Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příprava na Rakousko: letecký trénink

27 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Ještě nikdy v historii se rakouským hokejistům nepodařilo s českým nebo československým týmem uhrát ani remízu. Už před padesáti lety končily výsledky i patnáctigólovým rozdílem, naposled před rokem porazilo národní mužstvo výběr jižních sousedů 6:0. Hráči i trenér se ale před pondělním utkáním na světovém šampionátu shodují: "Nebude to zas tak jednoduché." Obecně převládá názor, že Rakousko je herně o stupínek výš než Slovinsko a že hraje nepříjemný hokej. "Rakušané jsou důraznější, všechno tlačí do branky," říká trenér Slavomír Lener.On-line přenos zápasu od 19:00

Jak v pondělí nejlépe dokráčet pro povinné dva body? "Musíme dostat Rakušany pod tlak stejně jako to udělali Finové. Dostat se k nim do třetiny a snažit se je přehrát u nich v pásmu," nabízí recept kouč Lener.

"Stejně jako Slovinsku jim nesmíme dát šanci hrát přesilovky, protože takovéhle týmy se mohou chytit právě v nich," doplnil.

S ostatními trenéry viděl dvě třetiny utkání Rakouska s Finskem, dnes budou pondělního soupeře studovat u videa. "Klíčové momenty ukážeme i hráčům, abychom je dobře připravili."

Na Rakousko půjdou reprezentanti pravděpodobně ještě bez Milana Hejduka, který přiletí v neděli odpoledne z Colorada. "Jen pokud bude výslovně chtít, tak ho nasadíme. Bude bez tréninku, dáme mu čas se do toho dostat," říká kouč o nasazení střelecké hvězdy NHL.

Proti Rakousku  dal dohromady útok zdánlivě bez pojících vazeb: Hudler, Reichel, Výborný. "Už se na to těším," hlásí jeho nejmaldší člen Jiří Hudler. "Hrajeme podobným stylem, snad si vyhovíme."

Den před zápasem absolvovalo mužstvo poměrně ostrý trénink, který trval něco přes hodinu. "Snažíme se o krátkou a intenzivní přípavu, abychom kluky nabudili," vysvětluje Lener. "Odmakat, rychle pryč z ledu... Nedělní trénink byl opravdu letecký. Myslím že to klukům pomáhá, intenzita tam musí být," tvrdí kouč.

Toho, že by jeho tým mohl pod dojmem historické bilance zápas podcenit, se nebojí. "Statistika nic neznamená, zvlášť v téhle době, kdy se mužstva mění a nikdo nemá dva roky po sobě stejný tým. "S Rusy jsme taky dlouho nevyhráli a teď v poslední přípravě se to zlomilo," připomíná Lener.

Pravděpodobná sestava Česka:
Vokoun - Richter, Špaček, Kadlec, Hejda, Trnka, Modrý - Hudler, Reichel, Výborný - Vrbata, Vašíček, Hlaváč - Duda, Straka, Sup - Balaštík, Hlinka, Kotrla.

Vzájemné zápasy s Rakouskem:
1947 v Praze 13:5
1948 v St. Moritz 17:3
1949 ve Vídni 8:2
         ve Vídni 17:2
         ve Stockholmu 7:1
          v Praze 17:1
          v Českých Budějovicích 16:2
1957 v Moskvě 9:0
1964 v Innsbrucku 9:2
1984 v Sarajevu 13:0
1988 v Anchorage (USA) 5:3
1988 v Calgary 4:0
1994 v Lillehammeru 7:3
1995 ve Stockholmu 5:2
1999 v Oslo 7:0
2002 v Pardubicích 6:0.

Kapitán týmu Robert Reichel na svém prvním tréninku s národním týmem při letošním šampionátu.

Straka najíždí při tréninku na gólmana Málka.

Jiří Hudler (vlevo) a Roman Málek, ostatni přihlížejí v pozadí.

Roman Málek diskutuje se třetím gólmanem týmu Jiřím Trvajem (vpravo), před nimi stojí asistent Růžička (zcela vpravo).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze