Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přestupy oslabily Slavii, Vítkovice a Třinec

24 2003
Praha - Především odchody do Ruska oslabily letos v létě hokejové kluby. Hejda, Duda, Moravec, Branda, to jsou jen nejzvučnější jména, která se přepsána do azbuky objeví na soupiskách klubů na východě. Náhrady se shánějí těžko, většinou jde o v Česku nepříliš známá jména, třeba ze Slovenska. Tak jako ve Slavii a ve Vítkovicích, které letos postihl odchod největšího množství opor. Ve víru letních přestupů ale zeslábly i další kluby, třeba poslední semifinalista Třinec. Které týmy spíš posílily?

Už jen málo volných hokejistů by mohlo zamíchat přestupovými kostkami tak, aby se kluby, které na letních trejdech hráčsky ztratily, zařadily mezi ty, jež "vydělaly". Snad jen Dopita a Šlégr, případně Píša, Sekeráš či Pilař by mohli výrazněji vychýlit daný stav.

Při konkurenci ruské ligy už skoro není kde brát a zmizelé opory se kluby snaží nahradit hlavně hokejisty ze Slovenska. Tak jako třeba ve Slavii. Tamní kouč a manažer Vladimír Růžička si s oslabením kádru neláme hlavu.

Jeho hráči se houfně prosadili v reprezentaci, kde je sám asistentem, a to jim usnadnilo odchod do zahraničí. "Šanci dostanou mladí, budeme mít dva zkušené a dva nadějné útoky," říká muž, který rád pracuje s mladými hokejisty.

Jinde ale tolik nadšených hlasů nezní. "Posily těžko nahradíme," vědí ve Vítkovicích. A aby ne, jejich výprodej je značný. I když pro ostravský klub je dobré, že většina hráčů z něj odešla do Evropy, odkud paradoxně plyne do pokladny víc peněz než při přestupu do týmu NHL.

Největší oslabení: Slavia, Vítkovice a Třinec

Mistr ze Slavie se bude muset obejít bez zhruba poloviny klíčových hráčů. Odešly opory obrany Hejda s Kadlecem. "Alespoň si víc zachytám," směje se brankář Málek, na němž budou výkony Slavie v příští sezoně stát víc než jindy. "Všichni byli hodně vidět a hodně nám k titulu pomohli."

Slavia navíc už nebude moci spoléhat na bouřliváka Dudu, který ze zdejšího hostování míří do Kazaně. Zpátky do Budějovic zamířil šikovný Sailer, do Plzně bojovník Krátoška. Místo nich se vrátil Čermák z Novosibirsku a Míka a vedení získalo dvojici Slováků Chrenko, Schneider. Jejich výkony jsou ale zatím velkou neznámou, stejně jako to, jak do důrazně hrající Slavie zapadne technik Patrik Martinec. "Třeba zase bude favorit někdo jiný, to nám může vyhovovat," uzavřel Málek - rozhovor s gólmanem mistrů čtěte ZDE.

Ještě víc opor než Slavia ovšem ztratily Vítkovice, bolestivý je především odchod kapitána Davida Moravce. "První lajna dělala výsledky, ztratili jsme jeho 54 bodů v kanadském bodování i vůdčí duch týmu," přiznal trenér Ladislav Svozil. Kromě olympijského vítěze z Nagana odchází do Ruska i polský talent Laskiewicz. Do Finska se zase vydali slovenský útočník Gron a obránce Philipp. A asi nejlepší bek týmu Výtisk odešel do Sparty.

Mezeru po jejich odchodu jen těžko zacelí staronové posily. Ze Slovenka se vrátili Kowalczyk se Semanem, ze Zlína další odchovanec, robustní útočník Hubáček - o přípravě týmu čtětě ZDE.

Oslabil i velký rival Vítkovic, tým Třince. Do mužstva sice přišlo víc hráčů, než z něj odešlo, ale nikdo z nových hráčů nenahradí zkušeného tvrďáka Libora Procházku ani rychlého střelce Marka, které zlákala Sparta.

Přibližně nastejno: Vsetín, Karlovy Vary a Plzeň

Plzeň by zcela jistě patřila do skupiny  posílených, kdyby se jí lépe podařilo využít výměny Dudy a hostujícho Ujčíka v průběhu sezony. Za něj přišel ze Sparty Branda, který stejně po sezoně zamířil do Ruska, zatímco Ujčík Spartě zůstal. Jinak je ale Plzeň s novým vedením i trenéry adeptem na play-off, které jí loni těsně uniklo.

Odchází sice zkušený kapitán Řezníček a skončil veterán Vlček, místo něj obranu vyztuží Cartelli a s ním obr Posmyk, který se neprosadil ve Slavii. Z útoku sice odešla spousta hráčů v čele s talentovaným Koreisem, mířícím do Phoenixu, ale pokud se Vostřák zbaví vleklých zdravotních potíží, může být útok silnější než v poslední sezoně. Vrátili se totiž Sedlák a Krátoška, který ve Slavii chytil životní formu - více o přípravě Plzně.

Karlovy Vary, které přestály určité finanční otřesy, zřejmě nejvíc oslabí odchod dvou mužů: trenéra Marka Sýkory a obránce Hlavačky. Zkušený stratég míří na lavičku ruského Magnitogorsku, bek, který byl v sezoně nejlepším nahrávačem týmu, odchází do Finska.

Nahradit se ho pokusí zkušený Ptáček a Galvas. Karlovarským odešla spousta útočníků, znát bude absence Kverky, Opatovského, Vlčka, Valy nebo Balázse. Trenér Hořava si přivedl ze Znojma jen Petra Kumstáta a velmi schopnou posilou může být Slovák Lipianský.

Vsetín sužují nekonečné majetkové spory, tým vyjede na led až těsně před začátkem srpna. Kádru jako by se to však ani nedotklo, obměnil se jen minimálně. Největší posilou bude nejpíš hecíř Štraub, který se na vlastní přání vrací poblíž bydliště ve Zlíně. S ním přichází i dvojice Slováků Hudec a Vyrúbalík. Že se Hudler do Vsetína z hostování v Kazani nevrátí, bylo víceméně jasné - vsetínský hokej prý není ohrožen.

PROHLÉDNĚTE SI PROGRAM PŘÍPRAVNÝCH UTKÁNÍ

KTERÉMU TÝMU FANDÍTE?

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze