Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už žádné pleše v záběrech. Při hokejovém MS budou kamery v O2 areně výš

O2 arena (ilustrační snímek) | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

22 2015
Jedenáct let je to nejmodernější hokejová aréna v Česku. Jenže přenosy z O2 areny byly někdy pro diváky u televize utrpením. Místo hokeje viděli v klíčových chvílích hlavy stojících fanoušků. Teď při světovém šampionátu už ale prý bude vše jinak.

Inspekce hokejových funkcionářů z Mezinárodní federace IIHF vlastně neměla příliš složitou práci. Vždyť pražská O2 arena už jedno mistrovství světa před jedenácti lety hostila, zdejší lidé mají zkušenosti i z jiných vrcholných akcí, takže seznam námitek nebyl nikterak dlouhý. A přece jen tu byla jedna věc, u které kontroloři zvedli varovně prst. U televizních kamer.

Ač se cena arény vyšplhala na několik miliard korun (skutečnou cenu asi nikdo nikdy přesně nespočítá), tak se při její stavbě jaksi pozapomenulo na správné umístění televizních kamer. Ty byly nízko, záběry na led a hru tak často rušili stojící diváci či lidi, kteří jen kráčeli po schodech ke svým sedadlům. A Robert Záruba, televizní komentátor, to roky hodnotil následujícími slovy: „Největší hala u nás má nejhorší podmínky na snímání kamerou.“

Teď, po jedenácti letech (no, konečně), bude při mistrovství světa vše jinak. Platforma pro dvě hlavní kamery se přesune výš, do klubového patra.

„Výrazně se zlepší pohled na plochu a z velké části přesun zamezí úplné stěně diváků,“ slibuje Petr Bříza, šéf organizačního výboru pražské části mistrovství.

A hned dovysvětlí ta slova „z velké části“. „Pod kamerami budou sedět diváci klubového patra, takže je musíme poprosit, aby v případě radosti byli zdrženliví. Ovšem jsou to jen fanoušci. I tak to zásadně zlepší pohled diváků u televize.“

Jelikož v O2 areně odehraje všechny zápasy česká reprezentace, je to pozitivní zpráva pro statisíce lidí, kteří budou duely sledovat u televize. Existovala ještě varianta, že by se výrazně zvedla současná platforma, tu však Bříza a spol. rychle zavrhli, protože by se tím snížila kapacita haly, a hlavně by pořadatelé přišli o jeden z nejlukrativnějších sektorů uprostřed arény. Přesunem kamer do klubového patra míst neubude.

Jednání se současným vedením O2 areny nebylo podle Břízy složité. Trvalo prý jen dvě hodiny, aby šéfové firmy Bestsport, která halu provozuje, svolili.

Že je s umístěním kamer velká potíž, koneckonců ukázal i únorový přípravný zápas reprezentace s Ruskem. V závěru, kdy diváci skandovali vestoje, Česká televize raději přepnula vysílání na nouzové (a málo kvalitní) záběry z nejvyššího patra arény a z kamery, která je za brankou. Na hlavní kameře totiž byl kdekdo jen ne hráči a puk.

Teď při světovém šampionátu podobným trapasům snad odzvonilo. Jenže kamery v klubovém patře jsou pouze řešením pro mistrovství světa. Při jiných akcích tak zase hrozí pohled na lesknoucí se pleše a tleskající ruce nad hlavou. Anebo na opozdilce, kteří hledají svá sedadla.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze