Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prezident Syrovátko: Až si Nedvěd odpočine, zapojí se do dění v klubu

Prezident libereckých hokejistů Petr Syrovátko | foto: Bílí Tygři Liberec

7 2014
Minulý týden oslavil se staršími dorostenci zisk mistrovského titulu. Z uplynulé sezony však prezident libereckých hokejistů Petr Syrovátko přesto nemůže mít úplně dobrý pocit.

 "Zlato je obrovský úspěch a ukazuje vynikající pokrok našich mládežnických kategorií. Výkladní skříní klubu je ale A-tým, a ten prožil dvě mizerné sezony," připomíná Syrovátko loňský boj o záchranu a letošní rychlý konec v předkole play-off.

Není titul staršího dorostu ani malou náplastí na nezdary áčka?
Tak se to nedá brát. Máte 15 kategorií a v každé se snažíte o maximální úspěch. Můžeme se radovat z progresu v mládeži, pokrok udělala i farma v Benátkách, shodou okolností stejně jako starší dorost pod trenérskou taktovkou Filipa Pešána, junioři hráli taky výborně. Ale finálním produktem je A-mužstvo a jeho neúspěch bolí pořád stejně. Titul staršího dorostu nemůže smazat ani procento z mé nespokojenosti s áčkem.

Vyvodili jste z nezdarů A-mužstva jasné závěry?
Žádné převraty se očekávat nedají. Určitě víme, co bychom nechtěli opakovat, a to, na co by se naopak měl dávat větší důraz. Ale cesta za sportovním úspěchem se nedá koupit. Jistě, když budete mít víc peněz, můžete přivést kvalitní hráče, ale to vám ještě nic negarantuje. Jestli se nebudou dodržovat zdánlivě malé věci, jestli nebudeme mít v týmu pořádek a budeme mít neukázněnou obranu, tak to bude strašně těžké.

Petr Nedvěd, který v Liberci jako lídr odehrál šest sezon, ukončil sportovní kariéru. Začíná nová éra libereckého hokeje?
Dá se to tak říct. Petr na sobě musel nést řadu věcí, o které sám ani nestál. Šly za ním v podstatě automaticky. Dá se to pochopit. Hráč, který odehraje tisíc zápasů v NHL a který se už v 16 letech odhodlá k tak výjimečnému rozhodnutí jít svou vlastní cestou, je bytostná osobnost. Měli jsme v něm přirozeného lídra, který na sebe strhával pozornost i nenávist soupeřových fanoušků. Když ale nakonec taková persona řekne, že končí, celý národ smekne před její kariérou. Ta mohla skončit už před rokem, dvěma. Petr byl velmi na rozpacích, jestli pokračovat dál. Ale když na led nevleze nikdo, tak on znova. Jeho láska k hokeji byla obrovská.

Co kdyby Nedvěda začaly svrbět ruce? Má v klubu dveře otevřené, kdyby si konec třeba rozmyslel?
Já nepatřím mezi lidi, kteří říkají "nikdy". Známe příklady hráčů, kteří xkrát prohlásili, že končí a pak se vrátili. Na druhou stranu Petr každou sezonu pečlivě zvažoval, zda pokračovat, a když jsme si před touto sezonou plácli, tak řekl: "I kdybys mě přemlouval, je to naposled." Takže se osobně domnívám, že Petr si všechno dobře promyslel a jeho kariéra skončila.

Nedvěd je spolumajitelem libereckého klubu. Jak bude vypadat vaše další spolupráce?
Teď je na dovolené. Domluvili jsme se, že po návratu se do dění v klubu zapojí. Má dostatek času, aby si promyslel svou roli. Podle našeho posledního hovoru soudím, že to bude na bázi sportovních konzultací a tvorby týmu a to i směrem k mládeži. Neženeme se do manažerských postů. Ty vyžadují spoustu neviditelné papírové práce, což zatím není Petrova parketa, ale postupem času se i s tím může seznámit, bude-li chtít.

Když se loučil, zaznívala v něm i hořkost. Už jste si vše vyříkali?
Já nevím, co se psalo v novinách, nečetl jsem to. Když jsem s ním mluvil osobně, nic takového jsem necítil.

Měl se ho dotknout váš proslov v kabině, kdy jste údajně vyzdvihl, že tým je důležitější než jednotlivec.
Máte pocit, že bych měl potřebu komentovat, co jsem řekl před kabinou?

Takže odešel v dobrém?
Naprosto, mezi námi není problém.

Vloni jste nakoupili zvučné posily, ale sezona tomu neodpovídala. Kam se liberecké kormidlo otočí nyní?
Když jsme loni nakupovali hráče, byli jsme ve strašném stresu, protože jsme se zachraňovali v extralize. Ne každý z nových hráčů splnil, co jsme očekávali. V žádném případě ale nebudu komentovat jednotlivce. Samozřejmě každým hráčem se nyní zabýváme a víme, co si od něj představujeme, ale nesnáším vzkazy skrz média. Výkon a výsledek celého týmu neodpovídal mým představám. V nich bylo minimálně čtvrtfinále s cílem zazlobit, a to se nesplnilo. Zklamání z výsledku teď pochopitelně promítáme i do jednání s hráči.

Váhal jste, jestli dál spolupracovat s trenérem Hynkem, nebo hledat někoho nového?
V průběhu sezony se míchala spousta vlivů a diskutovali jsme, jestli má trenér věci plně v rukou a jestli je tým jeho orchestr, nebo stojíme vedle toho týmu a ten si jede svou. S generálním manažerem Jechem jsme se nakonec shodli, že chceme trenéru Hynkovi dát mužstvo plně do ruky, a to i přesto, nebo právě proto, že už tu nebude jasný lídr v podobě Petra Nedvěda.Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze