvězda totiž posílila prvoligového favorita.

"Čeští hráči mi říkají Honzo. Nevěděl jsem, že je to totéž jako Jan. Už jsem si zvykl," povídal usměvavý gólman z IFK Helsinky, který se ve 34 letech vydal na sever Čech za postupovou výzvou.

Co vás sem zlákalo?
Nabídka, kterou jsem dostal, se mi zdála velice zajímavá. Ani jsem neměl problém se rozhodnout. Cítil jsem, že můžu týmu pomoct. Měl jsem i nabídky z Finska, ale potřeboval jsem novou výzvu. A tou je dostat Chomutov do extraligy.

Jak na vás zapůsobil stařičký zimní stadion Chomutova?
Viděl jsem ho na internetu, věděl jsem, že není nový. Ale je ok. Když bude plný lidí, bude tu dobrá atmosféra. Pro naše soupeře to zde může být složité. V německém Ausburgu jsem chytal na stadionu, který měl jedinou krytou tribunu, zbytek byl otevřený. Viděli jsme stromy.

Jaká bude komunikace s týmem?
Slyšel jsem, že je tady hodně hráčů, kteří neumí mluvit anglicky. Byl jsem překvapen, že to není pravda. Většina z nich anglicky umí. Někteří i německy, to jsem se učil ve škole. Hlavně půjde o taktické věci.

Jste největší hvězdou, máte být i tváří klubu. Co na to říkáte?
Hvězda? Tak to nevnímám. Jsem jeden z hráčů týmu. Že na mě bude upřena pozornost, to znám z Helsinek. Nemělo by mě to ovlivnit.

Jan Čaloun, váš bývalý spoluhráč z IFK, bude vaším soupeřem, hraje za Ústí. Už jste s ním mluvil?
Ještě ne. Ale on byl minulý týden v Helsinkách, kde se potkal s mým přítelem. Bavili se o tom, že do Chomutova jdu. Oni budou mít dobrý tým, my také. Bude to velký rival. Je to šikovný hráč, zkušený. Budeme muset být v pozoru.

Ve Finsku už jste střelce znal. Bude přestup v tomhle směru složitější?
Možná to bude těžší, české týmy neznám. Těším se na spolupráci s koučem, budeme o tom muset hodně komunikovat. Ve Finsku jsem měl před zápasem k dispozici sestavu soupeře a u každého hráče statistiky. Viděl jsem také sestříhané šoty na videu, jak ti nejlepší střílí.

Jaký je váš největší zážitek?
Nikdy jsem nevyhrál titul, ale mám bronz s IFK, to je můj nejlepší výsledek. Zatím!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze