Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přímý postup do extraligy? První liga spíš prosadí širší baráž

Mladá Boleslav si vybojovala účast v extralize v baráži s Ústím nad Labem. Změní se model prolínací soutěže? | foto: MF DNES

24 2008
Zaveďte přímý postup. S tímto požadavkem vystoupily kluby první hokejové ligy na konferenci hokejového svazu. Pokud změnu neprosadí, chtějí, aby byla na všech úrovních soutěží zavedena baráž. Uspějí?

"Závěr konference zněl, že se výkonnému výboru ukládá sjednotit systémy soutěží," řekl spokojeně manažer prvoligového Berouna Josef Drda, který na konferenci návrh předložil.

A v následujícím rozhovoru vysvětluje, proč prvoligové kluby požadují změnu, jaká by měla být a jestli má jejich návrh naději na úspěch.

Prvoligové kluby požadují buď přímý postup, nebo baráže na všech úrovních soutěží. Co si od tohoto kroku slibujete?
To je jednoduché. Ve všech soutěžích od první ligy až po kraje jsme se rozhodli podpořit přání výkonného výboru a klubů, které volaly po přímých postupech a sestupech. Už před dvěma lety jsme dali signál, že s tím souhlasíme, rozšíříme se a dva týmy budou sestupovat přímo. Teď očekáváme, že extraliga přijme podobné opatření.

. Proč má první liga problém?

Výkonný výbor hokejového svazu odsouhlasil před dvěma roky přímý postup a sestup mezi soutěžemi. Potíž je ale v tom, že řídí jen první ligu, druhou ligu a krajské soutěže. Extraliga se závěry výkonného výboru řídit nemusí, vedou ji manažeři sdružení do Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK).


A tato organizace určuje kromě pravidel nejvyšší soutěže i podmínky, za jakých se může do extraligy postoupit a jak z ní sestoupit. Proto se po sezoně 2006/2007 nesestupovalo a pro právě uplynulou sezonu byla znovu zavedena baráž, v níž vždy změří síly vítěz první ligy s nejslabším týmem extraligy.


Prvoligové kluby jsou na tomto modelu ale bity. Jejich nejslabší celky sestupují přímo, proč by potom vítěz soutěže nemohl postoupit do extraligy také přímo?

A máte naději, že uspějete?
Samozřejmě nečekáme, že prosadíme, aby z extraligy sestupovali dva nebo něco v tom duchu. Chceme alespoň širší baráž. Aby se vyšlo vstříc první lize a nebylo vše jen od první ligy dolů. Protože na tom je bita. Dva nejslabší kluby první ligy sestupují přímo a vítěze soutěže ještě čeká baráž.

Proč jste s tímto návrhem vystoupil právě na svazové konferenci?
Očekávali jsme určité kroky od APK. A když se nic nestalo, tak jsme se dohodli na posledním aktivu, ať je to tedy spravedlivé a jsou baráže všude. Klidně můžou být baráže z druhé ligy do krajských přeborů. Mělo by to být jednotné. S tímto návrhem jsme přišli na výkonný výbor svazu, který ho zamítl a sdělil, že sestoupí zase dva kluby. To pochopitelně vyvolalo u prvoligových klubů znepokojení. Zase bychom byli jedinou soutěží, která je znevýhodněná. Tak jsme na konferenci předložili tento návrh a ten návrh byl schválen všemi delegáty.

A znamená to něco víc než fakt, že byl ten návrh konferencí vzatý na vědomí?
Závěr konference zněl, že se výkonnému výboru ukládá sjednotit systémy soutěží. Takže to bylo víc než jen dáno na vědomí. Teď se k tomu musí nějakým způsobem postavit. Neříkám, že by se to mělo rozhodnout okamžitě, a tak to ani není formulované, ale byli bychom rádi, kdyby už od příští sezony výkonný výbor nějaký model připravil a zakomponoval do toho i extraligu.

A na jaký model podle vás extraliga přistoupí?
Věřím, že APK po dohodě s novým výkonným výborem najde nový systém soutěže. Když už nepůjde o přímý postup a sestup, tak to bude alespoň "švédský model" širší baráže, který bude mít širší podporu veřejnosti, protože to bude atraktivní. To byl hlavní důvod, proč jsme návrh předložili konferenci.

. Názor nového prezidenta svazu Tomáše Krále

"Požadavek prvoligových klubů má podle mě logiku. Tyto věci se ale musí daleko víc prodiskutovat, aby se neudělalo rozhodnutí, které se za měsíc zruší jenom proto, že nebylo dostatečně připravené.


Vidím to ovšem jako jedno z velkých témat. Jde o to, v jakém horizontu ho připravit. Optimální asi bude zavedení od příští sezony, ale bavit se o tom budeme už teď.


APK podle mě v této chvíli přímý postup a sestup nepřipustí, modelů je ale víc. Mohl bych doporučit širší baráž. Důležité totiž je, aby byl hokej atraktivní pro lidi a aby se dlouho hrálo, protože není nic horšího, než když vypadnete na konci února a pak tři měsíce hokej neděláte, jenom platíte hráče.


Každý musí trochu couvnout z osobních zájmů a musí se najít model, který bude zajímavý. Všechno je ale věcí diskuse. Proto jsem na konferenci mluvil o tom, že je potřeba orazit hrany, protože někdy vznikají žabomyší války, které jsou zbytečné a jsou na úkor hokeje."

Znamená to, že moc nevěříte, že se zavede přímý postup a sestup, ale kdyby se zavedl "švédský model" baráže, podpořili byte ho?
Pravděpodobně, pokud mluvím za padesát možná šedesát procent účastníků první ligy, tak bychom to podpořili. Ale asi bychom měli zájem, aby pak přímo nesestupovali dva účastníci první ligy, ale jenom jeden. Tak, aby to ve všech soutěžích Českého svazu ledního hokeje bylo podobné.

K jakému modelu baráže se přikláníte, aby se jí účastnily dva kluby z první ligy a dva z extraligy, nebo jste pro ještě širší variantu?
To přesně bude výsledkem jednání. Ale určitě chceme, aby do této baráže byly za první ligu zapojeny dva kluby. Kdyby tam šel jenom náš vítěz, tak to pro prvoligové kluby nemůže být širší baráž. Věřím tomu, že Tomáš Král nakonec přesvědčí APK, aby se tento model prosadil a aby tento úkol výkonný výbor od příští sezony zapracoval tak, aby fungoval.

Máte tedy podporu nového prezidenta svazu Tomáše Krále?
Model širší baráže se mu docela zamlouval a já věřím, že to není jen pozitivní ohlas ze strany pana Krále. Věřím, že by pro takový model zvedla ruku polovina klubů extraligy. Věřím, že ke shodě dojde a od příští sezony ke změně dojde. Nemyslím, že by to bylo něco proti hokeji. Naopak je to ve prospěch českého hokeje. Aby byly podmínky nastavené v duchu: "Když si myslíš, že jsi lepší než my, a chceš hrát soutěž výš, tak to dokaž. Jinak hraj zase dole."

A mají podle vás prvoligové kluby na to, aby se s extraligovými výkonnostně měřily?
Posledních pár let nám dává za pravdu. Vždyť z baráže prvoligové kluby téměř pravidelně postupovaly. I když mezi tím byly návraty, tak postoupily Liberec, Kladno, Jihlava, České Budějovice, Mladá Boleslav. Neuspělo vlastně jenom Ústí v baráži se Vsetínem.

Nebudou se ale právě proto extraligové kluby bát na tento model přistoupit? Budou v ohrožení...
Myslím, že širší baráž je hratelná. Nemyslím si, že by se všechny extraligové kluby obávaly, že by sestoupily. To vůbec ne.

V posledních letech se prvoligové týmy stávají farmářskými kluby extraligových celků. Nemáte obavu, že touto cestou získá extraliga větší vliv na prvoligové kluby a bude díky tomu snáze prosazovat své požadavky i ve vaší soutěži?
Nemyslím si to. Pořád jsou tu kluby, které jsou schopné vytvořit takové podmínky, aby byly důstojným účastníkem extraligy. A jestli bude půlka klubů, které budou s extraligovými týmy na nějaké bázi spolupracovat, pořád by měly být podmínky stejné. Dokud nebude první liga jednou komplexně uzavřenou farmářskou soutěží extraligy, něco takového nehrozí. Spoléhám na to, že zvítězí slušnost mezi soutěžemi. Vždyť i ta rozšířená baráž je v podstatě berlička pro neúspěšné extraligové kluby. Přímý sestup jim nehrozí. Jsem proto optimista.

Jaký model postupu do extraligy je nejlepší?

celkem hlasů: 2342

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. července 2008. Anketa je uzavřena.

širší model baráže mezi více týmy první ligy a extraligy 1249

přímý postup a sestup 908

stávající model baráže 108

extraliga by měla být uzavřená 77Najdete na iDNES.czmobilní verze