Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Klaus ocenil osm hokejových legend zlatou plaketou

Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Vladimír Růžička (zprava) | foto: Dan MaternaMF DNES

5 2008
Osm českých hokejových legend dnes ocenil Václav Klaus na Pražském hradě zlatou Čestnou plaketou prezidenta republiky.

Při přijetí v rámci oslav sta let Českého svazu ledního hokeje byli vyznamenáni Augustin Bubník, Vladimír Zábrodský, Jiří Holík, Vladimír Martinec, Jiří Hrdina, Vladimír Růžička, Dominik Hašek a jako jediný aktivní hráč Jaromír Jágr.

Mezi oceněnými nechyběl ani Karel Gut, jehož vyznamenal prezident už loni v září při příležitosti 80. narozenin.

Všichni dnes vyznamenaní hráči s výjimkou Jiřího Hrdiny byli v úterý v pražské O2 Areně uvedeni také do Síně slávy českého hokeje, do které vstoupilo celkem 41 osobností. Hrdina, trojnásobný vítěz Stanleyova poháru a mistr světa z Prahy z roku 1985, byl mezi 136 oceněnými stříbrnou pamětní mincí.

Prezident Václav Klaus předává Jaromíru Jágrovi zlatou plaketu

Klaus zdůraznil, že podobná setkání s velkou skupinou lidí se na Hradě moc často nekonají. Vedle oceněných hráčů totiž přijal i další přibližně tři desítky bývalých hráčů, funkcionářů a lidí působících v hokejovém dění. "Ale lidé jako vy si to určitě zaslouží," řekl Klaus.

Prohlásil, že by klidně daroval zlaté medaile všem zúčastněným. Tolik jich prý ale prezidentská kancelář nemá aktuálně k dispozici. "My jsme mysleli, že je vždy budeme dávat po jedné, a nyní se to celé obrátilo," řekl s úsměvem Klaus.

Zejména Jágra jako aktivního hráče a Růžičku jako současného trenéra národního týmu pak požádal, aby zlepšili výsledky reprezentace. "Souhlasím s tím, že úspěchy byly, ale v posledních letech byste mohli trochu přidat," přál si Klaus.

Přijetí zástupců českého hokeje na Pražském hradě prakticky uzavřelo oslavy sta let tohoto zimního sportu v České republice. Hlavní částí byl úterní program v O2 Areně.

"Myslím si, že to byla velmi zdařilá hokejová akce, na které se od rána prezentovali nejmenší hráči až po old boys, naše hokejové legendy, kteří večer vyjeli na led před zaplněnou arénou," řekl předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Dominik Hašek a Jaromír Jágr

Jágr po letech zavítal na Pražský hrad, převzal medaili od Klause

Nejlepší český hokejista posledních let Jaromír Jágr po dlouhých letech zavítal na Pražský hrad a mohl si tak poprvé prohlédnout krásy reprezentačních prostor Hradu, ale i další historické památky.


"Hodně dlouho jsem tady nebyl. Naposledy asi se základní školou. Budu si to muset projít, až budu mít čas," řekl Jágr po setkání s prezidentem Václavem Klausem.


Přestože na Pražském hradě řadu let nebyl, s prezidentem se už několikrát setkal. "Určitě je to ale čest pro všechny, kteří tady byli," uvedl devítinásobný vítěz ankety o Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hokejistu.


Přestože se jednalo o oficiální protokolární akci, nesla se v uvolněném duchu. Klaus setkání uvedl předem nepřipraveným projevem a poté si několik minut s hráči za zavřenými dveřmi povídal. "Nestěžuju si. Bylo to přesně takové, jaké jsem čekal a jaké by to mělo být. Spíše kamarádské než společenské," podotkl Jágr.


Část bez novinářů byla podle něj nejlepší. "Spíše jsme se bavili o hokeji a různých historkách. Já moc nemluvil, byl jsem nejmladší," smál se hráč, kterému původně zapomněl Klaus předat s oceněním kytici. "Je to pro něj těžké. Má toho moc," chápal prezidenta Jágr.


Souhlasil i s prezidentovou menší výtkou, že by reprezentace měla zlepšit výsledky a výrazněji uspět na mistrovství světa či olympijských hrách.


"Říkal, že bychom se měli zlepšit, že posledních pár let to nebylo takové, jaké by to mělo být. Já samozřejmě souhlasím. Chtělo by to vyhrát nějakou zlatou medaili," řekl Jágr, jenž by měl startoval na příštím světovém šampionátu ve Švýcarsku. Pokud bude zdravotně fit, bude mít šanci postarat se o nápravu i osobně.


Jágr se zúčastnil přijetí na Hradě poprvé, za sebou už má ale několik návštěv Bílého domu, kde sídlí americký prezident. Setkal se i s Klausovým předchůdcem Václavem Havlem. "Každé setkání s prezidenty bylo úplně o něčem jiném. A když jsme se vrátili z Nagana, tak to bylo hektické a krásné," zavzpomínal na rok 1998.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze