Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přerost: Zlín byl kompaktní, proto nás porazil

31 2004
Plzeň - Kruh se uzavírá. Hokejový trenér Miroslav Přerost má za sebou dvanáct měsíců velkých změn. Přesně před rokem dostal kouč, který do té doby vedl "jen" druholigové Rokycany, Klatovy a Sokolov, nabídku od vedení extraligové Plzně. "Za dva týdny to bude rok, co jsme s trenérem Čadou vedli první trénink," vzpomíná Přerost.

Z asistenta se na konci listopadu stal hlavní kouč. Neznámý extraligový nováček obstál. Plzeňský tým na poslední chvíli proklouzl do play-off, ve čtvrtfinále vyřadil Pardubice a spanilou jízdu zastavil až v semifinále Zlín.

Jste docela slavný, nebo ne? Jako nováček jste v extralize uspěl. Změnil se váš život?
Vůbec ne. Je samozřejmě strašně příjemné, když vás lidi zastaví a poblahopřejí k úspěchu. Ale zůstávám pevně na nohou. Za měsíc začne mistrovství světa, extraliga bude zapomenuta. My budeme běhat po lese a jezdit na kole. V září startujeme nanovo.

V sezoně jste na postu hlavního trenéra vystřídal Rostislava Čadu. Týmu se nedařilo. Uvědomoval jste si riziko? Pokud byste neuspěl, asi by se pro vás extraliga uzavřela.
Jistě, s tím jsem do toho vstupoval. Ale když ta příležitost přišla, vůbec jsem neváhal. Jsem rád, že jsem ji dostal a že to dopadlo dobře.

Vytvořili jste dvojici s asistentem Jiřím Kučerou, bývalým vynikajícím útočníkem. V čem tkvělo kouzlo vaší úspěšné spolupráce?
Právě v tom, že na hokej máme trochu jiný pohled. V Jirkovi je stále zakódovaná neuvěřitelná hráčská kvalita a zkušenost. Já už mám větší nadhled, věnuji se více taktice, technice. Tím naše práce nabývá na komplexnosti, což je obrovská výhoda. Lidsky i věkem jsme si blízko, našli jsme skvělou cestu, jak spolupracovat. Myslím, že jsme lepší dvojice než ta, která extraligu začla.

Vraťme se na konec loňského roku. Plzeň se potácela hluboko za osmou příčkou, bojácně se ohlížela na poslední České Budějovice. Jak jste to období prožíval?
Jako realista. Vycházel jsem z toho, co bylo. Třinácté místo, šest bodů od posledních Českých Budějovic, to nebyl důvod k optimismu. Na play-off jsme v tu chvíli ztráceli deset bodů, blíže byla baráž. V koutku duše jsem pořád věřil, ale netroufl bych si v té době říci, že se nemáme čeho obávat a všechno dobře dopadne. To asi nikdo. Naopak, přibývalo hlasů, že sezona je zase špatná a plzeňský hokej jinde, než má být.

A je tam, kde má být? Tedy v semifinále nejvyšší soutěže?
Sezonu rozděluji na dvě části. Ta první nebyla úspěšná, zato delší. Čtyři měsíce jsme nepředváděli nic pěkného. Druhá část, která nás posunula až do semifinále, sice kratší, nicméně právě ta rozhodla o celkovém dojmu z našeho působení v extralize. Je to dobře, ale my nesmíme zapomínat ani na špatné časy. A vzít si z nich ponaučení.

Jaké jste si z té první části sezony vzal ponaučení vy?
Složení mužstva se neukázalo jako šťastné. Sázelo se na hráče, kteří měli být tahouny týmu, udávat jeho tón a tlačit jej v tabulce nahoru. Ti, kteří to měli být, se však jimi nestali. Třeba Barta nebo Sedlák. Bylo dobrým tahem je vyměnit.

Ale před sezonou jste mužstvo skládali právě vy s hlavním koučem Čadou. Takže vaše chyba?
Ano, i já jsem předpokládal, stejně jako všichni, že oni hlavními osobnostmi týmu budou. Nikoho neobviňuji. I zmiňovaní hráči určitě chtěli takovou roli plnit, jenže se jim to v téhle sezoně nepodařilo. To je realita.

Hovoří se stále dokola, že zásadním zlomem pro Plzeň byl příchod brankáře Málka. Trejdů jste však zrealizovali více. Ty další se nepovedly?
Já si ohromně cením pozitivní práce, kterou tady udělal David Pospíšil, než odešel do Ruska. A moc nám pomohly příchody Martina Paroulka, Michala Straky a Lukáše Krajíčka. Hráčů, kteří do kabiny přinesli bojovnost, víru v úspěch.

Přesto jste play-off honili až do posledního kola základní části.
Všechno nepřišlo ráz naráz. Trvalo zhruba měsíc, než se mužstvo pořádně nastartovalo. Vždyť i první zápas s Málkem v brance jsme ve Vsetíně prohráli 0:2. Naštěstí nám všem, od vedení po hráče, se včas podařilo nastolit dobrou atmosféru. Začali jsme vyhrávat doma, vozit důležité body zvenku. Psychika mužstva šla rapidně nahoru. Výhra nad Kladnem v posledním kole základní části pak byla vrcholem euforie, která v Plzni vznikla.

Říkalo se: Je splněno, teď stačí vyhrát alespoň jednou nad Pardubicemi a je klid. Jenže vy jste dokázali malý zázrak a favorita na titul vyřadili ve čtvrtfinále.
Euforie pokračovala, přenesly jsme si ji do play-off. Měli jsme dostatek štěstí, vůle, bojovnosti a charakteru. To nám vydrželo i v semifinále proti Zlínu, byť jsme vypadli.

Šlo přes Zlín postoupit nebo to bylo nad vaše síly?
Zlín má velmi silný tým, prokazoval to po celou sezonu. V dlouhodobé části získal třiadevadesát bodů, hráči mají stabilně vysokou výkonnost. A na rozdíl od Pardubic je to kompaktní mužstvo, které chce něco dokázat. Nám, bohužel, v semifinále ubývali hráči kvůli zraněním. Poslední zápas jsme odehráli bez sedmi hokejistů základní sestavy, opustilo nás štěstí. Přesto si vnitřní síly mužstva strašně cením. Do sestavy naskočili hráči z první ligy a dokázali rychle zapadnout.

Setkali jste se s názory, že Plzeň nemá v play-off co dělat?
V samotné vyřazovací části rozhodně ne. Vždyť právě Pardubice se netajily tím, že nás nechtějí. I zlínský Bokroš před sérií předpokládal, že se utkáme v sedmi duelech. Ale v sezoně to bylo jiné. Kladno, Karlovy Vary, Liberec, všechny tyhle týmy byly nad námi, s Plzní už vůbec nikdo nepočítal. Asi jsme je nepříjemně překvapili.

U mužstva podle vyjádření ředitele Krále zůstáváte. Co považujete za nutné udělat, aby Plzeň navázala v příští sezoně na závěr té předchozí?
Někteří hráči odejdou. S největší pravděpodobností Roman Málek. Nabídkám, které má, se dá těžko odolat. Bohužel, asi neudržíme Lukáše Krajíčka, který tu byl jen na hostování. Některým dalším končí smlouva, uvidíme, jak dopadnou jednání. Naší snahou bude udržet tým co nejvíce pohromadě.

A jeho posílení?
Je potřeba. Brankář, dva obránci, dva útočníci. To je předběžný plán.

Miroslav Přerost

 • 41 let
 • trenér extraligových hokejistů Lasselsbergeru Plzeň
 • na pedagogické fakultě získal titul magistr, obor tělesná výchova, občanská nauka
 • hráčská kariéra: v osmdesátých letech byl dva roky v kádru prvoligové Plzně, po zranění ramene s vrcholovým hokejem skončil
 • trenérská kariéra: VTJ Tábor (s Vlastimilem Sýkorou, otcem Marka, nynějšího kouče Magnitogorsku), nižší soutěže v Německu a Rakousku, Sokolov (1. a 2. liga), Rokycany, Klatovy
 • připravuje letní tréninkové plány Petru Sýkorovi a Pavlu Trnkovi, odchovancům Plzně v NHL.
 • Autor:
  Bodování

  22

  Dominik Kubalík

  Plzeň

  20

  Tomáš Mertl

  Plzeň

  20

  Martin Růžička 27

  Třinec

  Góly

  15

  Dominik Kubalík

  Plzeň

  12

  Tomáš Mertl

  Plzeň

  11

  Martin Růžička 27

  Třinec

  Tabulka ligy

  Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
  1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
  2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
  3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
  4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
  5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
  6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
  7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
  8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
  9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
  10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
  11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
  12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
  13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
  14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze