Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč šel Kariya za 1,2 milionu do Colorada?

4 2003
Denver - Paul Kariya šokoval zámořskou hokejovou scénu. Podepsal roční smlouvu s Coloradem za 1,2 milionu dolarů. Přitom dosud pobíral v Anaheimu deset milionů a jeho cena na trhu volných hráčů byla jistě vyšší. Proč to udělal? Důvodů má hned několik. Předně se opět sešel se svým přítelem Teemu Selännem, který podepsal v Coloradu rovněž roční kontrakt. Navíc v týmu Avalanche cítí velkou šanci vyhrát Stanley Cup a po roce se ve svých devětadvaceti letech stane opět nechráněným volným hráčem, protože jeho plat bude pod průměrem NHL.

Nečekaný čtvrteční přestup Paula Kariyi a Fina Teemu Selänneho do Colorada má podle zámořských komentátorů pro hráče i pro klub jasný cíl: znovu získat Stanleyův pohár.

Kariya se kvůli této šanci dokonce nerozpakoval jít dramaticky dolů s platem - místo deseti milionů dolarů, které měl v Anaheimu, bude brát pouze 1,2 milionu ročně.

Oba volní hráči byli v minulosti obávanou anaheimskou dvojicí, než Mighty Ducks předloni vyměnili Selänneho do San Jose. Osmadvacetiletý Kariya dokonce opouští Anaheim, s kterým se letos dostal až do finále play off, poprvé v profesionální kariéře.

Selänne, jenž se nedohodl na nové smlouvě se San Jose, souhlasil s platem 5,8 milionu. Po Sharks přitom požadoval šest a půl milionu.

"Chtěli jsme hrát znovu spolu," vysvětlil Kariya. "V minulosti jsme měli úspěchy a byli jsme skvělí přátelé. Ale bylo to těžké rozhodnutí," připustil. Když se prvního července stal nechráněným volným hráčem, hned prý Selännemu telefonoval.

"Shodli jsme se, že pro nás bude hokejově nejlepším řešením Colorado. Oba jsme to slovo dokonce řekli ve stejném okamžiku," dodal kanadský útočník.

Prohlásil, že do Denveru nepřišel kvůli penězům. "Jsem tady jen a jen kvůli hokeji," potvrdil bývalý anaheimský kapitán. Jeho plat se bude pohybovat pod ligovým průměrem také proto, aby se Kariya i po následující sezoně znovu dostal do pozice nechráněného volného hráče.

V uplynulé sezoně dosáhl Kariya v kanadském bodování NHL 81 bodů, Selänne jich měl na kontě 64. Finský hokejista oslavil své třiatřicáté narozeniny právě podpisem ročního kontraktu s Avalanche.

"Když se Paul stal volným hráčem, bylo automatické, že chceme hrát zase spolu - a Colorado byla naší první volbou," prohlásil Selänne, který nyní tráví dovolenou doma ve Skandinávii. "Je to skvělý klub, který už dokázal mnohokrát vyhrát Stanley Cup," dodal finský hokejista.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze