David Rittich v brance Calgary inkasuje v duelu s Edmontonem.

David Rittich v brance Calgary inkasuje v duelu s Edmontonem. | foto: AP

NHL ožila přípravnými zápasy, v akci se představili Voráček a Rittich

• 4
Hokejová NHL ožila prvními přípravnými duely. Philadelphia s Jakubem Voráčkem zvítězila 3:2 po prodloužení nad Pittsburghem a Toronto přehrálo 4:2 Montreal. Do duelu mezi Calgary a Edmontonem nastoupil do brány za Flames od 30. minuty David Rittich. Ve třetí třetině však dvakrát inkasoval, a nezabránil tak porážce 1:4.

Před ostrým startem rozšířeného formátu play off, které ligu přerušenou pandemií koranaviru obnoví od 1. srpna, v úterý ožila NHL úvodními přípravnými duely. Jako první prázdná Scotiabank Aréna v Torontu hostila pensylvánské derby mezi Philadelphií a Pittsburghem.

V sestavách obou celků nechyběly největší hvězdy včetně Claudea Girouxe s Jakubem Voráčkem či Sidneyho Crosbyho s Jevgenijem Malkinem. Flyers, kteří z pozice jednoho z elitních čtyř celků dlouhodobé fáze Východní konference již mají 1. kolo play off jisté a budou hrát pouze o pořadí v nasazení, poslali do akce dvacítku hráčů do pole. To Penguins, kteří budou o 1. kolo bojovat v kvalifikační sérii s Montrealem, vsadili na klasickou sestavu s osmnácti borci v poli.

Oba celky, na jejichž výkonech se návrat do akce po dlouhé pauze viditelně podepsal, ve své generálce podle očekávání protočily i oba své gólmany. Výhru nakonec se spoluhráči mohl oslavit zkušený Brian Elliott poté, co v prodloužení Tristana Jarryho ze samostatného úniku překonal Scott Laughton.

Mnoho nechybělo a Flyers mohli uspět už v řádné hrací době. Těsné vedení 2:1 z první třetiny, které po velké hrubce Malkina v rozehrávce obstaral aktivní Kevin Hayes, vymazal až v 57. minutě Jason Zucker. Vše se událo po dorážce akce Malkina, který tak nakonec dokázal odčinit své předchozí zaváhání.

Při zranění pittsburghského Dominika Simona byl jediným českým zástupcem na ledě Jakub Voráček. Zkušený borec operoval na křídle elitní formace s kapitánem Girouxem a centrem Seanem Couturierem, do bodových statistik se ale nezapsal.

V souboji dvou kanadských rivalů mezi Montrealem a Torontom byli efektivnější hokejisté Maple Leafs. Na výhře 4:2 se dvěma góly podepsal centr třetí formace Alexander Kerfoot. Jedním ze dvou střelců Canadiens byl slovenský reprezentant Tomáš Tatar. Na obou stranách celý duel odchytaly jasné gólmanské jedničky Carey Price a Frederik Andersen.

Před českým gólmanem Davidem Rittichem dostal od úvodní minuty zápasu Calgary s Edmontonem přednost Cam Talbot. Svého parťáka pouštěl do akce v 30. minutě za dvougólového vedení Oilers, za které se v první třetině prosadili hvězdný Connor McDavid a Kailer Yamamoto. Prvně jmenovaný kapitán Edmontonu se pak v 56. minutě prosadil i podruhé. Rittich, jenž celkově kryl 7 z 9 střel, v rozmezí pouhých 23 vteřin inkasoval góly od Patricka Russella a McDavida na 1:3 a 1:4, což utkání definitivně rozhodlo. Jediným střelcem Calgary byl Elias Lindholm.

Příprava hokejové NHL:

Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 36:56 Tatar (Suzuki, Gallagher), 48:07 Byron (Chiarot, Kotkaniemi) - 00:33 I. Michejev (Tavares, Rielly), 26:46 Kerfoot (Kapanen), 39:35 Kerfoot (Rielly, Robertson), 49:39 Rielly (Hyman). Rozhodčí: McCauley, Hebert, L'Ecuyer – Amell, Berg, Pancich.

Montreal Canadiens Price (Ch. Lindgren) – S. Weber (C), Chiarot, Petry, Kulak, Ouellet, Mete, C. Fleury – Gallagher (A), Danault, Tatar – Armia, Suzuki, Drouin – Lehkonen, Kotkaniemi, Byron (A) – Weise, Domi, Weal – Belzile.

Toronto Maple Leafs Andersen (J. Campbell) – Holl, Muzzin, Ceci, Rielly (A), Barrie, Dermott, Marinčin – Hyman, Matthews (A), W. Nylander – Marner, Tavares (C), I. Michejev – Kapanen, Kerfoot, Robertson – Spezza, Engvall, Clifford – F. Gauthier.

Calgary Flames - Edmonton Oilers 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

Branky: 39:56 E. Lindholm (E. Gustafsson, J. Gaudreau) - 01:04 Yamamoto (Klefbom, Ennis), 07:44 McDavid (Draisaitl, Klefbom), 55:26 P. Russell (Nugent-Hopkins, Benning), 55:59 McDavid (P. Russell). Rozhodčí: Luxmore, Sutherland – Suchánek, Kovachik.

Calgary Flames Talbot (30. Rittich) – Giordano, Brodie, Hanifin, R. Andersson, Forbort, E. Gustafsson, Mi. Stone – J. Gaudreau, Monahan, E. Lindholm – Mangiapane, Backlund, M. Tkachuk – Lucic, D. Ryan, Dubé – S. Bennett, Jankowski, Rieder – Rinaldo.

Edmonton Oilers Koskinen (30. M. Smith) – Klefbom, A. Larsson, Nurse, Bear, Broberg, K. Russell, Benning – Nugent-Hopkins, McDavid, Kassian – Ennis, Draisaitl, Yamamoto – Athanasiou, Haas, J. Archibald – Neal, Khaira, Chiasson – P. Russell.

Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins 3:2P (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 11:32 Couturier (Giroux, Provorov), 19:32 K. Hayes, 62:40 Laughton (Konecny, Gostisbehere) - 05:06 Sheary (Guentzel, Marino), 56:04 Zucker (Malkin, J. Johnson). Rozhodčí: Furlatt, Dwyer (Hanson) – Alphonso, Devorski (Barton).

Philadelphia Flyers Hart (41. Elliott) – Niskanen, Provorov, P. Myers, Sanheim, Gostisbehere, Friedman, Zamula – Voráček (A), Couturier (A), Giroux (C) – Konecny, K. Hayes, Laughton – Pitlick, D. Grant, J. van Riemsdyk – Aube-Kubel, N. Thompson, M. Raffl – Farabee.

Pittsburgh Penguins M. Murray (30. Jarry) – Letang (A), Dumoulin, Marino, M. Pettersson, J. Schultz, J. Johnson – Sheary, Crosby (C), Guentzel – Rust, Malkin (A), Zucker – Hörnqvist, McCann, Marleau – B. Tanev, Blueger, Aston-Reese.