Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při prvním střídání gól, ale šampionát nedohrál

23 2004
Litvínov - Na krku se mu houpala zlatá medaile, ale na mistrovství světa v Praze v roce 1985 má útočník Petr Rosol i bolestivou vzpomínku. Hned ve druhém zápase si totiž odchovanec Ústí nad Labem a dlouholetá opora Litvínova zle pochroumal koleno a už si na šampionátu nezahrál.

"Smůla. V poslední přípravě před mistrovstvím světa soupeř zlomil "sekerou" prsty Klímovi, a když se k tomu přidalo moje zranění, naše jihlavská lajna já, Klíma, Kameš se rozpadla. Škoda, vždyť jsme pomohli Jihlavě snad osmdesáti góly k titulu v domácí lize," vzpomínal Rosol, odchovanec Ústí nad Labem a dlouholetá opora Litvínova.

Kdy jste se zranil vy?
V polovině druhého zápasu proti Německé demokratické republice mi otočili koleno, měl jsem poškozené postranní vazy.

Jak jste trávil zbytek šampionátu?
Byl jsem normálně s mužstvem. Čtyři dny jsem si dal pauzu, pak mi koleno zatejpovali a zkoušel jsem bruslit. Ale nešlo to. Všechny zápasy jsem potom seděl v hledišti hned za střídačkou.

Jak jste se cítil, když jste přebíral zlatou medaili?
Pěkně. I když jsem z tolika zápasů na šampionátu odehrál jen dva, nějaký podíl na titulu jsem měl. Hrozně jsme se báli úvodního souboje s Finskem. Přijeli namistrovaní a první, co řekl jejich trenér, bylo, že Češi jsou pro ně nejlepší soupeř na rozehrání! To nás nabudilo. Porazili jsme je 5:0, já dal dva góly. Ten první už v 68. vteřině při mém prvním střídání.

Současné mužstvo podstupuje v domácím prostředí ohromný tlak. Jak jste na tom byli tenkrát vy?
Žádné velké tlaky, všichni věděli, že proti Sovětskému svazu je těžké vyhrávat. Oni byli tak dobří, že nám nikdo nemohl dát nůž na krk a říct, že musíme udělat titul. SSSR byl náš úhlavní nepřítel, nejen politicky, ale i na ledě.

Jak jste oslavili titul?
Oslavy nebyly velkolepé tak jako dnes, žádné náměstí, velkoplošné obrazovky. Za odměnu jsme byli na hradě u prezidenta Husáka, brali jsme to jako ocenění, poctu.

Tehdy se hrálo systémem finálové skupiny, teď je play-off. Co je lepší?
Od šampionátu v Praze se začínala finálová část od nuly, což bylo namířené proti suverenitě Sovětů. Pro nás i Kanadu to byla výhoda. Současný systém se mi nelíbí. Pět zápasů je o ničem. Ironickým pohledem: co by vám daly zápasy s Bulharskem nebo Rumunskem? Nic. Navíc teď kolikrát ani nenarazíte na všechny silné celky, třeba Švédy, Finy, Kanadu, takže některá lahůdková utkání musí divák oželet. A jediný zápas ve čtvrtfinále rozhodne o úspěchu nebo neúspěchu.

Objevíte se v Sazka Aréně?
Jsem pozvaný na první zápas Česka s Lotyšskem, pak uvidím.

A tip na mistra?
Je to hop nebo trop, titul může získat šest sedm týmů.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze