Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské fanoušky pozdravilo šest hokejistů

30 1999
P r a h a - Přesně v šest hodin odpoledne přivítaly příznivci hokeje shromáždění na pražském Výstavišti šest hokejistů ze zlatého reprezentačního týmu, ti přišli fanouškům poděkovat za podporu. Před soukromou oslavou si našli čas na setkání s příznivci František Kučera, Milan Hnilička, David Výborný, Jan Hlaváč, Tomáš Vlasák a Viktor Ujčík.

Hokejisté hned po příchodu na pódium před Průmyslovým palácem otevřeli lahve šampaňského a podělili se o zážitky z mistrovství. Největší bouře nadšení mezi diváky vypukla, když  hráči ukázali zlatou medaili. Vyprávění, které uváděl herec Martin Dejdar, fanoušci často přerušovali skandováním: "Hoši děkujeme", "Máme zlato" a "Kdo neskáče, není Čech".

Asi po půl hodině vystřídala hokejisty na pódiu rocková kapela "Veteráni studené války". Muzikanti jsou oblečeni do dresů českého hokejového mužstva, které po vystoupení hodí mezi fanoušky.

Na reprezentanty čekalo na Výstavišti zhruba pět tisíc mladých lidí, převážně ve středoškolském věku, již hodinu před jejich příchodem.

Posádky dvou sanitních vozů měly během akce plné ruce práce. V důsledku horka a mačkanice před pódiem se více lidem udělalo nevolno a museli vyhledat zdravotní ošetření.

Přílet zlatého týmu
Jako první opustil palubu letadla po televizních štábech kapitán mužstva Pavel Patera, který v ruce svíral zlatou sošku určenou mistrům světa. Po přistání výpravu přivítal i předseda vlády Miloš Zeman, který hráčům předal věcné dary a asistent trenéra Ivana Hlinka Josef Augusta mu předal  finské vodky.

Krátce hráče také  pozdravil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Eduard Zeman. "Jsem rád, že jsem ministrem sportu," řekl Zeman. Potom následovala krátká  tisková konference, kde promluvili poněkud unavení trenér Ivan Hlinka a útočník Martin Ručínský.

"Začali jsme slavit už v kabině, ale po večeři v hotelu vše pořádně začalo na jedné diskotéce, na kterou jsme šli společně s manželkami," popisoval průběh oslav Viktor Ujčík. Ve tři hodiny ráno však diskotéka zavírala, a tak se hráči přesunuli zpět do hotelu. "Někteří se sešli na jednom pokoji a pokračovali dále. V letadle už to bylo trošku decentní, ale těšíme se na to, že nás další oslavy čekají tady," dodal třinecký útočník.
Jedním z hráčů, kteří prožili oslavy po naganském triumfu a čekají ho i tyto, je Martin Ručinský. "Skoro vůbec jsem nespal, asi jenom tři hodiny. Už se těším do Litvínova, kde mám hodně kamarádů, a protože se začnu na novou sezónu připravovat až v červnu, mám na slavení hodně času," naplánoval si montrealský útočník. Ve speciálu nebyl salónek, ve kterém by hráči mohli nerušeně slavit, ale i s touto malou vadou si poradili. "Udělali jsme si ho sami, ale popisovat to radši nebudu," řekl Ručinský.

Jedním z deseti hráčů, kteří přidali k olympijské zlatémedaili další cenný kov do své sbírky, je obránce Jaroslav Špaček. "Už se nemohu dočkat dalších oslav," těšil se explzeňský bek, který proměnil rozhodující trestné střílení v semifinále šampionátu proti Kanadě a zajistil tak českému týmu postup do boje o zlato. "S Naganem se to nedá srovnat. Tentokrát byla cesta kratší, takže to nenabralo takovou intenzitu," porovnával Špaček.

Nadšen ze své účasti na prvním mistrovství světa byl i robustní obránce Tampy Pavel Kubina, který od samého začátku tvrdil, že si jede pro zlato. "Je to super pocit," hledal slova v zámoří vysoce ceněný hokejista, který byl zařazen do All Star týmu turnaje. Přestože Tampa patří ke slabším týmům NHL, bude se nyní moci pochlubit zlatou obrannou dvojicí Kubina - Petr Svoboda. "Určitě medaile s Petrem porovnáme. Bavili jsme se spolu, jak to vypadalo po Naganu, a je paráda, že se nám podařilo také vyhrát," dodal.

Podporu fanoušků ocenil trenér Ivan Hlinka, jenž všem, kteří přijeli národní tým povzbudit do Norska, poděkoval. "Strašně nám to pomohlo. Všichni cítí hrdost na svou vlast a podle mne v budoucnu dospějeme k tomu, že se nikdo nebude zajímat o prémie za vítězství, ale pro hráče bude čest, že mohou reprezentovat, stejně jako pro Kanaďany," uvedl Hlinka, podle něhož je základem, aby za tým nastupovali pouze hráči, kteří chtějí hrát. "O to se snažíme, tak tomu bylo i nyní v Norsku," podotkl zkušený kouč.

Slaví i Česká pošta
Česká pošta ve spolupráci s firmou Olympsport vydala u příležitosti vítězství českých hokejistů na mistrovství světa speciální štoček, jímž budou frankovány zásilky, podané u přepážky na poště Praha 2. Mimořádná akce se uskuteční v rámci mezinárodní filatelistické výstavy, která byla v pondělí zahájena v Muzeu české policie v ulici Ke Karlovu.
Příležitostná přepážka bude otevřena v pondělí od 15 do 17 hodin, po zbytek pracovního týdne od úterý do pátku pak od 10 do 17 a v sobotu od 9 do 15, sdělil tiskový mluvčí pošty Ladislav Vančura.

Nedělní oslavy
Hokejovým úspěchem žila především Praha. Na Václavském náměstí vyvolávali lidé slávu hokejovým mistrům, objímali se a směřovali k soše svatého Václava. Brzy po utkání se počet sportovních fanoušků rozrostl na několik tisíc. V centru Prahy bylo možné slyšet klaksony automobilů a sledovat posádky s českými vlajkami.
Neoslavovalo se ovšem jenom v hlavním městě. Například po skončení utkání se zaplnilo šťastnými fanoušky také českobudějovické náměstí a přilehlé ulice. Lidé dávali najevo své nadšení vlajkami, troubením a vítězoslavnými pokřiky. Na severní Moravě se davy jásajících lidí setkaly po vítězné brance na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Skandování "Češi, Češi" střídal sborový zpěv. Na hluk trubek a petard odpovídal zběsilým štěkotem pes jednoho z fanoušků. "Taky fandí Čechům," komentovali situaci s úsměvem kolemjdoucí.
Dnes v pět odpoledne vypukne v holešovické tržnici slavnostní show za účasti některých hráčů.
Ještě v pozdních nočních hodinách oslavovali v ulicích hlavního města hokejoví fanoušci mistrovský titul českého týmu. Jako již tradičně zamířily davy příznivců především na Václavské náměstí, kam se vypravily od televizních obrazovek z hospod a restaurací, ale i ze svých domovů.
Mnozí nasedli do aut a s vlajkami z oken a s kamarády na kapotě za neustálého troubení klaksony projížděli Prahou. Vítězná nálada se postupně rozšířila po celém centru města a spousta ulic byla neprůjezdná.
U sochy svatého Václava fandové a fanynky, z nichž někteří byli oblečeni v dresech národního mužstva a jiní měli na sobě i část hokejové výstroje, vyřvávali hesla jako "Mistři", "Čechy", "Jsme nejlepší" a nezapomínali také na jména hráčů. Při pokřiku "Kdo neskáče, není Čech" se chytali kolem ramen a poskakovali v kolečku.
Oslavy mnohdy přerůstaly až v řádění. Bylo slyšet řinčení skla z lahví od šampusů a piva, mladíci brali dopravní značky, šermovali s nimi a každé projíždějící auto po náměstí s nimi poklepávali po střeše. "Ty lidi jsou jak zvířata," utrousila postarší žena, která rej sledovala zřejmě se svým manželem.
Cílem davu se stal i přenosový vůz televize Nova, který přijel oslavy natáčet. Několik lidí vylezlo na jeho střechu a skákalo, až se plech prohýbal.

Auto se dostalo z Václavského náměstí jen díky speciální policejní jednotce. Na Novu se zaměřili někteří fanoušci už před zápasem. Před budovou televize se jich sešlo asi dvě stě, aby dali jasně najevo svou nespokojenost s přenosy z Norska. V jejich rukou se objevil transparent "Už nikdy hokej v TV Nova". Hanlivá slova padla i na adresu sportovních komentátorů Novy Pavla Poulíčka a Václava Tittelbacha. "Nelíbí se mi způsob komentáře. Říkají to, co se na ledě neděje," řekl Dan Černohorský z Kladna. Dodal, že si proto tlumil zvuk televize a pouštěl komentáře z rozhlasu.
Lidi také zklamalo, že nenašli v metropoli žádná velkoplošná plátna, na kterých by finále mohli sledovat. Pouze u stanice metra Můstek se objevily dvě větší televize, před kterými se tísnilo asi čtyři sta lidí, z nichž mnozí ani pořádně neviděli, co se na ledě děje. Proto se raději rozcházeli do restaurací, kde však bylo také málo místa. Židle byly totiž již dlouho rezervovány.
Velkoplošné plátno chtěla původně firma Teleaxis postavit na Staroměstském náměstí. Městská rada to však v pátek nepovolila, ale nabídla Letenskou pláň. To zase odmítl Teleaxis. Na oslavy dohlíželi i policisté a záchranka. "Během utkání jsme na Můstku ošetřovali mladíka, zřejmě anarchistu, kterého napadli skini. Chlapec nechtěl odvézt do nemocnice, tak jsme ho po ošetření a souhlasu policie propustili," uvedl zástupce ředitele záchranky Zdeněk Valášek. Dodal, že na Václavském náměstí byla pro případ potřeby stále přítomna jedna sanitka.

Český hokejový reprezentant Jan Hlaváč

Trenér českých hokejistů Ivan Hlinka

Trenér české hokejové reprezentace Ivan Hlinka(vlevo) se svými svěřenci Martinem Ručínským(uprostřed) a Tomášem Vlasákem (vpravo) na tiskové konferenci na ruzyňském letišti

Kapitán naší hokejové reprezentace Pavel Patera po příletu do Prahy

Vlajka s podpisy hokejistů, kteří získali zlaté medaile na mistrovství světa v Norsku

Zlatá medaile

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze