Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Procházka odchází do Omsku kvůli Paterovi

5 2001
Prtaha - Lákavá smlouva a možnost znovu si zahrát s kamarádem Pavlem Paterou zlákaly hokejového útočníka Martina Procházku k přestupu do ruského týmu Avandgard Omsk. "Všechny strany jsou dohodnuté, na devadesát devět procent by to mělo vyjít," přiznal Procházka na podvečerním srazu hokejové reprezentace před Švédskými hrami. Čtyřnásobný mistr světa a olympijský šampion tak končí působení v extraligových Vítkovích. Smlouvu s Omskem pak ještě večer podle agentury ČTK podepsal a do Ruska odletí 13. listopadu.

Tedy den po návratu ze Švédska. V týmu ruské superligy se kromě Patery potká ještě s bývalým vsetínským gólmanem Jaroslavem Kamešem.

Jít tam před rokem? Nesmysl
Je to velký obrat v názoru u člověka, který dříve několikrát prohlašoval, že by do Ruska nikdy nešel. "Kdyby mi někdo před rokem řekl, že budu hrát v Omsku, vysmál bych se mu," říká Procházka. "Ale takový je život." A co ho tedy přesvědčilo? "Jednak velmi lukrativní nabídka, která se asi nedala odmítnout. A pak to, že se znovu sejdeme s Pavlem Paterou," vypočítává útočník.
 
Znovu se tedy v jednom týmu potká možná nejsehranější dvojice českého hokeje. Již dříve působili ve Švédsku, v české lize pak v Kladně a ve Vsetíně. Oba zažili nejzářivější úspěchy národního týmu, jsou olympijskými šampiony a čtyřnásobnými mistry světa. "Hodně si rozumíme, je příjemné hrát spolu," povídá Procházka.
 
Olympiáda? Když nám to půjde, šanci máme
Budou ale působit tisíce kilometrů daleko, reprezentační trenéři je nebudou mít tolik na očích. Nemá Procházka strach, že tak přijdou o olympijskou nominaci do Salt Lake City? "Bude záležet, jak se nám s Pavlem bude dařit. Šance tam stále je," doufá Procházka. Před tím než zmizí v Rusku se může ukázat na nadcházejícím turnaji ve Švédsku. Budou tedy pro něj Švédské hry zvláště důležité?
 
"Je to jenom jedna z možností, kde se ukázat. Pak bude záležet, jestli nás trenéři pozvou  na ruskou Baltiku," říká útočník. S Paterou působení v Omsku probírali, i z hokejového hlediska to má prý jen pozitivní stránky. "Také jejich trenér by byl rád, abychom hráli spolu. Snad se tedy budeme moci předvést," doufá Procházka. 

Ve Vítkovicích moje výkony měly k ideálu daleko
V dosavadním průběhu extraligy posbíral Procházka ve Vítkovicích během dvaceti zápasů 17 bodů za jedenáct gólů a šest asistencí. Sám se ale necítil v dobré pohodě. "K ideálu to mělo daleko," komentuje útočník. "Ne že bych hrál vyloženě špatně, ale prostě mi tam nepadaly góly." Už ze začátku sezony se v rozhovoru pro iDNES svěřil, že se trápí a dělá všechno pro to, aby se znovu v jednom týmu potkal s Paterou.

V Rusku teď cítí šanci. "To i proto, že mě tam jejich gólmani moc neznají. A mohl bych dávat góly," doufá jeden z nejúspěšnějších hokejistů československé historie. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze