Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Praha začátek šampionátu zvládla

26 2004
Praha - Poloprázdné dopravní prostředky a vylidněné ulice v centru metropole. Dopravní rádia hlásí hustotu dopravy maximálně na úrovni jedna až dvě. Na první pohled klidné sobotní odpoledne. Centrum všeho dění však je jinde. Sobotou počínaje se na pár dní přesouvá do Vysočan. Hokejový stánek Sazka Arena totiž o víkendu zažil první den světového šampionátu v hokeji.

Ten je zatěžkávací zkouškou nejen pro organizátory mistrovství, ale pro celou Prahu a její dopravu. "Jak se prosím dostaneme do stanice Českomoravská,! ptají se kolemjdoucích rozjaření Němci ve vestibulu metra na náměstí Republiky.

"Pl-no-cen-ná," louská zase vedle stojící skupinka Lotyšů na automatu s jízdenkami a marně se snaží vymyslet, jak vlastně funguje. Cíl mají všichni stejný. Je jím Sazka Arena. To ještě netuší, že ne všichni se dostanou dovnitř. Vstupenky totiž často shánějí až v den zápasu.

Z centra proudí do haly takových skupinek stovky. "Latvija, sara, sara, sarauj," zní útrobami metra. Dvě hodiny před utkáním přiveze každá souprava stovky rozjařených fanoušků. Jejich cílovou stanici jim na Českomoravské připomíná i tlampač, který česky a anglicky hlásí: "Hala Sazka Arena je dvě stě metrů od stanice Českomoravská."

Pracovníci Dopravního podniku mají plné ruce práce, aby oddělili davy lidí, kteří jdou z utkání, od těch, kteří teprve do haly míří, ale metro zvládá nápor fanoušků na jedničku.

Venku před stanicí se fanoušci okamžitě stávají terčem překupníků, kteří nabízejí lístky. Mnoho je i těch, kteří se je snaží za rozumnou cenu koupit. "No samozřejmě ho dám tomu, kdo dá víc, pánové," říká hlasitě starší pán.

Poptávka je velká a nabídka malá. Utkání českého mužstva snů by rád viděl každý, a tak se částky za lístky šplhají až na několikanásobek své původní ceny.

Když se člověku podaří procpat armádou černých obchodníků a rozdavačů letáků úplně na všechno, tak se pomalu přiblíží k hale. U vstupů se tady soustřeďují alkoholem posilnění fanoušci. Hlavně už být uvnitř.

Na dešti, který právě začal, se chce nekonečné minuty před přísnou bezpečnostní kontrolou čekat málokomu a každou chvíli se ozvou sprosté nadávky na adresu Sazky nebo jejího generálního ředitele Hušáka.

"S trubkou dovnitř nemůžete, pane," vysvětluje ochranka mladíkovi. A tak jeho trubka, stejně jako tyče od vlajek, fotoaparáty, deštníky a stovky dalších věcí, které dovnitř nesmějí, končí v mobilních úschovnách před halou.

V nejbližším okolí haly to vypadá spíš jako na smetišti. Množství odpadků přepadává z košů a služba je nestačí likvidovat.

Napilno mají i prodavači z okolních občerstvení a restaurací. Klidnou čtvrť totiž zaplavili kromě Čechů fanoušci z celého světa.

"Ve stanu vedle arény je draho, tak jdu tady do hospůdky Na ráně,“ říká fanda s vlaječkami zapíchnutými v helmě.

Spokojeni s dopravou jsou ti, kdo dorazili autem. "Auto jsme nechali na parkovišti u stanice Kolbenova a vše bylo bez problémů," říká Jan Foustka, který na hokej dorazil se svým synem.

Fanoušci míří do Sazka areny.

Autoři:


Hyundai i30 1,6 CRDi/ 81 kW SYMBOL PLUS
Hyundai i30 1,6 CRDi/ 81 kW SYMBOL PLUS

r.v. 2017, naj. 6 000 km, diesel, 1. majitel
369 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze