Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč přišly Budějovice o hokejovou extraligu

23 2004
České Budějovice - Teprve to všem dochází. A mrzí to stále více. I ti, kteří žertovali o možném pádu českobudějovických hokejistů, se přestali smát. Jižní Čechy přišly o hokejovou extraligu. Přišly o ni v době, kdy se dá očekávat skvostná sezona 2004/2005. V NHL bude nejspíš dlouhá stávka a odborníci hovoří o tom, že může trvat i celý ročník.

Analýza MF DNES

Do Evropy a tím i do tuzemské extraligy pak nepochybně ze zámoří přijde řada špičkových hokejistů. Budou bavit tribuny, ukážou, jaký je vlastně rozdíl ve hře v zámoří a na stadionech v Česku.

Většina z nich výtečně bruslí, umí vystřelit. Evropští diváci budou pravidelně degustovat špičkový hokej, takový, jaký potom zase pár let neuvidí. Ale Jihočeši u toho nebudou.

A tak se bude v Českých Budějovicích hledat viník pádu. Bude se řešit, zda Českobudějovičtí nepodcenili touhu Jihlavy po extralize, nebo zda vůbec nepodcenili celý prokletý vývoj svého mužstva v sezoně.

Trenérské rošády
Na jejím začátku nebyl mužstvu dost dobrý trenér Jan Neliba a hráči ho odmítali. Ve slušném klubu se nestává, aby si hokejisté určovali, kdo na ně bude hodný. Pracují za peníze a mají mít v krvi i ohýbání hřbetu, pokoru a poslušnost.

Stejné by měl umět zvládnout kouč, který je vede. Když to nešlo, bylo znovu zle. Nový kouč, pak další. A další. Sezona se v HC České Budějovice blížila ke krachu a nebyla síla vývoj změnit. Nikdo si nevěděl rady, co s tím. Hráči propadli ve statistikách a klub udělal nové rekordy v počtu zbytečných proher.

Početné a rozhádané vedení
Vedení klubu? Spletitá a zřejmě i rozhádaná společnost, kde nikdo za nic nezodpovídá a všichni se umí vymluvit. Současná struktura s početnou správní a dozorčí radou je zřejmě na potřebu jakéhokoliv sportovního klubu příliš.

Sponzoři a další osobnosti veřejného života mají mít za svou náklonnost ke klubu nabídku pohodlí, nadstandardu.

Klub pro sponzory může zařizovat i další servis. Může jim připravovat akce, při kterých se pobaví, povznesou, zasportují si, sejdou se s hráči a pohovoří si o jejich hokejové práci i starostech či radostech.

Ale aby se ctnostní pánové a špičky v podnikání i ve veřejném životě mezi sebou kvůli sportu na čas nebo navěky rozhádali, to asi sami nemají zapotřebí. Kluby dnes ve světě většinou řídí jeden až tři lidé (i to už je moc), se zodpovědností vůči majiteli klubu.

Chyběl generální sponzor, neměl kdo bouchnout do stolu
HC České Budějovice je jediným klubem, který neměl v končícím ročníku extraligy generálního sponzora. V jižních Čechách se nenašel nikdo, kdo by do ročního rozpočtu klubu vložil ne jeden nebo tři miliony korun, ale desetkrát tolik.

Že to není možné? Logo na dresech nejlepších klubů extraligy stojí hodně přes 30 milionů korun na rok. Je to píseček pro hlavního sponzora. Stejná reklama, která se vyplatí, protože jinak by si ji bohatí asi ani neplatili, je v Jihočeském kraji podstatně levnější.
 
Odskáče to manažer Pařízek?
Svůj podíl viny na pádu klubu nepochybně nese generální manažer Jaroslav Pařízek, protože klub řídí. Má také dost odpůrců na to, aby byl určen dokonce za jediného viníka současného stavu českobudějovického hokeje. A je nejvíce na ráně. Ale může za všechno jen on?

Brání se. Jistě ještě vysvětlí, jak se zachovali hráči, kteří z klubu museli odejít. A proč odešli. Co udělal pro to, aby se klub nepropadl.

Asi nepopře, že odchody hráčů nebyly řízené, jak být řízené měly. Ještě než za přední hokejisty klubu loni na podzim byla náhrada, ocitli se briskně mimo šatnu. A pak se jejich náhradníci hledali, kde se dalo. Za každou cenu.

Odchody do NHL a podivné vyhazovy opor
V minulé sezoně 2002/2003 podobný tah v HC České Budějovice vyšel. Klub vytrejdoval tři hráče a sehnal si jiné. Tým se dostal do play-off, skončil šestý, a tím všechny uklidnil. Máme dobré mužstvo, říkalo se.

Jenže snad sedm hráčů loni na jaře kádr HC České Budějovice opustilo. Bylo to víc, než jich před současnou sezonou přišlo. Stačí nám, co máme, říkali zodpovědní. Nejsou peníze, nejsme tak bohatí, abychom si kupovali nové a drahé hokejisty.

Po odchodu Neliby i předních hráčů přišly další zmatky, další chyby. A přišli hráči, kteří vyhozené opory nenahradili. To ukázaly výsledky. Trh s hokejisty byl v době jejich nasmlouvání téměř uzavřený. Hráči se na další sezonu běžně shánějí a domlouvají nejpozději zjara, kdy jim končí smlouvy.
 
V extralize se konec tabulky letos jen tetelil štěstím. Dole jsou Budějovice a nemůžou se z toho vyhrabat. Když se cukaly, ostatní je usadili: Budete dole, protože se nám to hodí. Hlavně, že tam nejsme my.

Z jihočeského klubu v posledních třech letech odešlo šest hokejistů do NHL. To je nejvíce z celé extraligy. I to má vliv na úroveň hry mužstva, které už v poslední sezoně nebylo kompaktní a naopak bylo oslabované. To už nikdo nepopře.

Cesta k nápravě a k návratu mezi elitu
Současné klubové vedení v HC České Budějovice má svou opozici. Pravidelně se dozvídalo, co dělá špatně. Jestli to přineslo efekt, to si každý ze zainteresovaných snad srovná sám.

Všichni nechť nyní dostanou slovo, jen budou chtít promluvit. Nechť se klima kolem ledního hokeje v Českých Budějovicích vyčistí, aby byl konečně od hádek pokoj. Aby nebylo ze všech stran slyšet jen silná slova a co dělá druhý špatně. Už je všechno špatně.

Co nejdříve by měla přijít doba, kdy bude líp. Jihočeský hokej, nejen českobudějovický, na ni čeká. Podle všeho čeká déle, než by si řady dobrovolných trenérů mládeže a činovníků po celém Jihočeském kraji zasloužily. Je čas mít na jihu Čech zase dobrý extraligový klub. Na nic jiného nechť už není místo.

Rozsáhlé hodnocení sezony generálního manažera klubu Jaroslava Pařízka:
    1. díl    
    2. díl    
    3. díl   

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze