Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pro hvězdy je prémie jen almužna

3 2004
Praha - Půl milionu korun znamená pro běžného Čecha jmění. Přibližně tolik si může hokejový reprezentant vydělat na mistrovství světa. Nicméně pro hvězdy z NHL to je pouze zlomek částky, jakou jim platí v zámoří. Útočník Jaromír Jágr si za jediný zápas NHL vyslouží osminásobný honorář. Obránce Roman Hamrlík víc než dvakrát tolik.

Snad jen hráči z evropských soutěží by si díky prémii ze šampionátu významněji vyspravili rozpočet.

Například mladý útočník Petr Průcha z Pardubic by si za ni mohl koupit auto, když zatím žádné nemá. Každopádně to však není finanční motivace, co mužstvo na turnaji žene.

„Kvůli korunám sem nikdo z nás nepřijel. Nesmrtelnost je v něčem jiném,“ prohlásil zadumaně forvard Václav Prospal. „Ten pocit zadostiučinění už jsem před čtyřmi lety v Petrohradě zažil. Chtěl bych si ho zopakovat. Jednou bychom pak všichni na ty chvíle mohli vzpomínat.“

Podobně mluví i ostatní. Jágr, Straka. Užívají si vřelé atmosféry v domácím prostředí. Taková příležitost už se jim nemusí naskytnout. „Mně nikdy v nároďáku na penězích nezáleželo,“ prohlásil loni kapitán Martin Straka.

„Vydělám si v klubu. Na mistrovství hraju pro úspěch. Titul by stejně prospěl všem. Kdekdo si řekne: Češi, zlatí kluci! A pak nám třeba nabídnou dobrou smlouvu.“

Civilizaci ovládá kult materiálních hodnot, nicméně čeští profesionálové skutečně nehrají za vlast kvůli bohatství. „Hlavně aby ten kulatý kousek byl zlatý.“ Tahle věta Václava Prospala o medaili nezní hrabivě.

Půl milionu korun
Přibližně tuhle částku by dostal každý reprezentant za titul. Třicet průměrných měsíčních platů v Česku.

Jágr tolik vydělá asi za sedm minut zápasu v NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze