Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Procházka miluje, když se stále vyhrává

12 2001
H a n n o v e r - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Možná odehraje dva zápasy a bude se o něm vyprávět jako o legendě. Nikdo z aktivních hráčů planety by se nemohl pochlubit čtyřmi tituly mistra světa a olympijským zlatem jako hokejový útočník Martin Procházka. A s ním samozřejmě jeho odvěký kamarád Pavel Patera. "Zatím na to nemyslím. Ale byl bych hrozně šťastný. Kdo by nebyl?," usmívá se Procházka. Vidina vítězného odhazování hokejek, šampaňského a bafání doutníků ho ženou dopředu. "Mám ten pocit strašně rád," zasní se bohem nadaný hráč. Zrovna kráčel z pátečního tréninku, třeba se mu to za dva dny vyplní...

Před pěti lety na mistrovství ve Vídni trefil ve finále proti Kanadě vítězný gól. Dlouho pak televize vysílala záběry vyjukaného mladíčka na střídačce. Měl vyvalené oči, rozjařený úsměv, ohromnou porci štěstí a radosti nemohl hned vstřebat. Jen tak seděl a koukal. Od té doby patří k hlavním pilířům reprezentace, prožil všechny zářivé úspěchy. "Jestli už je to nuda? Vůbec ne. Pokaždé je to jinak krásné," povídá Procházka. "Jiní hráči, trenéři, jiné prostředí."

A letos klání prožívá možná ještě intenzivnější než to předešlé. Tehdy v Petrohradu totiž odváděl spoustu černé práce, na první pohled nenápadné. Jako levé křídlo poctivě bránil, vybojoval haldu puků. "Ale nedostával jsem se do šancí, asi jsem nebyl tolik vidět," vzpomíná. "Byly to trochu jiné zápasy." Právě za skvěle odvedenou defenzivní práci ho direktoriát turnaje vyhlásil za nejužitečnějšího hokejistu mistrovství. Přesto možná uvnitř vnímal, že není úplně spokojený.

"Teď je to lepší. Cítím se i velmi dobře fyzicky," vrací se Procházka k současnému šampionátu. "Ale co hlavně - mám šance a padají i góly." Útočník ožil, potvrdil skvělou formu z extraligové sezony, kdy válel za Vítkovice. Třebaže ho kosila zranění, pokaždé se s novou chutí vrhl na led a sázel rozhodující trefy. Blýskl se především v play off, tým narazil až se Spartou. "Ale přesto jsem nedoufal, že se na šampionát dostanu. Hodně si toho cením a jako odměnu bych bral jakoukoliv medaili." V Německu opět udivuje efektními kombinace s Pavlem Paterou, ani rok odloučení se na nich neprojevil.

A povedený šampionát mu možná splní i něco víc. Ve skrytu duše totiž znovu uvažuje o slavné NHL. "Ano, ta myšlenka mě trochu šťourá," ušklíbne se. A to ještě před dvěma lety, kdy se vrátil po druhé nepodařené misi v zámoří, prohlašoval: do NHL už nikdy nepůjdu. "Nemyslel jsem to tehdy tak kategoricky. Prostě bych to nechtěl uzavírat," dodává Procházka. "Kdyby přišla nějaká nabídka, neřekl bych rovnou ne." Ve Vítkovicích má ještě smlouvu na příští rok, pokud by však dorazil na stůl seriózní návrh, zvažoval by.

"Ale teď na to nemyslím, soustředím se na mistrovství," zdůrazňuje hokejista. Ani o tom s nikým v průběhu bojů nemluvil, nechává si to zatím pro sebe. "Vždyť já dokonce pořádně nevím, jak to se mnou je. Ale asi stále patřím Torontu," vzpomíná. Tam, ani potom v Atlantě se však neuchytil. Na chvilku se zamyslí a přizná: "Trošinku věřím, že i toto mistrovství, jestli se mi povede, by mě mohlo pomoci ještě NHL zkusit."

Český útočník Martin Procházka překonává italského brankáře Carpana

Autor:


Najdete na iDNES.cz



mobilní verze