Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krev, špionáž a Haškův sladký triumf. Rivalita Colorado-Detroit ožívá

TO BYLO TENKRÁT. Cody McCormick (vpravo) z Colorada a Darren McCarty z Detroitu v ostré výměně názorů aneb Rivalita naplno | foto: Profimedia.cz

27 2016
Když se přes celé hřiště hnal do bitky s Patrickem Royem, stoupl na ležící hůl a svého arcirivala podmetl. Brankář Dominik Hašek se v březnu 2002 málem zapojil do války na ledě, jež zuřila mezi Colorado Avalanche a Detroit Red Wings.

„Jenže když jsme vstávali, rozhodčí nás už k sobě nepustili,“ vzpomíná Hašek na komickou epizodu ze slavné éry.

Ta nyní ožívá, poněvadž se o víkendu na baseballovém stadionu Coors Field v Denveru střetávají týmy, jež na přelomu tisíciletí náležely ke šlechtě NHL. V noci z pátku na sobotu se v exhibici utkali právě borci z těch vzrušujících časů.

Na soupisce Colorada se seřadili Roy, Sakic, Bourque, Hejduk, Blake. Z té detroitské zářila jména Shanahan, Yzerman, Chelios, Larionov či Lidström. Doplnil je i český bek Fischer. O den později pak současní Avalanche a Red Wings nastoupí pod širým nebem k zápasu NHL.

Partie veteránů obvykle provázejí úsměvy a přátelská gesta. Jenže tentokrát se schylovalo k výbušnější podívané. „Kterému hráči Detroitu byste nejradši jednu vypálil?“ slyšel od moderátorů denverského rádia bývalý řízný zadák Adam Foote.

Odpověď byla očekávaná a jasná: Kris Draper. Pomyšlení na někdejšího detroitského bojovníka dál dráždí soky z Colorada. A on si stále vybavuje, jak se cítil po brutálním zákroku hokejového lumpa Clauda Lemieuxe. V květnu od něj uplyne 20 let.

Je ze mě Frankenstein!

Taky Haška, tehdy ještě chytajícího za Buffalo, upoutalo divoké semifinále Stanley Cupu na jaře 1996.

Detroitský Rus Kozlov ve třetím mači strčil zezadu Foota na hrazení, tržnou ránu na čele muselo spravit 20 stehů. Rozhodčí netrestali, a tak se nečekanou ranou do obličeje Kozlovovi pomstil Lemieux.

„Ty zbabělej zku... synu, pěkná levárna. Doufám, že ti liga suspenduje tvou pr..l,“ volal legendární kouč Scotty Bowman skrz otevřené dveře autobusu, který Lemieux po utkání míjel seženou a maličkým synem.

Nevraživost se stupňovala. O zběsilém soupeření dokonce vznikla kniha Krvavý spor, v níž denverský reportér Adrian Dater působivě líčí stovky událostí a scének.

Zřejmě klíčový byl střet Lemieux-Draper v šestém dílu série, po němž Colorado postoupilo do finále. Hašek má před očima fotku notně pomačkaného Drapera, jenž po nárazu na hranu mantinelu, kam ho zákeřně naremploval Lemieux, utrpěl slušnou řádku úrazů.

Přeražená čelist. Zlomené zuby, lícní kost i nos. Otřes mozku. „Proměnil jsem se ve Frankensteina,“ napadlo oběť v šatně před zrcadlem.

Pro Red Wings znamenalo vyřazení a zválcování jednoho z jejich členů obří potupu. Zatímco Colorado pár týdnů poté dobylo Stanley Cup, v Detroitu bublala touha po odvetě.

„Ta rivalita byla obrovská, skoro desetiletá,“ říká Hašek, jehož Wings získali v létě 2001. „Každý zápas měl svůj náboj. Maličko se to vyhrotilo i kvůli mému příchodu.“

Co jsi, Hašku? Srab?

Sokové se hádali a uráželi osobně i přes média. Emocím podléhali novináři z Denveru a Detroitu, naváželi se do sebe v článcích. Autor zmíněné knihy se málem popral s tiskovým mluvčím Wings. Na ledě svištěly pěsti, v pramíncích tekla krev. Bitkař McCarty seřezal „grázla“ Lemieuxe. Tloukli se též Larionov s Forsbergem, dva techničtí mistři.

„Já si nejvíc pamatuju na rvačky brankářů,“ tvrdí Hašek. „S Royem si to rozdali Vernon i Osgood.“

Nebyla to jen primitivní válka gangů. Oba kluby v lize patřily ke špičce. Colorado triumfovalo v letech 1996 a 2001. Detroit v té době uchvátil pohár třikrát (1997, 1998, 2002). Manažeři soutěžili ve shánění posil a Red Wings zaplesali, když z Buffala přivedli Haška. Gólmanské eso. Důstojného protivníka pro Roye.

„Patrick o mně neřekl dobré slovo,“ tvrdí Hašek. „Měl víc Stanley Cupů, já víc individuálních trofejí. Díky nám se znovu přiostřilo.“

Ti dva by se tehdy pomlátili, kdyby se „Dominator“ nesmekl. Cítil povinnost zapojit se do potyčky. Roy běsnil, neboť si myslel, že ho ten zatracený Evropan, co mu ukradl zlato z Nagana, podrazil schválně.

„Co jsi, Hašku? Jsi srab?“ křičel do mikrofonu Mike Haynes, rozhlasový reportér utkání Avalanche.

„Asi je dobře, že na nás čároví sudí skočili, určitě bych nevyhrál,“ odhaduje Hašek. Roye na jaře 2002 porazil. A to zvlášť sladce.

2002 /  Detroit Red Wings: Dominik Hašek, Jiří Šlégr, Jiří Fischer a Ladislav...

Archivní fotografie z roku 2002. Dominik Hašek (zcela vlevo) oslavil s Detroitem Stanley Cup.

Colorado v semifinále vedlo 3:2 a mohlo rozhodnout doma. Haška předtím oslovil masér Wings, dostal tuze zajímavou zákulisní informaci. „Patrick mě na Utkání hvězd požádal o hokejku. Dal jsem mu ji. Pak se nám doneslo, že se kouč Hartley chystá mi hůl přeměřit.“

Hašek zjistil, že byla asi o milimetr širší, než povolují pravidla. To by v kritickou chvíli mohlo znamenat dvouminutový trest pro Detroit.

„A tak jsme ji sešmirglovali,“ líčí Hašek. „To varování přišlo od člověka z Avalanche, který nesnášel trenéra. Prostě ho prásknul.“

Neznámý špion pohnul sportovními dějinami. Za stavu 0:2 pro Detroit má Colorado přesilovku, Hartley si volá soudce Frasera. Je si jistý. Počítá, že „Avs“ budou hrát v pěti proti třem. Hašek si však byl jistější. Klidně odevzdal své náčiní a poté s potěchou pozoroval, kterak se počet hokejistů na ledě srovnává.

Red Wings po vítězství 2:0 vyřídili v 7. zápase Avalanche 7:0, vkráčeli do finále, kde smetli Carolinu. V poslední významné kapitole věhlasné rivality Colorado jasně pokořili.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze