Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč jde z českých gólmanů strach

15 2001
Praha - Za zlatými úspěchy českého hokejového týmu stál vždy vynikající brankář. Ať už to byl Boža Modrý ve čtyřicátých, Jiří Holeček v sedmdesátých nebo Jiří Králík v osmdesátých letech. V současné době je ale počet es mezi gólmany vyšší než kdy předtím. V NHL, nejlepší hokejové lize světa, působí hned pět brankářů z malé středoevropské země. Tři z nich, Dominik Hašek, Roman Turek a Roman Čechmánek, patří ke špičce. Milan Hnilička odchytal letos v Atlantě jen třicet šest zápasů, na mistrovství světa však kraloval. "Proti šampionátu před dvěma lety jsem na tom byl psychicky lépe," vypráví

Kde se v Česku bere taková zásoba, z níž vzejde nejlepší brankář mistrovství světa, přestože tři největší hvězdy nebyly letos k dispozici? "Je to výsledek vynikající, dlouholeté brankařské školy. Předchozí generace Holečků a Králíků pozitivně ovlivnily tu dnešní," vysvětluje Pavel Hynek, trenér Sparty a juniorských mistrů světa.

Důležitým faktorem při výchově talentů je brankářská komise, unikát, který jinde nemají. Komise sdružuje všechny trenéry gólmanů v republice. Ty má dnes každý extraligový tým i oddíly z elitní soutěže juniorů. "Pardubice jich mají dokonce pět," říká Ludvík Daněk, trenér brankářů v reprezentaci dvacetiletých.

Předsedou komise, která v Čechách funguje přes třicet let, je Jaromír Šindel, pod ním působí další bývalí gólmani. "Diskutují se tu tréninkové postupy, na odborném poli se střetávají různé názory, což je jen pro dobro věci," myslí si Hynek.

Komise pořádá výcvikové kempy pro mladé brankáře, kterými prošly všechny dnešní hvězdy. "Nikde jinde se mladým brankářům tolik nevěnují," tvrdí Daněk. "Třeba v Americe mají letní školy, ale v oddílech na práci s gólmany nedbají.

Teď to teprve okoukali Finové a  Švédové a začali prosazovat podobný systém, jaký máme my." V Česku jsou o krok před ostatními. Díky tomu jako by růst budoucích brankářských hvězd neměl konce. Dušan Salfický možná zamíří do NHL, na šanci čekají další. Třeba slávistický Roman Málek nebo ještě mladší talenty.

Zdeněk Šmíd či o rok později Tomáš Duba vychytali titul světových šampionů mezi juniory. A u nich naděje českého hokeje nekončí. "V šestnáctce je dost podobných talentů. Když se s nimi bude dál pracovat, mohou z nich být nové hvězdy," těší se Daněk.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze