Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Ruskem bod, teď dvacítku čeká na MS federální derby. I s Pastrňákem

Český hokejista Michael Špaček slaví gól v utkání proti Rusku na mistrovství světa juniorů. | foto: Reuters

27 2015
Helsinky (Od našeho spolupracovníka) - Česká reprezentace vyrazí do bitvy proti Slovensku i s útočníkem Davidem Pastrňákem. Nejistý je start útočníka Pavla Zachy a obránce Alexe Rašnera. Druhé představení Česka na mistrovství do 20 let bude v mnoha ohledech klíčové pro další vývoj skupiny B. Zápas začne ve 13 hodin v helsinské Hartwall Aréně.

Proti Slovensku by měl národní tým nastoupit i s útočníkem Bostonu Davidem Pastrňákem. Na poslední chvíli jej pro reprezentaci klub z NHL uvolnil. „Na 99 % s ním nepočítáme,“ uvedl ještě týden před začátkem juniorského mistrovství trenér Jakub Petr.

Situace se ale během několika dní změnila. „Pastrňák bude moci nastoupit bez omezení,“ mohl po nedělním ranním tréninku oznámit Petr. „Obrovskou zásluhu na tom mají Slavomír Lener a Milan Hnilička, kteří komunikovali s Bostonem,“ doplnil kouč dvacítky. Pastrňák by měl ještě v neděli večer přicestovat do dějiště mistrovství světa.

Podle Petra by se měl stát jednou z největších hvězd mistrovství ve Finsku. Kvality havířovského rodáka jsou podle něj nesporné, ještě větší přínos ale vidí v jeho roli v juniorském týmu. „Takového hráče by chtěl mít v kabině každý trenér,“ uvedl spokojeně.

Jenomže kromě velké posily počítá také ztráty. Nejistý je kvůli zdravotním problémům start obránce Alexe Rašnera a útočníka první formace Pavla Zachy.

„Už na kempu v Česku jsem měl problémy s přitahovačem. V zápase s Ruskem jsem si jej natáhl ještě víc,“ popisoval osmnáctiletý útočník, který utkání nedohrál. „Nechtěl jsem, aby se to dál zhoršilo,“ objasnil rozhodnutí. Po zápase ještě podstoupil vyšetření v nemocnici.

On-line

Duel se Slovenskem budeme sledovat v podrobné on-line reportáži.

„Ani u Zachy, ani u Rašnera nevíme, jestli budou proti Slovensku k dispozici, rozhodneme se až večer před zápasem,“ uvedl Petr. Naopak počítat může s Jakubem Zbořilem, který v zápase s Ruskem dostal trest do konce utkání. Zdravotní trable Zachy zamíchají také s pozicí Pastrňáka v sestavě. „Určitě to ale bude v prvních dvou lajnách,“ ujišťoval reprezentační kouč.

Češi se Slovenskem loni vypadli ve čtvrtfinále. O to více nyní touží po odplatě. „Myslím, že budou opět hodně bránit,“ předpověděl člen loňského týmu David Kaše. Zatímco defenzíva proti Rusku zafungovala, Češi nedali branku ze hry. „Budeme muset hrát jednoduše, hodně do brány,“ řekl útočník extraligového Chomutova.

Národní týmy sdílejí v Helsinkách společný hotel, hráči se tak často potkávají. Navíc se znají ze společných působišť. Čeští útočníci Dominik Lakatoš a Jan Ordoš působí v extraligovém Liberci společně se Slováky Matejem Ordošem a Jozefem Hunou.

„Vycházíme spolu. Navzájem si přejeme, ale v pondělí to půjde stranou,“ řekl Jakub Petr. Federální duel ale na přetřes nepřišel. „Bavíme se s nimi o všem kromě toho zápasu,“ smál se hlavní trenér dvacítky.

Češi mají v neděli volno, zatímco slovenskou reprezentaci čeká v jejím prvním zápase na mistrovství světa houževnaté Bělorusko.

Zápas českého týmu se Slovenskem začne v pondělí ve 13 hodin v helsinské Hartwall Aréně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze