Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Překoná česká hravost německou disciplínu?

4 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Rysy národních povah formují i ducha hokejových týmů na mistrovství světa. S přísně podmračeným výrazem sledoval dopoledne německý trenér Hans Zach rozbruslení českého výběru. "Jen s poctivým dodržením defenzivního systému můžeme uspět," vštěpuje svým hráčům. A přitom sleduje, jak budoucí soupeři jeho mužstva na ledě spíš skotačí, snaží se jeden na druhého vymyslet kdejakou "kulišárnu". Slovanská hravost a šikovnost proti germánské systematičnosti, důrazu a disciplíně. Které pojetí večer uspěje? Dále čtěte: Chytat bude Málek x Lener by chtěl Kubu x U Martinců se fandí napůl x Duel s Němci bude i souboj sourozenců Reichlů

Trenéři Lener s Růžičkou se v žertu škorpili o to, kdo podává lepší výkony v golfu. Útočníci Duda s Hudlerem se na ledě špičkovali s brankářem Vokounem. Rozbruslení před večerním duelem s Němci mělo za úkol hráče rozhýbat a pobavit.

Třeba devatenáctiletý Jiří Hudler je na tréninku ztělesněním hravosti a lásky k hokeji. "Ten kluk prostě ten puk miluje," bleskne vám hlavou, když spatříte, jak s rošťácky vyplazeným jazykem a svítícíma očima klouže po ledě. Neustále zkouší nějakým novým způsobem oblafnout brankáře nebo spoluhráče. "I když je to třeba jenom rozbruslení, pořád je o co hrát," říká.

Podobných hravých typů je v českém týmu hodně, k nejsoutěživějším patří Radek Duda, David Výborný nebo gólman Roman Málek.

Hudler se nevzdal tréninku ani v době, kdy měl poraněný prst. Při soustředění části reprezentace na Slavii začátkem dubna bruslil s jednou rukavicí, při střele jednou rukou si podpíral hokejku kolenem a zkoušel, kolikrát trefí břevno.

S gólmany se občas sází, kolik jim dá gólů z nájezdů nebo střel. O pět euro nebo třeba o to, kdo pak nese druhým lahve s pitím. "Jde o velkou prestiž, říká. "Přijdeme do kabiny a houkneme na třetího hráče třeba: Káco, zeptej se Vokiho, jak dneska dopadl. A podle toho, kdo se takhle ozve, je jasné, kdo vyhrál," přibližuje.

Podobné hecování zpestřuje výpravě jednotvárné dny. Novináři hrají "čáru" s pukem o euro, maséři se už tradičně starají o dobrou náladu v týmu, hokejisté mají zásoby filmů, sedí u play stationu a občas si do sychravého počasí vyrazí na nákupy. Ale největším psychickým uvolněním bývá rozbruslení.

Jako první přichází do kabiny kapitán Robert Reichel. Ten patří k hokejistům, jehož na legrácky moc neužije. Tréninky bere vážně, dohlíží, aby hráči zbytečně nepřetahovali. Svým přísným naturelem by tahle osobnost zapadla spíš do německého týmu, jehož tréninky vypadají trochu jinak než ty české.

Pro jeho hráče není trénink hrou, ale spíš prací. Dřou bez úsměvu, soustředěně hltají každé slovo svého kouče Hanse Zacha. Ten je autoritou, která pozvedla německý hokej z bojů o záchranu v elitní šestnáctce mezi pravidelné účastníky čtvrtfinále.

Pokud se ještě dá Německo řadit mezi papírově slabší soupeře, je z nich
rozhodně nejsilnějším týmem, se kterým se na šampionátu český výběr po
trojici Slovinsko, Rakousko, Ukrajina střetně. Zápas s Německem začíná od 19 hodin a na iDNES jej můžete sledovat v podrobné reportáži..

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze