Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pražský start NHL:vše připraveno – i žvýkačky

DOKONALÝ SERVIS. New York Rangers si do Prahy přivezli zhruba dva kamiony vybavení, nechybějí třeba sušáky na rukavice a helmy, ale ani spousta žvýkaček. | foto: Michal Šula, MF DNES

4 2008
Mentolové i růžové, zabalené jako bonbony. Na stolech v pražské kabině hokejistů New York Rangers se povalují desítky žvýkaček. To je jen něco málo ze tří tisíc kilogramů věcí, které si Rangers vzali do Prahy.

"Na cesty po NHL vozíme asi 75 procent toho, co jsme dovezli sem. Chtěli jsme mít vše, co bychom mohli potřebovat," říká Mark Piazza, viceprezident týmových operací Rangers.

Náklad pro jeden z nejslavnějších týmů NHL by zaplnil zhruba dva kamiony. Co týmu mohlo v Praze chybět? "Máme systém fénů na vlasy, které používáme na sušení rukavic a helem. Nebo přenosné brusky na brusle," vypočítává Piazza.

Rangers se na výlet chystali půl roku, předem zkontrolovali i dezerty k večeři. Ovšem požadavky nejsou velké. "Třeba tenisté jsou hodně složitá kategorie. Tím, že jsou v individuálním sportu za sebe, jsou i jejich představy o životě trochu náročnější než u hokejistů," srovnává Miroslav Černošek, majitel pořádající agentury Česká sportovní.

Jen když si kustodi vyžádali 160 kilogramů ledu, setkali se s údivem. "Nikdo nevěděl, proč ho chceme tolik. Je na chlazení nápojů, na ledování zranění," vysvětluje Piazza.

Zatímco Rangers trénink teprve čeká, Tampa už je na ledě. Své hráče sleduje i majitel Oren Koules. Okolo kabin je teď rušno. Hráči Rangers šlapou na rotopedech, schovaných za černým závěsem, který si nechali udělat po vzoru soupeřů.

Brankář Henrik Lundqvist se jen tak v ponožkách vydává směrem k dalším místnostem Rangers. V těch jsou masérské stoly či další vybavení včetně videotechniky.

Šatna Lightning působí maličko uspořádaněji. Snad proto, že tým už se stihl v Praze zabydlet, zatímco Rangers přiletěli teprve ve čtvrtek.

Křištálová lupa

Uprostřed místnosti, kde mají věci hráči, stojí velký pojízdný kontejner na mokré dresy. Na stole jsou pomeranče nakrájené na čtvrtky, na dalším v rohu zase banány.

Venku najdete i šicí stroj na opravování výstroje či letlampy na úpravu hokejek. Pracují sušáky na brusle, pokroucené hadice, z nichž se line teplý vzduch. Na stolech jsou rozložené dresy a plakáty čekající na autogramy hráčů.

A všude je živo. "Máme asi tucet lidí, kteří se starají o logistiku," říká Piazza. Servis k NHL zkrátka patří. "Kustodi se starají o všechno. My jedeme na hotel, oni musí do kabiny rozvěsit třeba výstroj," popisuje Radim Vrbata z Tampy.

Ačkoli, jsou i výjimky. Radim Prusenovský, průvodce Rangers, nadšeně líčí historku ze čtvrtka. Tým na cestě ze Švýcarska nabral zpoždění a jen stěží stíhal trénink.

"Hráči přijeli ve stejnou dobu jako kamion s vybavením, a tak všichni včetně největších hvězd a trenéra tahali bágly. Za patnáct minut ho vyložili." Pomáhal dokonce generální manažer Glen Sather. S nezbytným doutníkem v ústech.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze