Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pražské oslavy dirigoval brankář Salfický

14 2001
Praha - V poledne přistáli na starém ruzyňském letišti čeští hokejisté, kteří čtrnáct hodin předtím získali v Hannoveru třetí titul mistrů světa v řadě. Na jejich tvářích byla zřetelné stopy po bouřlivých nočních oslavách. "Já moc neslavil. Byl jsem strašně utahaný a byl jsem rád, že jsem se mohl jít vyspat. Až doma si to vynahradím," řekl brankář Hnilička. Ostatní spoluhráči byli mnohem unavenější. U obránce Jaroslava Špačka se náročnost oslav projevovala v bezmocné mlčenlivosti, naopak náhradní brankář Dušan Salfický propukal v bujaré veselí. Vítání hokejové reprezentace jsme sledovali v on-line reportáži

Dobrou náladou sršel už v letadle. Když při klesání nad Prahou požádal pilot hokejisty, aby se usadili na svá místa, Salfický mu nahlas odpověděl: "Já jsem seděl celý šampionát!"

I další program probíhal v režii vyhlášeného brankářského showmana. Občas přítomné novináře a příbuzné hráčů postříkal šampaňským, pak v žertu zakazoval fotografům, aby jej fotili. Vážný výraz ve tváři nasadil jen v okamžiku, když poskytoval rozhovory televizním stanicím. V salónku pak vzal nový pohár pro světové šampiony a obrácený si jej nasadil na hlavu. "Je to jako Zlatá přilba!" hulákal pardubický rodák.

Když hokejisté vyhověli novinářům i sběratelům autogramů, odvelel je kapitán Robert Reichel do připraveného autokaru. Do jednoho zasedli hokejisté, druhý byl vyhrazen pro jejich partnerky. V okamžiku, kdy vyjely před letištní budouvu, začal zmatek. Fanoušci, jimž nebyl umožněn přístup na plochu, se vydali pěšky i auty za ujíždějícím autokarem, který si jen stěží razil cestu přes Vokovice k Dejvicím. Celá Evropská třída byla neprodyšně ucpaná.

Schůzka s Klausem se nekonala
Podle informací ČTK měl české hráče po příletu přijmout předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Hokejisté se ovšem s politiky odmítlají setkat.

Kancelář předsedy Václava Klause tvrdí, že schůzka vůbec plánována nebyla. "Nevím, kde tu informaci ČTK vzala. Schůzka, která nebyla plánována, se ani uskutečnit nemůže," řekla zpravodaji iDNES mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Eliška Klepalová. 

Také mluvčí společnosti Eurotel, která oslavy sponzoruje, potvrdil, že se Klaus měl s hokejisty sejít. "Nakonec z toho však sešlo, protože měl pan Klaus čas jen dopoledne. Druhý důvod byl ten, že hokejisté si přáli zúžit program na minimum a setkání s politiky se tam nevešlo," řekl zpravodaji iDNES mluvčí Eurotelu Jan Kučmaš.

Vítání hokejové reprezentace jsme sledovali v on-line reportáži

Muže stály oslavy vítězství život

Po oslavách zaplnili ulice ranění
(oslavy v Praze)

Euforie fanoušků se zvrhla ve vandalství
(oslavy v Brně)

Mládež slavila venku
(oslavy v Pardubicích)

Moravec najednou uviděl odkrytou branku
(od našeho zpravodaje)

Zmáčený Fasel už ví, kdo je nejlepší
(od našeho zpravodaje)

Německý tisk opěvuje českého lva

Staroměstským náměstím zněla hymna
Na Staroměstském náměstí se začali lační fandové scházet dlouho před jedenáctou hodinou. Bojovali o místa u připraveného podia, chtěli být co nejblíže svým "zlatým hochům". Přes dvě hodiny trval doprovodný program, o náladu se starali třeba Michal David či těžkotonážní skupina Maxim Turbulenc. Hodinu po poledni už byla nervozita fanoušků doslova hmatatelná, tradiční místo setkání českého národa se stále plnilo.

Ve 13.41 se náhle v Přížské ulici objevil autokar se staronovými mistry světa. Husté špalíry lidu vyvolávaly jména svých hrdinů, nadšení hráči zdravili ze střechy autobusu své příznivce. Na Staroměstském náměstí se strhl orkán nadšení. Dav se dal do pohybu. Každý chtěl být blíž svým miláčkům.

Hokejisté vystoupili na podium, ovace nebraly konce. Následovaly tradiční spršky šampaňského, zaplněným náměstím se linula česká hymna, poté Robert Reichel pozvedl pohár určený světovým šampionům.

Čeští reprezentanti se spolu se svými obdivovateli veselili celou půlhodinu. Pak rozdali desítky autogramů a zanedlouho už je autokar unášel pryč. Lidé se začali rozcházet. Na utichajícím Staroměstském náměstí zbyly jen rozbité láhve, prázdné plechovky, tuny odpadků a vyděšení turisté.

Brankář Dušan Salfický tancuje kozáčka na Staroměstském náměstí

Obránce Filip Kuba s pohárem na ruzyňském letišti

Čeští hokejisté Reichel a Ručinský vystoupili z letadla

Radost českých hokejistů Dušana Salfického (vpravo) a Tomáše Vlasáka

Vítězné gesto Martina Procházky, vlevo Milan Hnilička, vpravo Karel Pilař a David Moravec

Brankář Dušan Salfický na střeše autokaru

Obránce Filip Kuba se šampaňským, nad ním se raduje Dušan Salfický

Čajánek "obléká" Pateru, nad nimi Kuba a Moravec

Kapitán Robert Reichel s pohárem mistrů světa

Sprcha šampaňského na Staroměstském náměstí

Zlatí hokejisté na střeše autokaru

Brankář Dušan Salfický s pohárem

Moravec na zádech Salfického, vpravo Kuba s pohárem

Brankář Dušan Salfický tancuje kozáčka na Staroměstském náměstí

Salfický ve výskoku

Třetí brankář Vladimír Hudáček se na letišti vítá s dcerou, přihlíží Dušan Salfický.

Unavení vítězové přišli přivítat své fanoušky na Staroměstské náměstí (14. května 2001).

Unavení vítězové přišli přivítat své fanoušky na Staroměstské náměstí (14. května 2001).

Tisíce fanoušků přišly přivítat své zlaté hochy na Staroměstské náměstí (14. května 2001).

Tisíce fanoušků přišly přivítat své zlaté hochy na Staroměstské náměstí (14. května 2001).

Tisíce fanoušků přišly přivítat své zlaté hochy na Staroměstské náměstí (14. května 2001).

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze