Převaha hokejistům k výhře nestačila

4 2001
Osvětim - Remizou s hokejisty Polska zahájil národní tým novou sezonu. Úřadující olympijští vítězové a mistři světa mohli přípravné utkání rozhodnout ve druhé třetině, v níž měli znatelnou převahu, ale z šancí, které si vytvořili dokázali realizovat jen jednu. Největší překážkou byl českým hráčům velmi dobrý brankář Tomasz Wawrzkiewicz a urputná obranná hra domácího celku.

Generálka na turnaj Česká pojišťovna Cup, úvodní díl série Euro Hockey Tour, který začíná ve čtvrtek ve Zlíně, se českým hokejistům příliš nepovedla, když nedokázali rozebrat houževnatou obranu soupeře a scházel jim větší důraz v koncovce.

Už začátek zápasu úspěšnému startu do nové sezony nenasvědčoval. Ve čtvrté minutě využili Poláci přesilovou hru při vyloučení Petra Sýkory. Skóroval kapitán poslkého celku Klisiak, jenž v minulosti oblékal v extralize dres Vítkovic. Český tým měl vzápětí rovněž možnost hrát v početní převaze, ale nevyužil ji, naopak Málek měl plné ruce práce s dorážkou agilního Proszkiewicze.

"Bylo to zvláštní utkání. Poláci ze začátku zlobili, pak na mě dlouho nic nešlo, a najednou zase najížděli ve dvou na jednoho našeho obránce. Škoda, že jsme nerozhodli ve druhé třetině, šance jsme na to určitě měli," přiznal Málek.

Svěřenci trenéra Augusty se takřka po celé utkání nemohli vyrovnat s disciplinovanou defenzivou v přehuštěném obranném pásmu domácích. Marně to zkoušeli Ujčík i technický Martin Procházka, skŕoval až Petr Sýkora. Pardubický útočník si chytře zajel za polské zadáky, perfektně si zpracoval dlouhý pas a sólo bez problémů zakončil.

Viktor Ujčík marně usiloval o vstřelení padesátého reprezentačního gólu. "Zkoušel jsem to i golfákem, ale nic nepomohlo. Takový divný den, ale Poláci dost překvapili, nakonec i tím, že vlastně skoro vůbec nešli do těla. Asi jsme se zpočátku dost nesoustředili, a pak se to nedalo dohnat."

Když hned na začátku prostřední části hry ukončil druhou přesnou trefou obléhání polské branky Hübl, zdálo se, že se favorit konečně zbavil střeleckých problémů. Čeští hokejisté jasně přehrávali soupeře v dovednostech a v kombinaci, ale bojovní Poláci v čele s brankářem Wawrzkiewiczem odolali všem atakům, včetně půlminutové přesilovky soupeře v pěti proti třem. Neuspěli Hübl ani Broš, jehož střelu zachytil polský gólman bravurně do své lapačky.

Převaha hostí byla natolik výrazná, že Augusta dal ještě v závěru druhé třetiny příležitost i třináctému útočníkovi Kubinčákovi, ale nováček elitní skupiny MS 2002 ve Švédsku nesložil předčasně zbraně. Zkušený Tkacz na začátku závěrečného dějství vyrovnal a do zbytku zápasu pak Poláci před domácím publikem vložili všechny síly.

Český celek se musel vyrovnat i s více než minutu a půl trvajícím oslabení ve třech, rozhodčí Mihálik mu navíc možná odpustil trestné střílení po zákroku Michala Sýkory na pronikajícího Leszka Laszkiewicze a snaha v samotném konci utkání gólový efekt nepřinesla.

"Je to neúspěch, jistě, s takovým potenciálem jsme určitě vyhrát měli," přiznal po utkání trenér Augusta. "Dnes už ale v Evropě dokáže bránit každý a ani Poláci nejsou výjimkou. Mají kvalitní mužstvo, dobře jim zachytal brankář a my jsme se jednoduše nedokázali prosadit přesto, že jsme měli s výjimkou úvodních minut první a poslední třetiny zápas pod kontrolou. Taková utkání ale pro nás mají cenu. Hráči jsou zvyklí na Rusy, Švédy, Finy, musíme poznat i další soupeře," dodal.

Polský kouč Viktor Pasy si pochvaloval, že jeho svěřenci přestáli důležité okamžiky v prostřední části hry a s mistry světa drželi krok v celém průběhu zápasu. "Nezbavovali jsme se zbytečně puku, naopak jsme ho dokázali rozehrát a občas i rychle Čechy přečíslit. Ve druhé třetině nás hodně podržel brankář. Nakonec jsme třeba mohli i vyhrát, kdyby sudí odpískal trestné střílení. A udělat to měl," tvrdil kouč, jenž přivedl polské hokejisty do elitní skupiny MS 2002.

Branky a nahrávky: 5. Klisiak (L. Laszkiewicz), 42. Tkacz (Demkowicz, Sarnik) - 14. P. Sýkora (Brabenec), 22. Hübl (Ujčík). Rozhodčí: Mihálik (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 2850.

Polsko: Wawrzkiewicz - Smielowski, Zamojski, Labuz, Gil, Klys, Gonera, D. Laszkiewicz, Trzópek - Klisiak, Parzyszek, L. Laszkiewicz - Wolkowicz, Tkacz, Demkowicz - Sarnik, Slaboň, Slusarczyk - Proszkiewicz, Biela, Justka.
Česká republika: Málek - M. Sýkora, Havíř, P. Kadlec, Zábranský, L. Procházka, Nikolov, Cartelli, Philipp - Moravec, J. Hlinka, M. Procházka - Ujčík, Čajánek, Hübl - Vostřák, Broš, Tomajko - P. Sýkora, Burger, Brabenec (37. Kubinčák).

Kapitán českých hokejistů Petr Čajánek (vlevo) sleduje Wojciecha Tkacze, který odváží puk od branky, v níž kraloval utkání Tomasz Wawrzkiewicz

Martin Procházka se snaží dostat puk za záda poslkého brankáře Tomasze Wawrzkiewicze