Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor, pálí ´Němec´ Heatley

Kanada - Norsko, .Dany Heatley, Ryan Getzlaf . - Kanaďané Dany Heatley a Ryan Getzlaf slaví gól. | foto: Reuters

16 2008
Q u e b e c (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Ještě žádný Kanaďan nenasbíral na světových šampionátech tolik bodů jako on. Přesně 49. Přitom nechybělo mnoho a útočník Dany Heatley mohl na mistrovstvích reprezentovat úplně jinou zemi. Německo.

"V osmnácti letech, když se Dany nedostal do kanadského výběru pro mistrovství světa dvacetiletých, tak jsme s ním vyjednávali. Zkoušeli jsme to, ale neuspěli,“ řekl manažer německé reprezentace Franz Reindl pro list National Post.

Nedivte se. Heatley se narodil v německém Freiburgu, kde hrával jeho otec Murray. Jeho matka Karin je navíc Němka. I proto má Dany dvojí občanství, i proto po něm Němci toužili.

"Já ale vždycky chtěl hrát za Kanadu. Být v týmu s klukama z NHL, s těmi nejlepšími hráči,“ tvrdí Heatley.
"Přesto, v Německu mám spoustu příbuzných a známých, bylo by zajímavé se před nimi ukázat.“

Kdepak, Heatley udělal dobře, že nesáhl po německé nabídce a zůstal Kanaďanem. I díky tomu už je letos na pátém mistrovství světa, vyhrál dvě zlata, přidal stříbro.

A hlavně se zapsal do kanadské historie. Teď na šampionátu totiž překonal rekord Steva Yzermanna v počtu získaných bodů na mistrovství světa. Má jich 49 a dnes v semifinále proti Švédsku může přidat jubilejní, padesátý.

Sám však skromně říká: "Někdy vám to jde, jindy ne. Teď prostě prožívám období, kdy mi to tam padá.
I proto se snažím celý šampionát užít.“

Už včera se společně s týmem přesunul z Halifaxu do Quebeku, stihl jeden trénink a dnes ho čeká klíčové semifinále. Den předem byl tenhle zápas vyprodaný, místní fanoušci se těší, že tým udělá klíčový krok k finále snů. K finále mezi Kanadou a Ruskem.

"Ale ještě v něm nejsme ani jeden,“ varuje Heatley.

Rusové nejprve musí skolit Finsko (19.00, ČT2), Kanaďané pak Švédsko (23.00, ČT2).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze