Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč úspěch? Beru třetí čtvrté lajny

22 2003
Moskva - (Od zvláštního Zpravodaje MF DNES) - Trenér hokejové reprezentace Slavomír Lener se usmíval. Navzdory porážce od Rusů na samostatné nájezdy v závěrečném zápase. Mohl si oddechnout, na turnaji Baltika jeho tým uspěl. „Omlouvám se panu Tichonovovi, že jsem po zápase mluvil s jeho hvězdou,“ vtipkoval Lener.

Když si hráči po utkání podávali ruce, skočil na led s gratulací Kovalenkovi, který při samostatných nájezdech kraloval. „Bylo nevídané, jak zvládl všechny tři penalty. Ten zápas byl ale parádní i z naší strany.“

Jste spokojený s druhým místem na turnaji?
Máme sice míň bodů než loni, jsme o stupínek horší, ale naše hra byla lepší. Útočníci si dokázali vytvořit spoustu šancí.

A konečně je začali proměňovat. Česká reprezentace si po Baltice poopravila hrozivý průměr 1,25 gólu na zápas.
Věřili jsme, že je otázkou času, kdy prolomíme střeleckou smůlu. Zápas s Finy, ve kterém jsme dali pět gólů, to zlomil. Ale na koncovce musíme ještě pořád pracovat. Stejně tak na obraně.

Čím to je, že českému týmu se na Baltice tak daří? Dlouho se bil o třetí vítězství za sebou.
Nevím, asi nám svědčí místní led (smích). Možná nám pomohl i výpadek, kdy jsme před turnajem doma prohráli jasně s Kanadou. Hráči to chtěli odčinit.

Soupiska na ruský turnaj se většinou skládá hodně obtížně. Kvůli různým omluvenkám, zraněním. A téměř to vypadá, že čím provizornější tým vezmete, tím jsou výsledky lepší.
Třeba je to tím, že hráči tu ze sebe dostanou všechno. Baltika se hraje srdcem.

Na minulém turnaji zazářil třeba náhradník Mikeska. Teď se zase ukázali pardubičtí útočníci Kolář, Koukal, Průcha.
Jejich výkon zaslouží uznání. Při každém střídání jeli na doraz. Co dokážou pokrýt ledu, jak se umějí doplnit... Za zápas mají deset šancí, měli by dát víc gólů.

Vezmete je na šampionát?
Bude pro ně důležitý závěr ligy. Věřím, že z tohoto úspěchu nezpychnou a budou se prát o to, aby v Pardubicích dostávali víc prostoru. Musí se naučit líp bránit.

Čím to je, že pardubická řada mladíků zastínila některá známá jména z extraligy? To pro opory není moc dobrá vizitka.
S trochou nadsázky je dobré brát na Baltiku třetí čtvrté lajny. Tihle hráči nejsou z ligy tolik unavení. Snažím se vybírat čerstvé hráče, kteří mají chuť.

Co mladý útok složený ze slávistů?
Ani tenhle útok mě nezklamal. Byli důrazní, výborně bránili. Tradičně mě potěšili gólmani. Adam Svoboda i Dušan Salfický.Najdete na iDNES.czmobilní verze