Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč musely v Dánsku první útoky na led spolu

10 2003
Odense - Benda, Martinec a Reichel by nemuseli být jedinými vyslanci české hokejové školy, kteří budou v dubnu 2004 na mistrovství světa v Praze reprezentovat jeden z hostujících týmů. Útočník Tomáš Placatka, který už osmým rokem hraje dánskou nejvyšší soutěž, zažádal o tamní občanství a protože za Česko nikdy nenastoupil, mohl by severskou zemi reprezentovat i na světovém šampionátu. "Dnes už je ale národní tým hodně kvalitní, je těžké se do něj prosadit," říká jedenatřicetiletý hokejista, který se v Dánsku usadil natrvalo.

Hrál s Jágrem v útoku, pak ve Slavii a v Berouně. Tomáš Placatka se ale nakonec usadil v nepříliš tradiční tradiční hokejové zemi: v Dánsku.

Dnes už je z kladenského odchovance téměř občan téhle skandinávské země. Oženil se tu a spolu s manželkou Lene a teď už i čtrnáctiměsíční dcerou Agathou bydlí v Odense, městě uprostřed ostrova Fyn.

Za místní klub IK odehrál už šest sezon, celkově je v Dánsku osmým rokem. Odešel už ve třiadvaceti.

"Tehdy mi přišla zajímavá nabídka. V Kladně jsem se nedohodl na další smlouvě a v Odense tenkrát působil český trenér Jiří Justra," vzpomíná. "Tak jsem to zkusil a nelituju."

Placatka hovoří o obrovském skoku, kterým dánský hokej v době jeho působení v nejvyšší soutěži prošel. "Před osmi lety bylo v každém týmu několik cizinců a ti tvořili první lajny. A výkonnostní rozdíl mezi nimi a Dány byl tak obrovský, že musely nastupovat první útoky proti sobě," říká.

Jednou prý jeden z trenérů na nepsané pravidlo pozapomněl a zkoušel na elitní "cizineckou legii" nasadit druhou nebo třetí pětku. "V tu ránu jim nadělili dva nebo tři góly a bylo po zápase," směje se.

Dnes už prý nic podobného nehrozí: "Dánský hokej šel ohromně nahoru. To, co se hrálo dřív a jací tu rostou hráči teď, to je jako nebe a dudy."

Letošní mistrovství světa ve Finsku, kde poprvé startoval národní tým mezi elitou, dalo Placatkovi za pravdu. Dánsko šokovalo výhrou nad USA, díky níž zachránilo účast mezi nejlepší šestnáctkou, a potom ještě remizovalo s Kanadou, pozdějšími mistry světa.

"Hokej je tu teď hodně populární," říká Placatka. "Číslem jedna je samozřejmě fotbal, pak házená a badminton. Ale možná, že hokej je v popularitě už těsně za těmihle tradičními sporty."

Český útočník popularizaci hokeje pocítil i na zvýšené pozornosti fanoušků. "Dřív mě tu v nikdo neznal, teď už mě lidé na ulici poznávají," říká. Pomohlo prý i to, že ligové zápasy už dva roky přenáší celostátní televizní kanál.

Placatka nyní čeká, zda dostane dánské občanství. To se snaží získat hlavně kvůli snahám omezit počet cizinců v dánské lize. Současné řády jich povolují na jeden klub sedm, ale kvóta by se prý mohla snížit až na čtyři.

Pokud by stihnul získat občanství během následující sezony, mohl by Placatka startovat i na mistrovství světa v nové hale v Praze.

"To by byla samozřejmě paráda, byl by to pro mě největší zážitek kariéry," zasnil se hráč, který během stávky NHL v roce 1994 nastupoval v kladenském dresu v jednom útoku s Jaromírem Jágrem. "Ale nevím, jestli bych se ještě probojoval do reprezentace, v jedenatřiceti si to raději ani nedávám za cíl."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze