Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před večerním zápasem je lepší se sklouznout

2 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Všech dvaadvacet hráčů plus tři brankáři se sešli na dopoledním rozbruslení české reprezentace před utkáním s Ukrajinou. V den zápasu na mistrovství světa bývá příprava na ledě nepovinná, třeba před zápasem s Finy si většina hokejistů naordinovala jen procházku na stadion a zpět. Tentokrát tomu bylo jinak. "Když se hraje od čtyř tak spíš vynecháváme, ale před večerním zápasem je fajn jít se sklouznout. Celý den nic nedělat, to by nebylo dobré na nohy ani na celé tělo," říká útočník Radim Vrbata, který rozhodl minizápas červených proti bílým na jednu branku. Prvním osmifinálovým soupeřem Česka je Ukrajina x Reprezentanti cítí šanci vyhrát osmifinálovou skupinu

Protažení a rozhýbání těla, to byl účel dopoledního rozbruslení českého výběru. Trvalo něco přes půl hodiny, na konci si znovu někteří hokejisté zahráli ćtyři na čtyři na jednu branku.

"Tečované, ten gól je náš!" zkoušel uhádat branku David Výborný, který byl ze všech aktérů nejvyhecovanější. Spolu s ním hráli v červeném útočníci Hejduk, Vrbata a Hlaváč, v bílých dresech bruslili Sup, Balaštík, Hlinka a obránce Hejda.

"Vyhráli jsme," hlásil Radim Vrbata. A nezapomeňte napsat, kdo dal zlatý gól," usmál se mladý útočník, výjimečně oblečený v teplákové soupravě. Většinou se prochází v útrobách Hartwall Areny s ručníkem kolem pasu, často si dopřává masáž.

"Ale je to boj. Když jsou svlečení "Bóža" Modrý nebo další starší kluci, skočí na stůl první a my mladší musíme počkat," vysvětluje, proč přišel pozdě ze čtvrtečního tréninku a nevypravil se proto večer do města s ostatními.

"Už jsem se rozvalil v posteli, jen Pepa Vašíček pak rychle přilétl, jestli nepůjdu s nimi, ale už se mi nechtělo," vypráví jedenadvacetiletý střelec. "Kdyby alespoň venku nepršelo, ale z postele rovnou do toho hrozného počasí? Až jindy."

Program týmu v den zápasu je podobný jako v NHL Stejně jako tam teď reprezentanti odehrají všechna utkání osmifinálové skupiny večer. V zámoří začínají zápasy většinou v 19 hodin, na šampionátu ještě o hodinu později, i když v Česku je proti Helsinkám hodinový časový posun.

"Když se v NHL hraje doma, rozbruslení bývá od devíti do půl desáté," vypočítívá Vrbata. "Hodinu předtím už jsem v kabině, doma se pak najím, zajdu na hodinku nebo na dvě na internet. Pak se trošku vyspím, najím a letím zase na zimák."

Stejné to prý bylo v Coloradu i v Carolině, jenom když tým hraje venku, je rozbruslení o hodinu později. Nejdřív chodí na led domácí tým. Ve Finsku mají přednost mužstva, která nastoupí už v odpoledních zápasech.

To byl i případ českého mužstva v poseldním utkání základní skupiny. "Ale neměla by to být dramatická změna, hráči jsou adaptabilní," tvrdí kouč Slavomír Lener, i když většina hokejstů se shoduje: "Je to dost pozdě, příjemnější je hrát odpolední zápas."

Jak jsou rozdělené ledy?
(časy uvedeny ve finském čase, v Česku je o hodinu méně)

7.45 - 8.45     Rozhodčí (velká hala)
9.00 - 9.45     Slovensko (velká hala)
9.00 - 10.15   Německo (ledová jeskyně - malá hala)
10.00 - 10.45 Finsko (velká hala)
10.30 - 11.45 Rakousko (ledová jeskyně - malá hala)
11.00 - 11.45 Česko (velká hala)
12.00 - 12.45 Ukrajina (velká hala)

Program zápasů:
16.00
(v Česku 15.00) zápas Finsko - Slovensko
20.00 (19.00) Česko - Ukrajina

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze