Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor! Přistává pohár, celebrita

23 2004
Tampa, Praha - Dopoledne má v Praze přistát celebrita mezi sportovními trofejemi, hokejový Stanley Cup. Naleštěná stříbrná mísa s okrouhlým podstavcem často cestuje soukromými tryskáči a drahými limuzínami. Účastní se pompézních večírků, lidé obětují hodiny ve frontě, aby ji uviděli zblízka. Letos o prázdninách už pózovala s myšákem Mickeym v Disneylandu a postávala ve stínu křídla raketoplánu Discovery.

V pátek ji kanadští bodyguardi doprovodí z ruského Archangelsku do Česka, kde ji vyhlížejí Pavel Kubina a Stanislav Neckář, obránci klubu Tampa Bay Lightning, který na jaře triumfoval v play-off NHL.

Podle tradice vzniklé v devadesátých letech má každý z týmu právo na den s posvátným pohárem.

„Nalijeme do něj cokoliv, pivo i šampaňské. Budou to velké oslavy,“ sliboval Neckář.

S Kubinou a plechovým hostem se vydají do Písku, kde vyrůstal.

„Půjčili jsme si letadlo, aby nás tolik netlačil čas,“ řekl Kubina.

V sobotu režíruje show on. Hokejový klenot předvede v podbeskydské vesničce Janovicích, odkud pochází. Plánuje i noční tah bary v ostravské Stodolní ulici. „Aspoň zjistíme, co pohár vydrží,“ šprýmoval.

V neděli patří Stanley Cup slovenskému útočníkovi Martinu Cibákovi. V pondělí ráno, ještě před definitivním odletem z Prahy, se dočká audience na Pražském hradě u prezidenta Václava Klause.

Na oficiálních akcích se s ním zachází něžně, někdy až obřadně. Brankář Dominik Hašek ho před dvěma lety na tiskové konferenci v Ruzyni ukryl pod červený ubrus. Před fotografy jej odhalil pouze na třicet vteřin a zarputile odmítal s ním pózovat. „Jen tak někomu ho do ruky nedám, hodně jsem se kvůli němu nadřel,“ tvrdil.

Trofej bývá ozdobou rodinných párty. Děti tampského scouta Larryho Bernarda před několika týdny jedly z mísy zmrzlinu. Potomci manažera Jaye Feastera si s ním pohověli v houpací síti.

„Když jsem ještě hrál, tuhle zatracenou věc nám nepůjčovali. Nikdy jsem si ji pořádně neprohlédl,“ řekl bývalý útočník Phil Esposito, jeden ze zakladatelů klubu Tampa Bay Lightning. I on se letos směl potěšit s pohárem a byl nadšený.

Po večerech se úcta ke Stanley Cupu leckdy rozplývá. Při bujarých pitkách si z něj uzavřená společnost „přihne“. Přes den úzkostlivý Hašek se doma rozparádil a hodil ho z balkonu své pardubické vily do bazénu. Dost tím naštval strážce, kteří dohlížejí, aby se pohár nezničil.

Na konci letních turné po světě přesto vždy potřebuje v kovotepecké dílně trochu opravit.

Pohár byl i ve studiu s Aerosmith

Kdyby měl Stanley Cup paměť a vyjadřovací schopnosti, mohl by vyprávět tolik příhod! Jen za posledních několik let zažil dost.

Ve studiu s Aerosmith
V přestávce při nahrávání se k poháru přitočil Steven Tyler, zpěvák rockové kapely Aerosmith, a prohlásil: „Tahle věc jako jediná na světě viděla víc večírků než my!“ Do studia v Bostonu vzal trofej útočník Jay Pandolfo z New Jersey.

Kov na kov
Obránce Steve Duchesne z Detroitu se na párty v americkém Bloomfieldu oblékl do rytířského brnění a nechal se vyfotit se Stanley Cupem v náručí.

Mezi nebem a zemí
Nad hlavou Stanley Cup a obloha. Pod nohama vrcholek nejvyššího štítu provincie Britská Kolumbie. Bek Scott Niedermayer z New Jersey se na Fisher Peak nechal vysadit z vrtulníku.

Vzpruha ve výhni
A znovu Niedermayer. Loni s trofejí přišel povzbudit hasiče, kteří zápolili s lesním požárem nedaleko jeho bydliště v kanadském Cranbrooku.

Na rybách s indiánem
V loďce na jezeře nedaleko vesnice Wawa v kanadské provincii Ontario se stříbrný klenot ocitl s Chrisem Simonem. Bitkař, jenž tehdy hrál za Colorado, má indiánské předky.

V bojovém vrtulníku
Centr Scotty Gomez z New Jersey podnikl s pohárem vyhlídkový let nad rodnou Aljaškou v proslulé bitevní helikoptéře Black Hawk.

Výhled na Stockholm
Na výsuvném požárním žebříku se vysoko nad švédskou metropolí nechal se Stanley Cupem vytáhnout Hakan Andersson, scout Detroit Red Wings.

Pavel Kubina se Stanley Cupem.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze