Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč Straka nemůže přeskakovat mantinely

22 2004
Praha - Před rokem byl v reprezentaci kapitánem, než do Finska dorazil Robert Reichel. Letos zřejmě již "céčko" Martinu Strakovi zůstane, poprvé s ním povede hvězdný hokejový výběr do zápasu s Kanadou. "Není důležité, kdo je kapitán," tvrdí zkušený centr. "Jsme jeden tým, jen dohromady můžeme něčeho dosáhnout."

Jak funguje vaše spolupráce s Jaromírem Jágrem?
V Rusku to nebylo až tak zlé. Jardovi se musí dávat puk a najíždět si do volného prostoru, on na sebe natáhne dva hráče a pak je vedle něj místo. Pořád ale nevíme, jak bude konečné složení útoků vypadat, pětky se pořád mění. Uvidíme proti Kanadě, jak nám to půjde.

Nebylo by podle vás lepší se už teď sehrávat v nějaké stále trojce?
To zatím nejde. Ještě nejsme kompletní. Trenéři sami nevěděli, jak se sestava poskládá. Čekalo se, jak to dopadne v NHL, na Roberta Reichla, Martina Havláta...

Proti Kanadě budete mít na jednom křídle světovou hvězdu Jágra, na druhém nepříliš známého mladíka Petra Průchu. Řešili jste už, jak bude vaše spolupráce vypadat?
Podle toho, jak jsme spolu trénovali, to asi bude tak, že já budu hrát odzadu a kluci budou napadat.

Jak berou poslední přípravný zápas hráči, kteří už mají nominaci jistou?
Nemůžeme si říct, že teď pojedeme na půl plynu a začneme až někdy potom s Kazachstánem. Musíme makat, je potřeba zvyknout si na velké kluziště. Dneska se nemůže podceňovat nikdo a už vůbec ne Kanada. Jestli si na ně budeme něco zkoušet, dostaneme jich sedm a jdeme domů.

Vám osobně velké hřiště vyhovuje?
Uvidíme. Ale v Moskvě jsem se necítil špatně. Je to daleko víc ježdění než v NHL. Mám na všechno víc místa, to by mi mělo sedět.

Jaký je teď v hale led? Už si vrstvy 'sedly', je kvalitnější?
Ze začátku byl dost špatný. Jak jsme na něj začali chodit víc a víc, začal se zlepšovat, ale pak ho lajnovali a nebylo to zase nic moc. Doufám, že až na něm pravidelně budou týmy hrát a trénovat, bude to dobré.

Mantinely jsou prý hodně pružné, puky se od nich odrážejí rychleji než jindy...
Hlavně jsou na mě moc vysoké. (směje se) Nemůžu je přeskakovat, musím chodit dvířkama.

Berete čtvrteční zápas o to prestižněji, že vás Kanada vyřadila loni v semifinále? Vy jste byl při tom, stejně jako někteří soupeři: Heatley, Smyth, Brewer...
Takhle na to nekoukám. Jestli je to Kanada, Finsko nebo Kazachstán, je jedno. Chceme získat sebevědomí se silnými soupeři. Tohle bude úplně jiný turnaj, jsou tu jiní hokejisté, než na loňském mistrovství světa.

Jak vám vyhovoval 'azyl' v hotelu za Prahou?
Je to jedno, jestli jsme v Praze nebo v Senohrabech. Stejně se teď už přesouváme do Corinthie na Vyšehrad. Jen mi vadilo dojíždění v dopravních zácpách.

Až budete v Praze, najdete si někdy čas vyrazit do města, nebo budete jen zavření ve 'skleníkovém světě' hotelu?
Budou daná pravidla, vedení nám poví, co od nás vyžaduje. Určitě budeme mít chvilky na to, někam si zajít sednout a popovídat. O tom ještě budeme jednat.

Utkání sledujte od 17 hodin ON-LINE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze