Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přestupy: nejvíc posílilo Znojmo a Liberec

23 2003
Praha - Hokejové týmy vyjely na led, starousedlíci se začali sehrávat s novými posilami. Kdo jich má nejvíc? Které týmy oslabily a které mají lepší kádr než v uplynulé sezoně? Největší ztráty vykazuje extraligový mistr Slavia, vedle ní i Vítkovice nebo Třinec. Bohaté nákupy má za sebou Sparta, Znojmo nebo Liberec, Pardubice stabilizovaly a rozšířily tým, z něhož neodešel po sezoně jediný hráč.

Každoroční odchody hokejistů do NHL už nemotají manažerům extraligových klubů hlavy tak intenzivně jako před několika lety. Už loni mířila za moře jen hrstka hráčů, s výjimkou zlínského centra Čajánka navíc nešlo o žádné hvězdy.

A ani letos se nekonal žádný velký výprodej. Před uzávěrkou přestupů 15. července odešli Barinka, Kadlec nebo Pivko, ale zůstali Málek, Petr Sýkora, Marek, Michálek, Broš...

Do hry ovšem znovu vstoupily bohaté ruské kluby, které odlákaly třeba Dudu, Brandu nebo Hejdu.

Zatímco některé týmy odchody hráčů do ciziny vůbec nepostihly, jiné ztratily většinu svých opor. Kdo je vítězem přestupové rulety a kdo z "banku" nevíc ztratil? V první části přinášíme pohled na "posilněné" týmy.

Silnější: Sparta, Liberec, Znojmo, Pardubice

Tradičně největší humbuk se spustil okolo Sparty, nejbohatšího klubu v republice. Kádr se tu promíchal jako kdyby holešovickou halou prolétl uragán.

"Že jsem chtěl rozmetat tradiční sparťanské jádro? To je nesmysl," tvrdil sice manažer Koželuh, jenže činy vedení hovořily jinak. Žemlička, Nedvěd, Zelenka, Martinec, Ptáček. Ti všichni zmizeli jako pára nad hrncem. Místo nich přišli Šimíček, Marek, Výtisk... Jízlivé pojmenování týmu Moravia Holešovice není daleko od pravdy.

Přesto bude Sparta silnější než loni. Trenér Hadamczik pochopil, že nelze donekonečna kupovat jenom střelce a vítěze kanadského bodování. "Potřebujeme hráče, kteří padají do střel, nebojí se rány a bojují u mantinelu!" vyhlásil.

Sparta dává do kupy mužstvo z hráčů, kteří spolu nastoupí poprvé v životě, ale soubor jejich předností ústí v konzistentní celek. Týmu nebude chybět rychlost (Ton, Kratěna), střelba (Ujčík, Šimíček), dravost (Marek, Broš), tvrdost (Procházka, Řezníček, Kristek), obětavost (Výtisk, Kratěna) ani defenzivní schopnost (Srdínko, Havelka). "Trenér Hadamczik z nich může vytvořit partu i na základě čistě profesionálních vztahů," myslí si bývalý hokejista Sparty Martin Hosták. - více o přípravě klubu.

Silnější než loni bude určitě Liberec, který rok po postupu z první ligy dokonce směle vyhlásil za cíl postup do semifinále nejvyšší soutěže. "Před sezonou se podařilo navýšit rozpočet, chodí diváci a atmosféra okolo klubu je příznivá," říká manažer Ctibor Jech. Výdaje na následující sezonu se pohybují okolo 63 milionů korun, díky tomu se podařilo přivést zajímavé posily.

Nákupem zkušeného Oldřicha Svobody vyléčil tým svou největší slabinu, kterou byl v uplynulé sezoně post gólmana. Nová jednička navíc bude mít před sebou kvalitnější obranu než jeho předchůdce Falta. Ze Sparty se vrátil do svého rodiště urostlý Nedvěd, s ním přišel spolehlivý zadák Jiruš. Ve hře je navíc stále příchod superposily Jiřího Šlégra.

Značným oživením kádru prošlo Znojmo. Místo starších gólmanů Altrichtra a Kameše angažovalo někdejší oporu juniorských mistrů světa Dubu, který má za sebou slušné dvě sezony ve finské Lappeenrantě. Z Finska přišlo i skvělé křídlo Pardavý, opačným směrem zamířil Vorel. Znojmo pokračuje ve své politice lanaření slovenských hokejistů, dalšími přírůstky z východu jsou Rataj a Sloboda. Pokud se podaří udržet Urama, bude znojemský-slovenský útok ozdobou extraligy - o přípravě Znojma čtěte ZDE.

Mezi velkokluby se počátkem století zařadily Pardubice. Každoročně rostoucí rozpočet, který se pro příští sezonu pohybuje okolo 130 milionů korun, jim dovolil například udržet díky nové smlouvě Petra Sýkoru, jenž odolal vábení mocné NHL, nebo získat ze zámoří slovenského obránce Podhradského.

Zůstává i veterán Otakar Janecký, který uvažoval o druhém odchodu do Finska. A ve městě se šeptá o snaze vedení angažovat opravdové eso: centra Jiřího Dopitu. "Ale vždyť my jsme jen malý vesnický klub," směje se manažer Kusý. Největší posílení Pardubic ale netkví v příchodech, nýbrž v udržení sehraného týmu, který ve finále cítil vůni titulu, ale nakonec na něj nedosáhl. A to je pořádná motivace - více o přípravě Pardubic.

Mírné posílení: Budějovice, Zlín, Litvínov, Kladno 

Nebýt odchodu nadějného Michala Barinky do Chicaga, patřily by České Budějovice možná do první kategorie. Ze Sparty se vrátil odchovanec Bělohlav, i když jeho forma se nedá srovnat s dobou, kdy z jihu Čech odcházel. Jenže doma většinou jihočeské "ryby" pookřejí. To by mohl být i případ navrátilce z hostování ve Slavii Sailera, tým vede nová trenérská dvojice Neliba, Caldr. Klíčové pro stabilizaci kádru bylo udržení Milana Michálka, šestky letošního draftu.

Bohatý Zlín zřejmě zamíří výš, než v předešlém ročníku, kdy skončil až třináctý. Odešli sice Pivko a zkušení Rachůnek s Marušákem, ale posily vypadají slibně. Slovenský trenér Bokroš hledal hlavně ve své vlasti, z Trenčína přišel brankář Murín a obránce Barinka, ze Zvolena Weissmann. Vrátil se loňský vítěz bodování Leška a zkušený obránce Tesařík.

Podobných výsledků v přestupové hře dosáhl s vynaložením menších prostředků Litvínov. Tomu se vrátili před pár lety nadějní útočníci Kubinčák a Kacíř, šanci vyniknout dostane havířovský gólman Mařík, tým vede osvědčená dvojice Výborný, Hynek. A o návratu na "domácí" led uvažuje Jiří Šlégr, jeden z nejlepších českých obránců současné éry. "Záleží na konkrétních podmínkách, ale u Litvínova bych slevil," nechal se slyšet svalnatý obránce. Otázkou je, kdo nahradí v roli vůdce veterána Petra Klímu, který ukončil kariéru - o přípravě Litínova čtěte ZDE.

Kladno nemuselo doplnit kádr tolika zkušenými extraligovými hráči, jako to většinou dělává nováček nejvyšší soutěže. Tým totiž na takových hokejistech stál už v předešlé sezoně. Přesto se objevilo několik nových jmen, nejzajímavější jsou Slováci Lažo a Juraj Štefanka. Důležitější než noví hráči ale je, že vedení udrželo pohormadě mužstvo stmelené sezonou v první lize, z nějž ční především zkušení Orct, Kysela, Gardoň a Zajíc - více o změnách v Kladně.

O týmech, které přestupy oslabily, čtěte ve čtvrtek

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze