Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prestižní soutěž začíná, Češi letí do Finska

28 2004
Praha - Už se to blíží: před českými hokejisty stojí další velká výzva. Po neúspěšném mistrovství světa čeká na reprezentanty Světový pohár, synonymum pro jednu z nejlepších hokejových soutěží. První buly vhodí rozhodčí v pondělí, Češi zavítají do Finska. Dalšími soupeři jsou Švédové a Němci. Zámořskou část tvoří Kanaďané, Rusové, Slováci a Američané.

Soutěž se vrací na scénu po osmi letech. Navazuje na někdejších pět ročníků Kanadského poháru, z nichž zejména ten první v roce 1976 přinesl nečekaný triumf československého hokeje. 

Pro řadu třicátníků - Reichla, Ručinského, Straku, Jágra či Šlégra - je Světový pohár jednou z posledních společných akcí a pro celý tým po nevydařeném vystoupení na letošním světovém šampionátu v Praze možností k reparátu.

S výjimkou kádru ruského výběru, při jehož sestavování se v plné nahotě projevily současné problémy v komunikaci mezi hráči a tamním svazem, jsou ostatní celky připraveny představit své nejzářivější hvězdy: Lemieuxe, Sakika, Iginlu, Modana, Hulla, Cheliose, Forsberga, Sundina, Koivua, Selänneho či Bondru.

Čeští hokejisté neponechali nic náhodě ani v přípravných zápasech. Po remíze 1:1 s Finy přehráli 7:4 Německo, na závěr i Švédsko (5:3) a jako jediní z evropské skupiny nepoznali přemožitele. Jaký rozdíl ve srovnání s přípravnými duely před
Světovým pohárem v roce 1996, kdy Bukačův celek prohrál s Finy 1:5 a se Švédy dokonce 1:6.

"Tak moc to zase neznamená," mírnil Růžička předčasný optimismus před startem soutěže. "Turnaj začíná až v pondělí, bude se měnit taktika i složení řad. Bylo by ale dobré uhrát ve skupině takové výsledky, které by nám zajistily pro čtvrtfinále
domácí prostředí," připomněl výhodu dvou nejlépe postavených týmů po základní části.

Vítězové čtvrtfinálových utkání (6. nebo 7. září) pocestují do zámoří, pro poražené celky turnaj končí. Finále je na programu 14. září v Torontu.

Vítěz Světového poháru obdrží prémii ve výši rovného milionu kanadských dolarů, poražený finalista získá 300 tisíc. Semifinalisté si rozdělí po sto tisících. Padesát procent z bonusu jde na charitativní účely. Každý hráč navíc dostane startovné až dvanáct tisíc dolarů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze