Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Litoměřický Žovinec chodil do šatny fotbalistek, ale zběhl k hokeji

Litoměřický obránce Dušan Žovinec | foto: Karel Pešek, MAFRA

15 2014
Potatil se v náklonnosti ke Spartě, nikoli však ve sportu. Dušan Žovinec mladší zběhl k hokeji, ale radám svého otce, který je legendou v ženském fotbale, stejně neutekl. "Říká mi, ať jdu brzy spát, ať dodržuju životosprávu, ať nechodím pít. Ale to já nechodím," směje se obránce, který se druhým rokem zoceluje v prvoligových Litoměřicích.

"I jako trenér mi táta poradí, abych hrál líp a nebyl moc nahoře. Hlavně takové psychologické věci, hokejové taktice až tolik nerozumí. Ale je spíš přísnější."

Žovincovi je jednadvacet a ještě si prý nevydělal tolik peněz, aby mohl žít sám. A tak s tátou, který byl prvním profesionálním trenérem v českém ženském fotbale, doma sleduje sport v televizi. "Spíš vítězí fotbal, ale když hraje Sparta hokej, má přednost."

A že dostal přednost v případě mladšího z rodu Žovinců i aktivně? Díky jeho strýci a bratránkovi, který chodil na led. "Já byl hyperaktivní, tak jsem šel na hokej taky. S ním děti začínají dřív než s fotbalem. Když pak táta viděl, že jsem se naučil bruslit, už mě u toho nechal."

Ale do mičudy taky nakonec čutal. "Hrál jsem fotbal za Kralupy s kamarádem Tomášem Rubešem do starších žáků. Ale pak jsem si vybral hokej, bavil mě víc," prozradil Žovinec; s Rubešem ho pojí hokejová Sparta i litoměřická mise.

Žovincův otec nyní působí coby manažer na Spartě. "Stará se o všechny ženské týmy, to samé u reprezentace," tvrdí hokejový talent. Do šatny za děvčaty mu prý už nechodí. "Jako malý jsem tam byl s tátou často. Teď už moc času není. Ale když mám volno a hrají Ligu mistrů, zajdu se podívat."

Hokej ho však dost vytěžuje; 1. ligu si zkusil i v Písku a Berouně. "Ale v Litoměřicích je to o level výš, jsou tu lepší hráči, takže si to můžeme líp ťuknout," užívá si druhý nejproduktivnější bek týmu, který nastřádal 10 bodů (3+7).

"Letos je to fantastické, konečně bychom mohli dojít do play-off. Já se v Litoměřicích vyhrávám a věřím, že se časem prosadím do Sparty."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze