Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přestupy v NHL? Z hor na pláž, nebo do pouště

21 2003
New York, Praha - Zavolají si vás do kanceláře na pohovor a druhý den už se probudíte v jiném světě. Z ničeho nic nebydlíte na horách, ale kousek od pláže. Z velkoměsta se stěhujete na venkov, z nejhoršího klubu NHL do jednoho z nejlepších. Anebo opačně. Hokejové výměny neznají slitování. Jak ohromující jsou mnohdy rozdíly mezi dvěma štacemi v Severní Americe, poznala minulý týden řada českých hráčů.

Z vánice téměř na pláž
Třeba útočníka Radima Vrbatu převeleli z Denveru ve Skalnatých horách do Raleighu, odkud to má dvě hodiny autem na pláže Atlantiku. Místo džípu by rázem užil spíš kabriolet. Jeho přítelkyně uvázla v denverské sněhové vánici, v nadmořské výšce 1600 metrů. On má kolem sebe lesy v jarním rozpuku. Rovněž sportovní propast mezi Coloradem a Carolinou je výrazná.

"Vypadalo to, že budu hrát o Stanley Cup," říká. "V Coloradu jsme měli velkou šanci. Teď vím, že mi tady za tři týdny končí sezona." Klopýtající Carolina už ztratila naději na play-off. A tak může mladý střelec Vrbata najednou přemýšlet o mistrovství světa, pro které by coby hráč Colorada asi nebyl volný.

"Podle toho, co mi reprezentační trenér Lener říkal a co jsem četl na internetu, to nevypadá špatně," doufá. "Je to pro mě velká výzva." Dobré přátele Václava Varaďu a Richarda Šmehlíka naopak osud vylovil z bídných mužstev do souborů kandidujících na pohár. Varaďu z Buffala do Ottawy a Šmehlíka z Atlanty do New Jersey.

Do pouště, do New Yorku
Neobvyklý skok čekal i útočníka Jana Hrdinu. Z mírného podnebí, v němž leží Pittsburgh, se vydal až k mexickým hranicím. Nové sídlo? Phoenix, arizonská poušť. Z mužstva kapitána Maria Lemieuxe padl do náruče druhé legendy Wayna Gretzkého, spoluvlastníka klubu Coyotes.

Z hektického Manhattanu do klidné kanadské provincie Alberta se pustil Radek Dvořák. V rámci širší výměny za něj Edmonton dal New York Rangers i Aleše Píšu. "Jsem nadšený, že jsem tady," řekl Dvořák tamním reportérům. "Je tady parádní led!"

Edmontonská aréna Skyreach Centre se chlubí nejkvalitnějším kluzištěm v lize. Naopak v newyorské Madison Square Garden, kde se hokej rychle střídá s jinými zábavními akcemi, se hladké zrcadlo záhy rozbředne v kaši.

"A taky se tady v Západní konferenci hraje jinak než na východě," libuje si Dvořák. Křídlo, spoléhající na čiperný pohyb, uniklo před fyzickými bitvami plnými bodyčeků. Dopad takového přestupu se u každého hokejisty liší. Někomu pomůže, jinému ublíží.

"Kluci to berou jako součást byznysu," tvrdí agent Jaromír Henyš. "Američané jsou zvyklí stěhovat se za prací." Jemu se to z Prahy povídá...

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze