Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přerušil školu a září. V Kadani je oporou

23 2004
Kadaň - Tvrdým střelám neuhne, strach nezná. "Tchyni ještě nemám, takže se nebojím ničeho," vtipkoval v jednom dotazníku. Hokejový gólman Petr Jež, muž se stříbrnou maskou, vyrostl v prvoligové Kadani v oporu. Přitom párkrát dumal: Mám pokračovat s hokejem?

V Plzni, kde rokycanský rodák hokejově dospěl, jeho kariéru zachránil brankář Dušan Salfický. "V osmnácti mi hodně pomohl," říká o nynější hvězdě ruského Čerepovce. "Nebýt jeho, asi jsem skončil. Dostal mě do velkého hokeje. Je výborný parťák, podržel mě, poradil, naučil. Od něj jsem okoukal všechny možné fígle."

Ukazuje se, že Jež výuku sledoval pečlivě. Chválu v novém působišti sklízí plnými hrstmi, je druhý v úspěšnosti zásahů v celé soutěži díky cifře 94,34 procenta. Už před sezonou vyhlásil, že v této statistice chce skončit nejhůř třetí. Ostatní bere za neúspěch.

Čtyřiadvacetiletý hráč, povahou spíš tichý patron, vnímá lichotky skromně. "Jsem za ně rád, ale hlavní je play-off pro tým." Přes kolektivní úspěch se požene za osobním, touží proniknout do extraligy. "Už jsem v první lize pět let a chci výš," nezapírá.

Prošel Berounem, Hradcem Králové, Brnem, Šumperkem a Jihlavou. Kdyby v Jihlavě zůstal, mohl už extraligu pozorovat zevnitř. Suchanovi kryl záda při postupu. "Plzeň rozhoduje, kam půjdu hrát, patřím jí. Byl jsem naštvaný, že mě nenechala v Jihlavě, ale už jsem to skousnul," přibližuje, jak se cítil.

Kadaň si 192 cm vysoký muž oblíbil, vždy se mu na jejím ledě dobře chytalo. "Vedení mi dává podporu, to mi vyhovuje," raduje se. Jásat může i nad možná životní formou. Pomohlo mu k ní i to, že hokej upřednostnil před plzeňskou univerzitou.

"Školu jsem přerušil, nechtěl jsem ji šidit. Soustředím se jen na hokej a je vidět, že mi to prospívá. Nerad dělám něco napůl," vysvětluje.

Se studiem geografie se ale loučil jen velmi nerad. "Strašně mě to bavilo, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí," vypráví nadšeně o oboru, který se točí kolem zeměpisu. "Namaloval jsem i nějaké mapy," prozradil pyšně.

Proto když autobus s hráči Kadaně brázdí republiku, Jež se nenudí. Místo videa kouká z okna. "Turistika je můj koníček. Miluji Tatry, i Šumava má své kouzlo," říká o místě, kde každoročně jezdí na horském kole maraton Král Šumavy.

V Kadani na kopce ještě nevyjel. Jen v přípravě. "Ale to jsem měl jiné starosti," vydechl při vzpomínce na tvrdý dril.

Jež má průměr gólů jen 1,93

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze