Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příštích sedm dní Slavomíra Lenera

4 1999
- Když se hokejový trenér Slavomír Lener ve své kanceláři na stadionu klubu Florida Panthers probíral diářem a rozmýšlel nad následujícími dny, našel jen hodně málo volného času. V zámoří se totiž spouští devítiměsíční šílenství: rozjíždí se proslulá NHL.

Lenerovo mužstvo po sobotním úvodním vítězství nad Washingtonem ve středu přivítá Los Angeles a tři dny nato Detroit. Oba zápasy mají pro čtyřiačtyřicetiletého muže s knírkem zvláštní ráz.
Týmu Los Angeles šéfuje prchlivý chlapík jménem Andy Murray, s nímž měl Lener ostrý verbální incident při rvačce české a kanadské reprezentace na mistrovství světa v sedmadevadesátém. Jakýkoliv tělesný kontakt však tentokrát nejspíš nepřipadá v úvahu.
"Za prvé jsme se spolu od té doby už několikrát bavili a za druhé není radno si cokoliv začínat. Generální manažer Washingtonu McPhee teď dostal od NHL za potyčku s chicagským koučem Mollekenem dvacet tisíc dolarů pokuty."
Obávaný Detroit hrává na Floridě atraktivní a vypjatá utkání. "Na dovolené tady přebývá spousta turistů z oblasti Detroitu, takže ani ve své hale obyčejně nemáme zrovna domácí prostředí," tvrdí Lener.
Střetnutí obvykle končí okolo jedenácté, ale trenéři pak minimálně hodinu debatují a rozebírají rozhodující akce. Jestliže se vyhraje, povídá se příjemněji. Slavomír Lener se domů rozhodně nedostane před půlnocí.
Každý den bývá vytížen od osmi hodin ráno do dvou odpoledne. Tenhle úsek mu zabírají tréninky a jejich příprava, případně rozbruslení před zápasem.
V současnosti si s sebou do zaměstnání bere syna Lukáše, vysokoškolského studenta, který mu nyní dělá v Americe společnost. Na úterý si naplánovali golf nebo potápění.
Paní Lenerová s dalšími potomky ještě zůstává v Praze, pánové zatím hospodaří sami. S vařením si hlavu nelámou, připravují si saláty a chodí do restaurace.
Ve čtvrtek kvečeru oba vyrazí na klubovou slavnost. Hokejisté, novináři, manažeři i sponzoři se sejdou na kulečníkovém turnaji. "Já se ke stolu zrovna nehrnu, ale kluk si určitě zahraje," říká Lener starší, spokojený s průběhem přípravy i zdravotním stavem Pavla Bureho, klíčové hvězdy mužstva. "Měl by být v pořádku," vykládá s úlevou.
V průběhu týdne jej nemine podpisová akce, při níž autogramem ozdobí hokejky a dresy. Ceněné suvenýry se později vydraží a výtěžek putuje na charitu.
V neděli Florida Panthers vyrážejí na první zájezd do Montrealu, Lukáš Lener se vrací do Evropy, opačným směrem pak poletí maminka Lenerová.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze